CATIO MAGAZÍN

Znáte je? Zapomenuté kočkovité šelmy 1. díl

Aktualizováno: 9. 12. 2020


Tak schválně, kterou z nich znáte?

Asi všichni víme, že na světě existuje několik stovek druhů kočkovitých šelem. Málokdo ale ty divoké zná, popřípadě je třeba viděl v ZOO. V několikadílném seriálu vám pár zapomenutých kočkovitých šelem představíme. Které budou první?

Karakal

Černé ucho. Tak by mohlo znít jméno této kočkovité šelmy, pokud bychom doslovně přeložili turecké slovo karakulak, ze kterého jméno vzniklo. Karakal je takovým malým velikánem, je totiž největší z afrických malých koček. Pokud byste jej chtěli potkat ve volné přírodě, kupte letenky do Afriky, na Blízký východ, do Indie nebo do Ruska. Pak už jen hledejte dlouhá špičatá ouška s černými štětinkami.

Karakal je samotář, na nějaké zvířecí sešlosti si nepotrpí. Snídá, obědvá a večeří hlavně v noci, ale i přes den občas, jak se říká, hne brvou. Na talíři mu většinou končí zajíci, damani nebo ptáci. Mrštnost a síla mu nechybí. 

Kočka plochočelá

Přesouváme se k dalšímu prckovi. Kočka plochočelá většinou dorůstá délky mezi 40 až 50 centimetry, k tomu se ale přidává ocas dlouhý asi 15 centimetrů. Má veliké oči, které zvýrazňují dojem plochého čela. A aby ze sebe udělala opravdový unikát, narostly jí plovací blány, kvůli kterým nemůže zcela zatáhnout drápky.

Pokud kupujete letenky na návštěvu za karakalem, zaleťte si i do jihovýchodní Asie, třeba do Malajsie, na Sumatru nebo Borneo. Jedná se o velmi zranitelný druh, hodně se schovává a v roce 1985 byla dokonce prohlášena za vyhynulou. Pak se ale znovu rozhodla ukázat se. Dobrá zpráva!

Kočka iriomotská

Dřív byla tato kočička považována za takzvaného endemita, protože údajně žila jen na ostrově Iriomote. Dnes už ale víme, že jde o poddruh leoparda. Velikostně jsou ale podobné kočkám domácím, tedy těm, které se teď vyvalují na vaší posteli. Vzor na srsti ale staršího bráchu leoparda nápadně připomíná.

Žijí v Japonsku a jsou poměrně teritoriálně založeny, svoje území, ale i partnerky, si brání. Není vybíravá, zase narozdíl od chlupáče ve vaší posteli, živí se totiž asi 95 druhy kořisti. Zajímavé je, že kromě klasiky jako jsou ryby nebo hlodavci nepohrne ani brouky.

I kočce iriomotské ale hrozí nebezpečí. Stále častěji ji totiž lidé kříží s kočkami domácími. To ale oslabuje jejich genofond a ohrožuje celou jejich existenci. Zároveň je tento druh náchylnější na mnohem více nemocí. Ostrov je stále více turisticky oblíbený, tamní obyvatelé jsou nuceni stavět silnice a hotely, a tím samozřejmě ubírají těmto kočičkám na přirozeném životním prostředí.

Tak kterého chlupáče jste znali?

Zdroj fotografií: Fotobanka Flickr.com

#neznámékočkovitéšelmy #kočkairiomotská #šelmy #neznámešelmy #karakal #kočkovitéšelmy #kočkaplochočelá #zapomenutéšelmy #šelmyneznámé

Sledujte náš příběh

facebook@3x.png
instagram-sketched@3x.png
youtube-2@3x.png
twitter@3x.png

O SLUŽBĚ

O LAZYFRIDAY CATIO

POTŘEBUJETE PORADIT?

Zavolejte nám na:

+420 775 898 888

Jsme tu pro vás každý den:

PO-PÁ: 09:00 - 18:00
SO-NE: 10:00 - 14:00

MAGAZÍN LAZYFRIDAY CATIO

Kočičí poradna

Vše o plemeni

Tipy od catio

Kočka a já

Zdraví