CATIO MAGAZÍN

Spadne kočka vždy na všechny čtyři?

Aktualizováno: 12. 12. 2020


Tři, dva, jedna, dostaneš packou. A doufej, že ji mám vydezinfikovanou.

Snad každý z nás už alespoň jednou slyšel, že kočka dopadne na všechny čtyři tlapky. A ve většině případů tomu tak opravdu je. Jak je to ale vůbec možné?

Je až neuvěřitelné, že se kočka při pádu dokáže většinou otočit tak, aby dopadla na všechny čtyři tlapky. Tato šelmička je totiž tak šikovná, že dokáže přizpůsobit polohu svého těla tak, aby se vyvarovala úrazu. Vědecké výzkumy ukázaly, že pružná kočičí páteř se velmi snadno “zkroutí”. To znamená, že kočka dokáže přizpůsobit své tělo pádu a ve většině případů se tak vyhnout možným rizika. Jak to tedy funguje? Chlupatá kráska/krasavec svou hlavu nejprve otočí spolu s horní částí těla. Poté přichází čas na spodní část těla – inteligentní kočka se natočí tak, aby všechny čtyři packy směřovaly k zemi.

Za všechno můžou drápky

Kočička je při letu schopna pracovat celým svým tělem. Dokáže překřížit nohy, čímž zvýší rotaci a až při bezpečné výšce dá nohy do normální polohy. Přitom má drápky vytažené a záda ohnutá tak, aby se mohla hladce “přistát”. Právě díky svým šavličkám (drápkům) se kočka při nárazu do země nezraní. Možná vás zajímá, jakou roli v tom všem hraje kočičí ocas? Vůbec žádnou :).

Jak jsou na tom koťátka?

Celý tento proces je součástí naprosto geniálního kočičího instinktu. To znamená, že se to ani ta nejmenší koťátka nemusí učit. Prostě se s tímto umem narodí. Perfektně vyvinutý reflex byl viděn i u maličkých miminek ve věku 3 týdnů. Obvykle je ale plně vyvinut do sedmého týdnu života.

Ne vždy to končí dobře

To, že má kočka schopnost dopadnou na všechny čtyři, určitě neznamená, že je nesmrtelná. Občas se totiž stane, že se kočka zraní a bohužel není ani výjimkou, že při pádu zemře. Proto, prosím, opatřete svá okna a balkony ochrannými pomůckami, kterými můžete úrazu zabránit.

#kočka #kočkaazranění #kočky #kočičízranění #pádzokna #kočičípáteř #kočička #kočičíinstinkt #nebezpečíprokočku #catio

Sledujte náš příběh

facebook@3x.png
instagram-sketched@3x.png
youtube-2@3x.png
twitter@3x.png

O SLUŽBĚ

O LAZYFRIDAY CATIO

POTŘEBUJETE PORADIT?

Zavolejte nám na:

+420 775 898 888

Jsme tu pro vás každý den:

PO-PÁ: 09:00 - 18:00
SO-NE: 10:00 - 14:00

MAGAZÍN LAZYFRIDAY CATIO

Kočičí poradna

Vše o plemeni

Tipy od catio

Kočka a já

Zdraví