top of page

CATIO MAGAZÍN

Vše o plemeni: Lykoi

Aktualizováno: 14. 12. 2020


Originální plemeno kočky, lykoi, neboli vlčí kočka.

Jste kočičím znalcem, ale o plemeni lykoi jste ještě neslyšeli? Je čas to napravit. Lykoi, neboli vlkodlačí kočka, se může stát právě vaší příští múzou.

Novodobá historie

Není to tak dávno, co bylo tohle prazvláštní plemeno přijato organizací TICA, a zařazeno mezi tzv. “experimentální plemena”. Jak tyto kočičky ke jménu a vůbec k životu přišly? Možná se budete divit, ale úplně samy. Tato zajímavá mutace kočičí srsti je totiž naprosto přírodní a vznikla bez jakéhokoli lidského přičinění. Na člověku bylo pouze objevit v těchto originálech krásu a začít je vyhledávat.

Roztomilý vlkodlačí kukuč.

A právě tohoto úkolu se zhostil pár Johnny a Brittney Gobble. Ti neobvyklému zjevu těchto mazlíčků propadli a poté, co se dne 14. září 2011 narodil první vrh nepříbuzných jedinců s touto mutací, stali se zakladateli plemene. Pečlivým testováním vyvrátili všechny mýty o příbuznosti s kočkami plemene sphynx či devon rex a také o zdravotních problémech a vadách těchto koček, počínaje kožními abnormalitami a konče problémy se srdcem. Nic z toho se ovšem nenaplnilo a plemeno tak dostalo přímou vstupenku do světa kočičích znalců. Novinkou je, že bylo plemeno lykoi v roce 2018 oficiálně přijato také pod organizaci CFA a WCF.

Kočka nebo vlk?

Vzhled kočky plemene lykoi je nápadně podobný vlku či dokonce vlkodlakovi. Zde plemeno přišlo ke svému jménu, které je odvozeno z řeckého “lykos”, tedy vlk. Díky snaze zachovat přesně takto divoký vlkodlačí vzhled se v začátcích párovali především jedinci s černým zbarvením. Koneckonců, matka samotných zakladatelů plemene byla obyčejná černá krátkosrstá kočka. Různí chovatelé, různé chutě a názory, proto můžeme najít i lykoi kočičky s jinou barvou srsti. U TICA už ovšem standardním zbarvením zůstane černá.

Jedinečná kočka každým chloupkem.

Speciální vzhled srsti jim přisuzuje fakt, že postrádají podsadu. I hustota srsti se liší kočka od kočky, závisle na klimatu, kde kočka žije, hormonech i dědičnosti. Během línání v průběhu roku se může měnit i barva srsti, závislá na podílu bílých chlupů. Získáváme tak sezónně probarvenou kočičku. A to je teprve rarita.

Velikostně je kočičí plemeno lykoi středně velké, kocourci váží okolo pěti kilo, kočky jsou lehčí, zpravidla 3-4 kila hmotnosti. Není ale výjimkou i větší zástupce plemene.

Test osobnosti

Bojíte se, aby v tomto mazlíčkovi nepřevládaly “vlčí” geny? Není potřeba, kočky plemene lykoi jsou vysoce inteligentní, věrné a plně společenské. I díky tomuto je jejich majitelé často srovnávají spíš se psy, s vlky mají pramálo společného. Umí se kamarádit jak s lidmi, tak i se zvířaty vaší domácnosti. Jsou to hravé, bystré kočičky, které vás budou vyhlížet z okna, až se budete vracet z práce, aby vás mohly hned u dveří přivítat. U všeho musí být a nejlépe i asistovat. V kočce plemene lykoi získáte tedy nejen mazlivého přítele, ale i komického pomocníka. Je potřeba se jí věnovat, tento mazlíček se bez pozornosti neobejde.

Je vlkodlačí kočka to pravé pro vás?

Klademe si otázku, jaká je asi jejich srst na dotek a zda je například hypoalergenní. To záleží na typu a intenzitě alergie. Tím, že má méně srsti, nemusí být alergická reakce člověka tak silná. Nic ale nevynahradí setkání se s lykoi kočičkou osobně, kdy se všechny vaše otázky zodpoví samy. A také se přesvědčíte, že lykoi mazlíčci jsou na dotek skoro jako hlava miminka. Mají příjemně teplou kůži a jemnou srst. Další podstatnou výhodou je jejich pevné zdraví. Díky všemožnému testování na genetické choroby i jiné vady je nyní zcela známo, že jimi plemeno netrpí.

Krvelačně jen vypadám, jinak jsem k zulíbání.

A když už jsme u té kůže, zajímavostí je, že se mohou opálit. Pokud jsou vystaveny sluníčku nebo jen většímu teplu, jejich kůže napřed vytvoří pigmentové skvrny a poté pokožka ztmavne. Jakmile jsou z dosahu slunečních paprsků, kůže jim zase zrůžoví. I přesto není péče o lykoi mazlíčka nijak náročná. Občas se vykoupou v dětském přírodním šamponu, který nevysušuje, vyčistí se ouška vatovými tyčinkami a přistřihnou se drápky.

Kam si pro tak úžasné koťátko přijít?

Chovatelská základna koček plemene lykoi je vzhledem k novosti plemene stále malá. Donedávna bychom si pro takové koťátko museli jet do zahraničí. Od roku 2016 se však chovatelská stanice plemene lykoi vyskytuje i u nás a pyšní se titulem první chovatelské stanice koček lykoi v České republice. Chovatelkou je paní Nina Holíková, které také vděčíme za fotky, zdobící tento článek.

Comments


Sledujte náš příběh

facebook@3x.png
instagram-sketched@3x.png
youtube-2@3x.png
twitter@3x.png

O SLUŽBĚ

O LAZYFRIDAY CATIO

POTŘEBUJETE PORADIT?

Zavolejte nám na:

+420 775 898 888

Jsme tu pro vás každý den:

PO-PÁ: 09:00 - 18:00
SO-NE: 10:00 - 14:00

MAGAZÍN LAZYFRIDAY CATIO

Kočičí poradna

Vše o plemeni

Tipy od catio

Kočka a já

Zdraví

bottom of page