top of page

CATIO MAGAZÍN

Jak fungují kočičí feromony?


Asi každý kočičí majitel se nejednou setkal s tím, že ho jeho kočička mazlila jako zběsilá. Otírá o vás svou bradu nebo tvářemi naráží do nábytku? Nemusíte mít strach, nezešílela. Jen na vás a na okolních věcech nechává svoje pachy, které jsou jedním z cest její přirozené komunikace. Přesně tak totiž fungují kočičí feromony, které mohou mít na psychiku vašeho chlupáče blahodárné účinky.


Všechny kočičky používají k vzájemné interakci tzv. feromony. Jedná se vlastně o způsob chemické komunikace, kdy kočkovité šelmy uvolňují ze svých žláz pachy, skrze které vysílají ostatním celou řadu signálů a zpráv. Například “obličejové” feromony jsou umístěny v okolí úst, brady, čela a tvářiček, další pak třeba v dolní části zad, ocasu nebo na tlapkách.

Feromony nejsou běžné jen u kočiček, objevují se i v říší mravenců nebo ve včelích společenstvích. My ale často slýcháváme o feromonech kočičích, případně psích, které mají řadu funkcí - od značení svého území až po uklidňování novorozenců.

Jaké feromony mají kočičky?

Již zmíněné obličejové feromony fungují pro kočičky jako signalizace, že jsou dané objekty známé a bezpečné. Tyto feromony jsou produkovány žlázami kolem tváří a bradičky a kočičky jimi označují i své lidi, které považují za součást kolonie. Dále existuje i uklidňující feromon, které používají kočičí matky k uklidnění svých miminek. To mamince pomáhá vytvořit si pouto se svými koťátky. Další feromon je obsažen v kočičí moči a je rozšířen především u nevykastrovaných kocourů, kteří si své teritorium označují velmi nepříjemným zápachem. Kočičky si své území značí i prostřednictvím tlapek - a to v momentě, kdy “šlapou zelí” a nebo škrábají věci.


Produkty s kočičími feromony

Kočičí feromony fungují k uklidnění nejen u koťátek, ale mají také blahodárné účinky na psychiku dospělých jedinců. Proto existuje na trhu škála produktů, které můžete svému kočičákovi pořídit. Mezi asi nejznámější výrobek patří difuzér do zásuvky, který napodobuje obličejový feromon a signalizuje bezpečné a známé území. Pomocí této vychytávky můžete u své kočičky snížit hladinu stresu, která má za příčinu například značkování nebo škrábání. Toto stresové chování je velmi často vyvoláno změnami v kočičí rutině, cestováním, novým nábytkem nebo přírůstkem v rodině, ale i návštěvou veteriny. Při pořízení produktů založených na bázi feromonů vždy pamatujte na to, že se jejich efekt může objevit až za několik týdnů. Proto neházejte flintu do žita, pokud nezačne fungovat po pár dnech.

留言


Sledujte náš příběh

facebook@3x.png
instagram-sketched@3x.png
youtube-2@3x.png
twitter@3x.png

O SLUŽBĚ

O LAZYFRIDAY CATIO

POTŘEBUJETE PORADIT?

Zavolejte nám na:

+420 775 898 888

Jsme tu pro vás každý den:

PO-PÁ: 09:00 - 18:00
SO-NE: 10:00 - 14:00

MAGAZÍN LAZYFRIDAY CATIO

Kočičí poradna

Vše o plemeni

Tipy od catio

Kočka a já

Zdraví

bottom of page