top of page

CATIO MAGAZÍN

Proč bychom (ne)měli objímat kočky?

Aktualizováno: 14. 12. 2020


Což o to, i mezi kočkami se najde hug lover!

Objetí je známkou pohody a něžností, které mezi sebou mají dva lidé. Zvířata ale někdy objímání vnímají jako stres. Jak poznat, že se kočka nerada chová v náruči? A jaká je správná technika kočičího objímání?

Ještě před více než 100 lety žily kočky spolu s lidmi hlavně za účelem střechy nad hlavou a stravy v podobě zbytků. Posledních pár desítek let se ale kočky stávají nejoblíbenějším domácím mazlíčkem, kolem kterého se mnohdy točí veškerá lidská pozornost. A není divu, kdo by roztomilému čumáčku a vznešenému povznesenému pohledu odolal? Na historii ale nesmíme zapomínat, protože právě v ní spočívá odpověď na otázku, proč se kočky většinou nerady objímají.

V kočkách stále koluje DNA jejich pra pra pra pra pra pra pra prarodičů, která jim říká, že jsou stále ještě lovci, a zároveň kořist. Od přirozenosti se brání nepřátelům, kteří je přepadnou a dají si je na večeři. A podobné přepadení je i pokus člověka kočku zvednout a jak se říká pochovat. Vzpomeňte si, kolikrát se vám stalo, že se kočička chtěla mazlit, když jste ji nečekaně vzali do náruče. Nejeden z nás odcházel s nepořízenou, někdy i s pár škrábanci na rukou.

Samozřejmě, že existují chlupáči, kteří si objetí užívají. Abyste si ale byli jisti, že jen úspěšně nezakrývají stres, pozorujte jejich mimiku a chování. Škrábání, švihání ocasem, rozšířené zorničky, syčení nebo zamrzlý pohyb rozhodně nejsou známkou spokojenosti. Největším nebezpečím je dlouhodobější nucení kočky do mazlení, může to totiž dojít do stadia, kdy se mazlíček začne páníčka stranit a bude z jejich fyzického kontaktu už preventivně ve stresu.

Když už máte pocit, že se vaše kočička opravdu ráda objímá a mazlí v náručí, doporučíme vám pár hmatů a chvatů, díky nimž se bude chlupáč cítit jako na obláčku. Objímejte kočku podle jejích pravidel – až bude cítít, že se chce mazlit, přijde za vámi sama. Nemusíte se bát, kočka si dokáže říct o pozornost. Většina z nich si přijde lehnout na váš klín třeba když obědváte nebo pracujete u počítače. A to je ještě lepší možnost, některé kočičí královny se nejraději vyvalují na klávesnici. Pokud se otírá kolem kotníků nebo kolem obličeje, začněte ji drbat pod krkem a když se přidá vrnění, je to ten pravý okamžik na jemné a něžné objetí.

Každá kočka je jiná, každá má svoji osobnost. A třeba jste právě vy ten šťastlivec, který má doma roztomilého kočičáka užívajícího si poležení ve vaší náruči. Obecně se ale pravý kočkomilec pozná podle toho, že nechá iniciativu mazlení na kočce, a kdykoli si ona řekne, všechno pustí z rukou a neúnavně drbe na bříšku nebo na zádech.

Máte doma chlupatého milovníka objímání?

Comments


Sledujte náš příběh

facebook@3x.png
instagram-sketched@3x.png
youtube-2@3x.png
twitter@3x.png

O SLUŽBĚ

O LAZYFRIDAY CATIO

POTŘEBUJETE PORADIT?

Zavolejte nám na:

+420 775 898 888

Jsme tu pro vás každý den:

PO-PÁ: 09:00 - 18:00
SO-NE: 10:00 - 14:00

MAGAZÍN LAZYFRIDAY CATIO

Kočičí poradna

Vše o plemeni

Tipy od catio

Kočka a já

Zdraví

bottom of page