top of page

CATIO MAGAZÍN

Catwoman aneb Legenda o kočičí ženě

Aktualizováno: 12. 12. 2020


Slavná fiktivní postava, Catwoman.

Catwoman v nás, jako ve správných milovnících koček, rozbouřila emoce. I ty se však různí, někteří ji milují, jiní zase zavrhují. Jaké legendy ji vlastně opřádají a kde všude se Catwoman objevila?

Hrdinka nebo “záporačka”?

Ve všech příbězích je důležitý jeden fakt: Má své světlé i temné stránky. Málokdy je umělecky ztvárněn příběh tak dokonale, aby “dobro” a “zlo” nekontrastovalo. A v komiksech a filmech je tomu tak dvojnásob. Catwoman je ale překvapením, které zkrátka nezapadá. Různá komiksová vydavatelství ji vykreslují jinými způsoby. 

Typicky kladná postava, neboli hrdinka, ovšem nebyla Catwoman nikdy. Ale ačkoli hrála roli největšího padoucha, málokdy s ní tak bylo nakládáno. Často byl minimálně zmiňován její traumatický příběh a pak s ní, ať chcete nebo ne, alespoň malinko musíte soucítit. A to i když vám zabíjí oblíbené hrdiny, jednoho za druhým. 

(Znovu)zrození kočičí ženy

Historicky se poprvé zrodila podoba Catwoman v roce 1940, v prvním komiksu o Batmanovi. Zde se ještě nenazývala Catwoman, nýbrž pouze The cat. Ovšem téhož roku, v třetím čísle Batmanova komiksu se s ní setkáváme jako s Cat-woman. A jestli čekáte, že už tehdy se vyznačovala sexy outfitem v černém podání, zklamu vás. Tehdejší původní podoba Catwoman byla spíš nepěkná. Ženské tělo doplněno nevzhlednou kočičí hlavou. Navíc byla tehdy především záporná hrdinka, zlodějka, se zálibou v bičích. 

Následující série Batmanova komiksu přinesly další podoby této kočičí ženy. A s nimi i různorodé příběhy. Catwoman jako letuška zbavená paměti, prostitutka milující kočky, nebo třeba sirota, která v Gotham City započne boj proti padouchům. Těchto verzí zřejmě nebylo nikdy dost, takže pokud se rádi noříte do více či méně fantasy příběhů, komiksy a příběhy o Catwoman jsou rozmanité, až běda. Zkrátka, každý si najde to své. 

Catwoman je osobnost. Jako samotná kočka. Málokdo tuší, co má v plánu a co udělá příště. Využívá však svých 9 životů, aby vyvázla z kdejaké lumpárny. Ani její vzhled se nedá sjednotit do ucelené představy. Ač je to nejčastěji černá barva, objevuje se i v různobarevných kostýmech fialové, nebo černé. K tomu tvůrci přidávají různě tvarovanou masku, s oušky i bez. Vysoké podpatky, drápky a bič jako ocas jsou ovšem nutností. Stejně jako kočičí obratnost a svádivé pohledy.

Kočičí herečky

Catwoman se dočkala i svého filmového ztvárnění. A to nejen jako vedlejší postava ve filmech o Batmanovi, nýbrž byla poctěna i vlastním filmem. Poprvé se na plátnech objevila v seriálu Batman, vysílaném od roku 1966. Už v tomto snímku ji zdobila černá ouška a obleček a hrála ji úchvatná Julie Newmar. Tvůrci seriálů se s tím ovšem nemazali, další herečkou v pořadí kočičích žen byla afroameričanka Eartha Kitt. Během stejného roku nastoupil do kin i film Batman, s herečkou Lee Meriwether, americkou miss. V těchto letech byla většinou Catwoman záporná postava, bažící po moci. 

Ovšem film z roku 1993, režírovaný Timem Burtonem, s názvem Batman se vrací, byl už zajímavější. Poněkud hororovější nádech měla proměna šedé myšky Seliny Kyle (výborně zahrála Michelle Pfeiffer), na žhavou Catwoman v latexovém oblečku sešitém bílou nití. Zde se o děsivou část znovuzrození postaraly pouliční kočky. Ty jí také přidaly do vínku neobyčejnou hbitost a vytříbené smysly. O drápky v latexových rukavicích a bič se už postarala sama. 

Stejně tomu bylo v jediném filmu s přímým názvem Catwoman, který vyšel v roce 2004. Hlavní roli si zahrála Hale Berry. V tomto filmu můžeme mluvit také o nějaké hlubší souvislosti s kočkami a jejich historií, neboť iniciátorem celé přeměny z mrtvé na živou byla kočka plemene egyptská mau. A jak jistě víte, ve starém Egyptě se věřilo, že tyto kočky jsou vtělením bohyně Bastet. Příběh už je však cosi jiného, co se běžným tvůrcům Catwoman nepodobá. 

Prozatím naposledy se Catwoman objevila ve filmu Temný rytíř povstal. Tvůrci si vzpomněli na původní podobu Catwoman z počátečních seriálových zpracování a tak novodobou Catwoman (jež hraje půvabná Anne Hathaway) oblékli do slušivého kostýmu bez sadomasochistického podtextu.

A co vy? Která Catwoman nejvíce oslovila vás? Rádi uvidíme vaše názory v komentářích.  

#Catwomanherečky #kočičífanoušci #BatmanaCatwoman #legendaokočičíženě #ztvárněníCatwoman #kočičífilmy #filmCatwoman #kočičížena #Catwomanvkomiksech #Catwoman #Catwomanvseriálu #TheCat #Catwomanvefilmu

Sledujte náš příběh

facebook@3x.png
instagram-sketched@3x.png
youtube-2@3x.png
twitter@3x.png

O SLUŽBĚ

O LAZYFRIDAY CATIO

POTŘEBUJETE PORADIT?

Zavolejte nám na:

+420 775 898 888

Jsme tu pro vás každý den:

PO-PÁ: 09:00 - 18:00
SO-NE: 10:00 - 14:00

MAGAZÍN LAZYFRIDAY CATIO

Kočičí poradna

Vše o plemeni

Tipy od catio

Kočka a já

Zdraví

bottom of page