CATIO MAGAZÍN

Proč kočky nemohou pít mléko?

Aktualizováno: 9. 12. 2020


Copak tu prázdnou misku vidím jenom já?

Jak se známo, kočky mléko milují. Ovšem pro jejich žaludek a střeva je mléko téměř nestravitelné. Proč tomu tak je? A jaké denní množství mléka bude kočičí tělo tolerovat?

Po narození jsou koťata závislá na kočičím mléce, tedy na kojení. Mateřské kočičí mléko je bohaté na tuky. Kotěcí střeva produkují laktázu, která štěpí laktózu. Produkce tohoto enzymu ale během dospívání koček klesá. A co víc, většinou kočkám nabízíme mléko kravské, které se složením velmi liší od mateřského kočičího mléka.

Jakmile kočka roste a vytrácí se schopnost štěpit laktózu pomocí laktázy, musí se o strávení postarat střevní bakterie. Ty produkují dráždivé látky, které způsobují průjem, nadýmání a alergii.

Co na to statistika?

Údaje z výzkumů ukazují, že dospělé kočky mohou bez problémů přijímat asi 6 gramů laktózy denně, to odpovídá přibližně 130 mililitrům kravského mléka. Je ale nutné vzít v potaz, že každá kočka je jiná a každá má jinak citlivé vnitřní orgány. Maximální množství přijatého mléka za jeden den je tedy stanoveno na 85 mililitrů. Samozřejmě v kombinaci s nutričně vyváženou stravou – granulemi či konzervami.

Malí gurmáni si přijdou na své

Zpracované mléko nemá pro kočičí tělo většinou žádný význam, nedodává mu živiny. Ani tak ale nikdy nemůže mléko nahrazovat vodu, jedná se spíše o pamlsek. Jako zpestření jídelníčku sáhněte jednou za čas po tvarohu nebo bílém nekyselém jogurtu, ale i v tomto případě výjimečně a s mírou.

Pro malá koťátka existují nutričně vyvážené a výživné náhražky mléka. Dospěláci ale samozřejmě nebudou ochuzeni, i jim můžete mléko pro kočky s klidným svědomím dopřát.

Voda je základ života

To asi nemusíme připomínat. Vody musí mít nejen kočky, ale vlastně každý živočich dostatek celý den a celou noc. Proto mlékem nikdy vodu nenahrazujte.

#mléko #kočkaamléko #mléčnévýrobky #trávení #žaludek #střeva #laktóza #laktáza #bakterie

Sledujte náš příběh

facebook@3x.png
instagram-sketched@3x.png
youtube-2@3x.png
twitter@3x.png

O SLUŽBĚ

O LAZYFRIDAY CATIO

POTŘEBUJETE PORADIT?

Zavolejte nám na:

+420 775 898 888

Jsme tu pro vás každý den:

PO-PÁ: 09:00 - 18:00
SO-NE: 10:00 - 14:00

MAGAZÍN LAZYFRIDAY CATIO

Kočičí poradna

Vše o plemeni

Tipy od catio

Kočka a já

Zdraví