top of page

CATIO MAGAZÍN

Náhradní kočičí mámy a dokrmování koťat

Aktualizováno: 14. 12. 2020


My, malá koťátka, potřebuje maminku a správné mléko.

Známe kočky jako elegantní lovkyně i přítulné mazlíčky. Málokdo však ví, jak skvělé jsou kočičky matky.

Mateřský pud

Kočičí mateřský pud je přímo geniální. Stačí si pustit dokument o kočkovitých šelmách a člověk se nestačí divit. Mezi lidmi nejlépe hodnocené matky se řadí hyeny. A ačkoli to některé překvapí, i hyeny jsou kočkovité šelmy.

Nejen v divoké přírodě, kočky jsou výjimečnými matkami i u nás, v našich domovech. Kočka se například dokáže stát adoptivní matkou, nejen svého druhu. Nejsou výjimečné případy, kdy kočka přijala a kojila štěňata, nebo dokonce mláďata pandy červené, vačice či větší kočkovité šelmy a je spousta důkazů, že se kočičí mámy ujaly osiřelých veverek. Nesmíme ale zapomenout na jisté riziko, které přináší kojení mláďat jiného druhu než je sama náhradní matka. Především složení mléka a potřebné živiny se mezidruhově liší. Proto je dobré si vždy u veterináře zjistit, že mláďátkům nebude nic chybět.

Kočičí kojení

Ať chceme nebo ne, kočky se ve volných podmínkách množí. A vcelku rapidně. Přibývá kastračních programů a zodpovědných majitelů, stejně jako přibývá počet silnic a koček, sražených autem. O tom se ale dnes bavit nebudeme. Představme si ale situaci, kdy je kočka, matka malých koťat, nějakým způsobem zabita. Nebo méně drastický příklad, představme si, že má vaše chovná kočka koťata a přijde o mléko. Jak se s těmito situacemi vypořádat?

Náhradní matka

Nejlepším a nejpřirozenějším řešením je sehnat co nejdříve laktující kočku v okolí a prostě si ji “vypůjčit”. Pravé kočičí mléko nic nenahradí a většina laktujících koček (například s málo početným vrhem nebo kočičky, které o koťata přišly) hladová koťátka přijme bez výhrad. Dobré je kontaktovat útulky, chovné stanice nebo veterináře z okolí a vysvětlit jim svůj problém. Správný kočkař, pokud může, pomůže. Nyní už záleží jen na dané kočičce, zda sirotky přijme. Pokud má kočka stále vlastní mláďata, musíme překrýt pach sirotků pachem jejího vlastního vrhu. Zkoušíme to hlazením nejprve původních koťat a posléze “přivandrovalců”. Pak sirotky společně s původními koťátky k matce přiložíme. Vždy je důležité být na místě a sledovat její počínání, kdyby nedošlo k přijetí a matka kočka by začala být vůči mláďatům agresivní. V tom případě neprodleně koťátka odebíráme a zkoušíme další alternativu.

“Umělé” mléko?

Koťátka, stejně jako všechna mláďata, mají citlivé zažívání. Spoustu lidí by napadlo nabídnout koťátku kravské mléko. To může mít dlouhodobé i krátkodobé negativní vlivy, například průjem, dehydrataci, nedostatek živin a další. Můžete si koupit náhražku kočičího mléka, kterou seženete ve zverimexu, na internetu, nebo u veterináře. Ta je pro správnou výživu a růst koťat (hned po mateřském mléku) nejlepší.

Pokud je situace akutní a nemáme matku ani komerčně vyrobené náhradní mléko ihned, nejprve kotě krmte převařenou vodou, ale co nejrychleji sežeňte náhražku kočičího mléka. Pokud je kotě velmi hladové, přidejte do vody lžičku glukózového prášku. Tuto metodu ovšem použijte jen na jedno krmení a neopakujte ji. Další možností pro případ, že stále nemáte k dispozici náhražku kočičího mléka, je použít vodu, v níž jste vařili bílou rýži. Opět pouze jako dočasné řešení. Tyto alternativy s vodou jsou pro hydrataci životně důležité, jiné mléko než výše popsané určitě nezkoušejte. V případě průjmu by kotě bylo dehydratováno ještě víc a jeho život by byl ohrožen.

Co je k dokrmení potřeba?

Ke krmení kotěte je potřeba v akutním případě injekční stříkačka, jakmile bude možnost, určitě ji nahradíme lahvičkou se speciální umělou bradavkou pro koťata. Ta má ideální velikost pro kotěcí tlamičku a sirotek má také možnost sát. Vybavení před použitím sterilizujeme. A pak je potřeba vzít si dovolenou, nastavit budík a každých pár hodin ve dne i v noci vstávat a maličká koťátka krmit čerstvě připraveným mlékem, ohřátým na tělesnou teplotu ve vodní lázni, po krmení jim masírovat řitní otvor a udržovat je v teple. O věku koťat a z něj vyplývající četnosti krmení se určitě poraďte s veterinářem.

Comments


Sledujte náš příběh

facebook@3x.png
instagram-sketched@3x.png
youtube-2@3x.png
twitter@3x.png

O SLUŽBĚ

O LAZYFRIDAY CATIO

POTŘEBUJETE PORADIT?

Zavolejte nám na:

+420 775 898 888

Jsme tu pro vás každý den:

PO-PÁ: 09:00 - 18:00
SO-NE: 10:00 - 14:00

MAGAZÍN LAZYFRIDAY CATIO

Kočičí poradna

Vše o plemeni

Tipy od catio

Kočka a já

Zdraví

bottom of page