top of page

CATIO MAGAZÍN

Zemřel mi mazlíček: A co teď?

Aktualizováno: 9. 12. 2020


Někdy se musíme vypořádat se smutkem...

Nesnadno se nám o tom píše, ovšem smrt kočky, pejska nebo jiného mazlíčka je nevyhnutelná. Nikdo nechceme na tento den ani pomyslet. Když už ale přece jen přijde, víte, co dělat? Komu zavolat? Jak se s chlupáčem důstojně rozloučit?

Byli bychom velmi potěšeni, kdyby mazlíčci umírali na stáří a svůj důchod strávili v poklidu mezi milující rodinou. Bohužel někdy se stane nečekaná situace, akutní úraz nebo zdravotní komplikace, která nemusí dopadnout nejlépe. Minulý rok jsme proto vyzpovídali primářku zvířecí záchranné služby Dagmar Minaříkovou, která poradila, na koho se v akutních situacích obrátit.

My se ale dnes zaměříme na smutné chvíle, kdy se mazlíčkovi už nedá pomoci.

Možností je mnoho

Přímo od veterináře nebo z vašeho domova je možné odvést tělíčko prostřednictvím asanační služby do kafilerie, kde bude hromadně spáleno. Samozřejmě se o odvoz můžete postarat sami, v tom případě je nejlepší optat se na obecním úřadě, které zařízení je pro vás nejbližší. V každém případě počítejte s poplatkem ve výši několika stokorun.

Někdo z nás se ale může rozhodnout, že chce pro svého chlupatého dlouholetého kamaráda důstojný pohřeb a možnost rozloučit se. Existují veterinární služby, které tělo odvezou a spálí nebo pohřbí.

Ani mazlíčci samozřejmě nejsou ochuzení o možnost odpočívat na hřbitově, kde ho páníčci budou moci navštěvovat. První hřbitov pro domácí zvířata byl založen v roce 2003 na úpatí hory Říp. Opět v případě nešťastné události uděláte nejlépe, když si ,,vygooglíte” nejbližší hřbitov. Pronájem místa na hrob se pohybuje kolem pár set korun ročně.

Asi nejdůstojnější, nejklidnější a nejméně bolestivé je nechat mazlíčka odpočívat na vlastní zahradě. Můžete vyrobit vlastní křížek nebo originální náhrobek a vybrat stinné místo pod stromem, který třeba každý rok rozkvete.

I tato možnost má své náležitosti, na které byste neměli zapomenout. Základem je vykopat dostatečně hlubokou jámu, aby se k tělíčku nedostala jiná zvířata. Pokud budete na zemřelého používat obal, vyberte vždy přírodní látku. Hrob musí být také umístěn nejméně 200 metrů od vodního zdroje a 100 metrů od nejbližší silnice nebo domu.

Pokud máte nějaký tip nebo radu, podělte se o ni v komentářích.

Upřímně ale doufáme, že budete muset tuto situaci řešit jen párkrát v životě.

コメント


Sledujte náš příběh

facebook@3x.png
instagram-sketched@3x.png
youtube-2@3x.png
twitter@3x.png

O SLUŽBĚ

O LAZYFRIDAY CATIO

POTŘEBUJETE PORADIT?

Zavolejte nám na:

+420 775 898 888

Jsme tu pro vás každý den:

PO-PÁ: 09:00 - 18:00
SO-NE: 10:00 - 14:00

MAGAZÍN LAZYFRIDAY CATIO

Kočičí poradna

Vše o plemeni

Tipy od catio

Kočka a já

Zdraví

bottom of page