CATIO MAGAZÍN

Když se u kočky objeví cukrovka

Aktualizováno: 8. 5.


Zdá se vám, že vaše kočička pije víc, než kdy dřív? Zpozorněte, na vině může být onemocnění.

Stejně lidé, i kočky mohou trpět cukrovkou tedy onemocněním, kdy není tělo kočky schopno kontrolovat hladinu cukru v krvi. Cukrovka se může u kočky objevit v jakémkoliv věku, ale ohroženější bývají starší kočičky, kočičky s nadváhou, nebo ty, které dostávají hormonální antikoncepci. Pokud se nemoc u vaší kočky projeví, nezoufejte, stejně jako u lidí, i s kočičí cukrovkou lze pracovat a kočce zajistit spokojený život.


Příznaky cukrovky aneb kdy zpozornět:

  • Kočka často pije a úměrně tomu také často močí.

  • Opakující se infekce močového měchýře.

  • Kočka je hladová, ale přesto hubne – fyzická aktivita je přitom stejná, nebo dokonce snížená (kočka bývá unavená).

  • Zvracení.

  • Srst kočky změnila svoji kvalitu – není lesklá, řídne.

  • Při dlouho neléčené cukrovce může přijít kolaps – tedy celková únava organismu.

Příznaky obvykle přichází postupně – majitelé starších koček proto změnu chování, nebo zhoršení srsti přikládají stáří, nikoliv nemoci. Prvními příznaky bývá nadměrné pití, poté si nejvíce majitelů všimne hubnutí.

Kromě příznaků se u kočičky s cukrovkou mohou vyskytnout dva stavy:


Hypoglykémie – hladina cukru v krvi je nízká.

Nastává, když kočka nedostane nažrat, nebo se nenažere. Příznaky nastoupí velmi rychle (v řádu minut). Kočka se chvěje, je neklidná, zmatená, mohou se u ní projevit příznaky letargie, později vše mohou provázet křeče a mdloby. Kočce bychom se měli snažit pomoci co nejdříve.


Samozřejmostí je kontaktování veterináře, ale do odborné prohlídky můžete kočce ulevit podáním žrádla, pokud se zvládne sama najíst. Pokud kočka nereaguje, má problémy se žvýkáním, nebo je velmi apatická, můžete ji okamžitě pomoci podáním cukru (nejprve jej rozmíchejte s vodou), nebo glukózy do tlamičky.


Hyperglykémie – hladina cukru v krvi je vysoká.

Příznaky nastupují pomalu (v řádu dnů). Celkový stav kočky se začne velmi znatelně zhoršovat, v krajním případě upadá kočka do komatu. Cukr nepodávejte, v tomto případě kočce nepomůžete! Kočku vezměte na pohotovost.


Léčba:

Léčba se skládá zejména z podáváním injekčně inzulínu a speciální diety.


Inzulín

Inzulín je třeba doplňovat obvykle dvakrát denně (po 12 hodinách). Jehla injekce je maličká a zavádí se pouze pod kůži, nemusíte se tak bát, že by kočku bolela. Provádět byste měli rovněž testy na zjištění hladiny glukózy. Nechce si poradit od vašeho veterináře – měl by vám ukázat nejen, jak se injekce píchá, ale také jak a jak často byste hladinu glukózy měli testovat.


Na co si dát pozor:

  • Inzulín je třeba skladovat na místě se stálou teplotou – nejlepší je proto lednice.

  • Místa, kam inzulín vpichujete, střídejte.

  • Po vpichu zajistěte kočce dostatek pohybu, aby se snáze a rychleji vstřebal do těla.


Pohyb je pro kočku důležitý v každém věku. A je jednou z nejlepších prevencí nejen proti cukrovce.

Dieta

Stejně jako u člověka, je i u kočky s cukrovkou důležitá dieta a kontrola hmotnosti. Kočky s nadváhou budou muset zhubnout pomocí kombinace vhodného krmiva a pohybu.


Správná strava a pohyb a s tím spojená i zdravá váha, může závažnost diabetu u koček snížit, ojediněle dochází i k remisi (vymizení příznaků cukrovky).


I u diety by vám váš veterinář měl doporučit co, při diabetu a stavu vaší kočičky kupovat a kočce podávat. Obecně se ale jedná o žrádlo s nízkým obsahem sacharidů.


Pokud vpichujete kočce inzulin správně a dodržujete doporučenou dietu (dejte si pozor na podávání nevhodných pamlsků dětmi, nebo sousedy), mělo by trvat přibližně týden, než se hladina cukru v krvi kočky ustálí. Pokud se hladina cukru v krvi ani víc jak po týdnu nelepší – konzultujte tento problém s veterinářem. Na vině může být nízké dávkování, ale i jiné onemocnění.Sledujte náš příběh

facebook@3x.png
instagram-sketched@3x.png
youtube-2@3x.png
twitter@3x.png

O SLUŽBĚ

O LAZYFRIDAY CATIO

POTŘEBUJETE PORADIT?

Zavolejte nám na:

+420 775 898 888

Jsme tu pro vás každý den:

PO-PÁ: 09:00 - 18:00
SO-NE: 10:00 - 14:00

MAGAZÍN LAZYFRIDAY CATIO

Kočičí poradna

Vše o plemeni

Tipy od catio

Kočka a já

Zdraví