CATIO MAGAZÍN

Základy správné péče o kočku

Aktualizováno: 12. 12. 2020


To je ono, ještě tam na zádech, tam je tajný kočičí bod.

Vypadá to snadně, s kočkou nemusíte každý den ven na procházku. Lze péči o kočku zúžit na koupi několika misek a záchodu se stelivem? Líbí se každé kočce stejné hračky? Jaké jsou základy správné péče o kočku?

Hygiena kočičího těla – jak na to?

Kočky se sice do jisté míry o svoji čistotu postarají samy, jsou zde ale věci, o kterých se moc nehovoří – čištění různých tělesných partií u kočky. Kočky se občas z nějakého důvodu leknou i vatového polštářku. Proto si nechejte správný postup ukázat na veterině. Tam vám předvedou, jak kočku držet (spíše ve dvou lidech) a jak provést potřebný hmat. Občas je totiž nutné kočkám čistit uši, oči, stříhat drápky nebo jim podat léky. Lze to zvládnout bez stavebních rukavic a náplastí? Když budete rychlí a efektivní, pak se bez následné péče obejdete i vy.

Oči, uši a odmítání polykání léků

Pokud má vaše kočka začervenalé oči, sekreci z koutku oka nebo viditelnou mžurku, pak je vhodná konzultace s veterinárním lékařem. Pro následnou péči a dočištění očí doma, použijte sterilní gázu z lékárny, čisté polštářky pro odličování očí (ty, co jsou hladké a jemné) nebo bavlněné čtverečky (třeba starou a vypranou košili, kterou si nastříháte). Při čištění uší (kočka může mít ušní polypy, svrab nebo jiný problém) použijte speciální kapky do uší pro kočky, zakápnutí je rychlé a vy pak jen gázou nebo jedním z výše vyjmenovaných materiálů provedete vytření krouživým pohybem z ucha ven (na veterině vám to zvěrolékař ukáže). Při podávání léků ústně, je nutné kočku přechytračit a mít dobře umyté ruce. Většina psů zhltne cokoliv, když se to zabalí do šunky. Kočka cítí vůni léku, ikdyž vše zamaskujete. Drcením pilulky se nevyřeší problém se zápachem, ale zvýší se šance, že hladová kočka lék pozře. Některé léky lze podavát v plastové stříkačce, je nutné dohlédnout, že jste se “trefili” do zadní části jazyka.

Drápky a ošetřování

Vhodné kleštičky jsou základem snadné kočičí manikúry domácí kočky. Nepoužívejte stejné nůžky jako pro svého pejska, kočičí drápek je jiný, může se uštípnout a kočka by mohla mít bolest. Nepočítejte také s tím, že zvládnete všechny tlapky opečovat najednou. Drápky na předních tlapkách rostou rychleji. Musíte mít dobré světlo a drápek si malinko zmáčknout, ať svoji kočku nestříhnete do růžového lůžka nehtu (resp. drápu). Je dobré kočku na tuto proceduru zvykat postupně a kočce nabídnout dobré škrabadlo, které umístíte centrálně. Malé škrabací destičky může kočka úplně ignorovat a vybíjet se na vaší sedačce. Ale pokud uvidí na ptáčky nebo mumraj v rodině, pokud jí bude škrabadlo sloužit i pro hru a uvolnění, pak se do jisté míry postará o svoje drápky sama. Venkovním kočkám drápky nestříhejte. Možná jste museli dávat svojí kočče injekce, ošetřovat jí pooperační ránu nebo pomáhat kocourovi, který se ucpává pískem v močových cestách masáží… Na tohle vás nikdo nepřipraví. Svoji kočku znáte nejlépe, proto ji zkuste ošetřit tak, abyste minimalizovali stres.

Funkční pomůcky a hračky

Kvalitní vybavení domácnosti pro kočku nemusí být drahé, ale jednorázová investice do dobrého kartáče nebo hraček se vyplatí (nemusíte později kupovat nové nebo platit za účet na veterině). Kameninové nebo nerezové misky lze už pořídit za dobrou cenu, stejně jako toaletu i stelivo (nemusí být značkové). Při pořizování hraček a kosmetiky se řiďte selským rozumem. Ani kočkám nedělá dobře přemíra chemie. Levné hračky (třeba myšky) mohou obsahovat části plastů, které se při hře mohou oddělit. Pokud je kočka pozře, pak bude účet za veterinární péči mnohonásobně vyšší a nemusí to dopadnout pro vaši kočku dobře. Proto se doporučuje mít kočku při hře pod dohledem. Pokud kočka spolkne provázek (třeba s peříčkem), tak za něj netahejte a vezměte ji rovnou na veterinu. Mohli byste jí nechtěně ublížit. Hračky se také doporučuje schovávat na noc (zejména balonky s rolničkou). Poklízejte také další materiály a zbytky potravin, které by kočky mohly v noci lákat k loupeži a současně pro ně představují riziko (nitě, špendlíky, kosti, aj.). Taková hra by mohla končit smutně. Kočky se při kvalitní péči a stravě mohou dožít doma úctyhodného věku. Stačí dbát na linii, bezpečnou domácnost a pravidelnou veterinární péči.

Co platí na vaši kočku? Máte nějakou fintu, jak ji přimět ke spolupráci?

#kočičíhygiena #chovkoček #nemocikoček #kočičíhračky #chováníkoček #péčeokočku #kočičíhry #základypéčeokočku #toaletakoček

Sledujte náš příběh

facebook@3x.png
instagram-sketched@3x.png
youtube-2@3x.png
twitter@3x.png

O SLUŽBĚ

O LAZYFRIDAY CATIO

POTŘEBUJETE PORADIT?

Zavolejte nám na:

+420 775 898 888

Jsme tu pro vás každý den:

PO-PÁ: 09:00 - 18:00
SO-NE: 10:00 - 14:00

MAGAZÍN LAZYFRIDAY CATIO

Kočičí poradna

Vše o plemeni

Tipy od catio

Kočka a já

Zdraví