CATIO MAGAZÍN

  • Renáta Hrabáková

Tajemství tříbarevných koček

Aktualizace: bře 6


Tříbarevnou kočičku už asi viděl každý z nás. A určitě se i shodneme na tom, že takto zbarvená micka má velké kouzlo. Co jste ale možná nevěděli je to, že tzv. “želva” (název tohoto zbarvení) je v naprosté většině samička. Co dalšího byste o těchto kráskách měli vědět?

Tříbarevná kočička je taková, která se honosí bílou, černou a rezavou barvou kožíšku. Podíváme-li se ale na kočičí zbarvení z odborného hlediska, tříbarevná číča má vlastně jen dvě barvy - černou a rezavou. Bílá totiž není z pohledu odborníků barva, nýbrž výsledek absence barvy. Za zbarvení srsti mohou chromozomy, samičky mají kombinaci XX a samečci XY. Díky tomu si kočičí holky mohou dopřát vícero barviček a být tak klidně i tříbarevné. To však neznamená, že ani kocourek nemůže mít toto zbarvení. Vyskytuje se ale velmi málo. Tříbarevný sameček je asi jeden na 3 000 kočiček a jen jeden z 10 000 kusů je pak plodný.


Druhy tříbarevek

Tříbarevné číči jsou hojně zastoupené v jednotlivých plemenech. Vyskytují se jak s dlouhou, tak i s krátkou srstí. Podle toho rozlišujeme dvě skupiny - kočky Calico a Carey. Calico mají tři dobře rozpoznatelné barvy a bývají při výběru majitelů úspěšnější. Ty druhé, Carey, jsou převážně zrzavé a černé. Tomuto zbarvení se často říká želvovinové a bohužel není tolik populární. Někteří lidí dokonce tvrdí, že jsou tyto kočky ošklivé.


Povaha

Tříbarevné kočičky jsou většinou velmi milé a laskavé. Bývají i hravé. Pokud tedy hledáte aktivního společníka, se kterým se nebudete nudit, tříbarevka by pro vás mohla být vhodnou volbou.

Mýty a tajemství

Tříbarevné micky jsou hojně zastoupené v různých kulturách. Například v Japonsku jim jsou připisovány až nadpřirozené schopnosti. Japonci totiž věří, že tyto kočky přináší do domu peníze a štěstí. Určitě jste si už někdy všimli kočičky Maneki-neko, typické figurky v podobě kočky, která pohybuje jednou packou.


Americký stát Maryland dokonce vyhlásil tříbarevnou kočičku jako jeden ze svých znaků. Její barvy se totiž shodují s barvami jejich vlajky.


I Irové věří, že mají tříbarevné kočičky určité nadpřirozené schopnosti. Tentokrát ale ne v pozitivním smyslu - podle irské kultury může takto zbarvená kočička způsobit bradavice.

Související příspěvky

Zobrazit vše

Sledujte náš příběh

facebook@3x.png
instagram-sketched@3x.png
youtube-2@3x.png
twitter@3x.png

O SLUŽBĚ

O LAZYFRIDAY CATIO

POTŘEBUJETE PORADIT?

Zavolejte nám na:

+420 775 898 888

Jsme tu pro vás každý den:

PO-PÁ: 08:00 - 20:00
SO-NE: 10:00 - 16:00

MAGAZÍN LAZYFRIDAY CATIO

Vše o plemeni

Kočka a já

Kočičí poradna

Zdraví

Tipy od catio