top of page

CATIO MAGAZÍN

Zápal plic je u koček jedna z nejčastějších příčin náhlého úmrtí, varuje MVDr. Načeradská

Aktualizováno: 12. 12. 2020


MVDr. Martina Načeradská při práci.

Je kočičí rýma banální onemocnění? Jak se pozná veterinární klinika přátelská kočkám? Čtěte v dnešním rozhovoru s MVDr. Martinou Načeradskou na téma plicní choroby u koček. Za jakou práci získala nedávno mezinárodní ocenění?

O práci veterinární lékařky

Dobrý den, fascinují vás více pejsci nebo kočky?

Jako malá jsem vyrůstala se psem, byla to fenka anglického kokršpaněla, od malička jsem milovala všechny zvířata od křečků po koně. Ale nejvíce mi k srdci přirostly kočky. Líbí se mi jak jsou nezávislé, i když se to úplně nedá říci o těch mých, to jsou závisláci jak hrom! Když někam odjedu na konferenci, tak mi pak ragdoll 2 dny spí na hlavě a vrní…

Jaké onemocnění od nás mohou chytit kočky? Máme dávat větší pozor, pokud spí kočky s dětmi předškolního a mladšího školního věku, kdy se v těchto kolektivech doslova točí různé virózy a choroby?

Typickou věcí, kterou kočky od nás mohou chytit je chřipka nebo angína. Lidé jsou nemocní, případně děti jsou nemocné a často si pak zvíře berou k sobě do postele a vůbec si neuvědomí, že kočka může onemocnět stejně jako oni.

Nedávno jste získala ocenění Scientific Committee Award na kongresu European Feline Congress (ISFM) v Chorvatsku. Řeknete nám více o vaší studii, která byla oceněna?

V rámci své péče o kočičí pacienty se snažím zajistit vyšetření, která jsou na nejvyšší úrovni současného poznání o tom, co se dá vyšetřovat a následně pak léčit. A díky tomuto přístupu se mi podařilo v plicích koček objevit bakterii, která u 3 mých kočičích pacientů způsobila zápal plic. Popsaly jsme ji spolu s mojí kamarádkou, lékařkou Dr. Pekovou, která se zabývá molekulární biologií, u koček jako vůbec první na světě.

Běžně se na ni nedá přijít, protože na běžných kultivačních médiích neroste a ani při běžném profilovém PCR (polymerase chain reaction) vyšetření se nedá odhalit. Je třeba specifické vyšetření DNA (tzv. Sangerova sekvenace), kterou dělá právě moje kamarádka a kolegyně zapálená do molekulární diagnostiky ve své laboratoři (pozn. redakce – Tilialaboratories).

Toto vyšetření umí odhalit i bakterie, které nejsou zahrnuty do běžných profilů. A tak se nám společnými silami s majiteli podařilo ty kočičky vyléčit, přestaly kašlat. Výzkum samozřejmě pokračuje, takže se můžete těšit na pokračování, vypadá to totiž, že spousta koček, které mají astma, ve skutečnosti žádné astma nemají, protože, když se neprokáže žádný původce, vyhlásí se kočka za astmatickou a do konce života bere kortikoidy, nebo je musí inhalovat.

Od rýmy k větším potížím

Kdy mohou kočičí rýmičky vést k zápalu plic?

Úplně stejně jako u lidí, když se infekce neřeší včas, a majitel čeká, že to ta kočka tzv. “rozchodí” tak to právě končí často špatně, obzvláště u koťat. Člověk se také může úspěšně propracovat k zápalu plic, když včas neřeší chřipku nebo nachlazení. U koček je ještě další problém a to, že infekce horních dýchacích cest jsou často vyvolané mykoplasmou, která, pokud se nehledá, udělá v plicích úplně stejné změny jako, kdyby kočka měla astma.

A vzhledem k tomu, že na běžných kultivačních médiích neroste, tak se velmi snadno přehlídne, když se nedělá vyšetření PCR. Takže mezi chovateli koček jsou infekce mykoplasmou a případně její sestrou ureaplasmou velmi rozšířené. Přejímky na výstavy se totiž, bohužel, dělají jen velmi povrchně, není moc čas tam zvíře pečlivě prohlížet natož odebírat vzorky na vyšetření PCR.

Není výjimkou, že si poctivý chovatel něco takového běžně z výstavy přiveze. Když jsem se jednou pokoušela dělat přejímku (prohlídky koček před výstavou), tak jak by se mělo a skutečně vyloučila kočky s klinickými příznaky (zánět dásní, výtok z očí či nosu), tak z toho byl velký problém, od té doby ta vyšetření dělat nemůžu…

Nyní alespoň pracuji na osvětě, že je třeba kočky na infekce vyšetřovat i když mají jen “rýmičku”, protože ta rýmička může a nemusí přejít v něco horšího. A to nemluvím o tom, že už se mi podařilo prokázat přenos z drahé kočky s rodokmenem jak hrom na jejího majitele, který si ji za dvacet tisíc koupil a oba se pak společně léčili se zánětem dýchacích cest.

Jak poznáte původce plicní choroby u koček? Jaké testy mají majitelé požadovat, aby se z rýmy nestal právě zápal plic?

Pokud přijde do ordinace kýchající kočka, které obvykle ještě teče z očí, tak standardně děláme v laboratoři tzv. Feline plex II profil (Mykoplasma spp., Chlamydia spp, Herpesvirus, Kalicivirus a Bordetella bronchispetica) a k tomu přidáváme ještě Ureaplasma spp., to jsou nejčastější původci onemocnění horních cest dýchacích, se kterými se setkáváme. A podle toho, co najdeme, pak volíme terapii. Pokud se prokáže baterie, dostává kočička antibiotika, pokud se prokáže např. Herpesvirus, tak dostává bezpečné a účinné antivirotikum. Na kalicivirus bohužel specifická léčba není, takže tam nám zbývá jen podpůrná terapie. Když už kočka má zápal plic – je to vidět na rentgenu, případně má ještě zvýšený počet bílých krvinek, někdy nemusí ani kašlat, může jen trochu divně dýchat.

Zápal plic je u koček jedna z nejčastějších příčin “náhlého úmrtí”, protože kočce nic není a pak najednou zkolabuje a je hotovo. Lidé si často myslí, že se otrávila, jenže to vůbec nemusí být pravda. Normální počet dechů v klidu je do třiceti za minutu. Lidé si snadno můžou svoji kočku kontrolovat doma, pokud v klidu dýchá rychleji, má problém buď v plicích nebo se srdcem, případně obojí a je třeba to řešit.

Když už má kočka zápal plic, velmi často bývá chronický, bez horečky a kočka “jen” kašle, a nemá nic ve stěrech z krku, ze spojivky ani v nose, tak musíme udělat bronchoalveolární laváž, abychom přišli na to, co přesně v těch plicích má a to pak odesíláme právě na Sangerovu sekvenaci. A pro jistotu ještě kultivaci, protože když tam náhodou je nějaká bakterie, která kultivovat jde – jako např. E. coli, pak je lepší mít stanovenou citlivost na antibiotika a rovnou cíleně léčit antibiotiky, která budou fungovat.

Jak se léčí plicní chlamydie nebo mykoplazma u chronicky nemocných koček?

Nejprve se musí skutečně prokázat, že tam něco takového je, protože pak následuje dlouhodobá antibiotická terapie. Pokud je má kočka skutečně v plicích podáváme antibiotika 6 týdnů. S tím, že nejradši mám chinolonovou skupinu, konkrétně sirup s pradofloxacinem, protože např. enrofloxacin je pro kočky toxický a může způsobit poškození sítnice a následně oslepnutí.

Pokud chinolony nefungují dávají se obvykle doxycyklinová antibiotika, problém je, že pokud majitel nedá kočce prášek zajíst nebo zapít a tabletka doxycyklinu uvízne v jícnu před žaludkem, může ho poškodit a vyvolat tam těžký zánět, který může následně vést k vytvoření striktury – výraznému zúžení jícnu a kočka pak regurgituje (je to podobné jako zvracení) jakoukoliv tuhou stravu, protože tím malým otvorem neprojde.

Proto tato antibiotika nemám moc ráda, protože při dlouhodobém podávání je riziko, že se toto stane, větší. Není ale nikdy plná záruka, že to bude fungovat, protože se tyto bakterie nedají kultivovat, nedá se ani zjistit na co přesně reagují, účinnost nasazené léčby tedy kontrolujeme alespoň po 2-3 týdnech, jestli je kočka klinicky lepší, je rentgenologický nález lepší a jestli jsou kontrolní stěry jsou negativní. V léčbě se pokračuje ještě tři týdny, aby byla jistota, že se to nebude vracet. Antibiotika bohužel do plicního parenchymu špatně prostupují, proto je léčba tak dlouhá.

Další možnosti léčby

Do jaké míry věříte na jitrocelový sirup, homeopatika nebo akupunkturu u zvířat jakožto podpůrný prostředek léčby?

Vzhledem k tomu, že kočky velmi často mívají právě infekce vyvolané mykoplazmaty na které jitrocelový sirup nemá šanci fungovat, tak ho u koček už vůbec nepoužívám. Kočky nemusí moc sladké, nemají receptory na cukry a cpát do kočky něco, co jí nepomůže, ani nechutná, mi nepřijde jako dobrý nápad. Homeopatika používat neumím, tak to nedělám. Akupunkturu bych se jednou ráda naučila, ne třeba konkrétně na plíce, ale jsou studie, které prokazují, že akupunktura skutečně pomáhá např. při terapii bolesti u zvířat.

Souvisí zažívání koček a onemocnění dýchacích cest? Jakou stravu doporučujete u zvířat chronicky nemocných?

Pokud je kočka alergická na nějakou složku stravy, může to u ní vyvolávat alergickou reakci a vyjímečně až projevy astmatu. Ale takový případ jsem měla jeden za třináct let praxe. Obecně platí, že kočka je obligátní masožravec, takže pokud nebude žrát krmení, které obsahuje maso, tak bude nemocná.

Absolutně nedoporučuji krmení žrádlem které obsahuje 2-4 % vedlejších živočišných produktů a zbytek tvoří ještě obiloviny. Velmi to zatěžuje jejich ledviny pokud jsou nemocné tak také dost prodlužuje rekonvalescenci. Imunitní systém, aby fungoval dobře, nutně potřebuje kvalitní bílkoviny a ty důležité pro kočky v rostlinách nejsou. Strava je pro kočky opravdu velmi důležitá, když jsou nemocné, tak ještě dvojnásobně. Kočičí játra totiž nezpomalují metabolismus, když kočka hladoví, takže když nežere, začne velmi rychle ztrácet svalovou hmotu a pokud je ještě k tomu obézní, může dojít k rozvoji selhání jater díky lipidóze (zaskládají se tukem) během 2-3 dní.

Jak vypadá klinika přátelská kočkám?

Co obnáší získání certifikátu Cat Friendly Clinic (klinika přátelská kočkám), který jste nedávno obdržela?

cat friendly clinic

Jak vypadá klinika přátelská ke kočkám? Třeba takto…

Já tu certifikaci mám v podstatě už od roku 2013, podařilo se mi to získat vůbec jako první klinice v ČR. A protože jsem postavila novou kliniku, musela jsem žádat o certifikaci znovu a znovu jsem prošla. Za ty roky už se počet klinik s certifikací „Cat Fiendly Clinic“ rozšířil, což je skvělé, protože to pomáhá hlavně majitelům v orientaci, kam se svou kočkou mohou vyrazit. To, že je má klinika CFC vypovídá o tom, že by se tam kočky měly cítit dobře, že by personál, který s nimi zachází měl maximálně dbát na to,aby se v ordinaci necítily stresované a dále je tam také povinnost se vzdělávat v rámci kočičí medicíny tak, aby s touto certifikací poskytovala péči na co nejvyšší úrovni. Více zde.

Jaké téma aktuálně připravujete v rámci vašich přednášek „Aplikovaná etologie koček“?

Momentálně připravuji téma, jak se kočky učí, protože majitelé často nemají ponětí o tom, že mohou své kočky dobře cvičit, jen musejí vědět jak na to. Když se majitel naučí dobře chápat principy toho jak se kočka učí, může pak snadno naučit kočku nastupovat do přepravky, nechat čistit zuby, nebo se nechat česat.

Děkujeme za rozhovor a přejeme krásný advent.

Foto: archiv – MVDr. Načeradská

Comments


Sledujte náš příběh

facebook@3x.png
instagram-sketched@3x.png
youtube-2@3x.png
twitter@3x.png

O SLUŽBĚ

O LAZYFRIDAY CATIO

POTŘEBUJETE PORADIT?

Zavolejte nám na:

+420 775 898 888

Jsme tu pro vás každý den:

PO-PÁ: 09:00 - 18:00
SO-NE: 10:00 - 14:00

MAGAZÍN LAZYFRIDAY CATIO

Kočičí poradna

Vše o plemeni

Tipy od catio

Kočka a já

Zdraví

bottom of page