CATIO MAGAZÍN

Vidí kočka červenou barvu?

Aktualizováno: 9. 12. 2020


Samá červená... A víš, že ji vidím jako zelenou?

Chtěli byste poznat svět očima kočky? Proč si kočka domácí kutálí raději po stole borůvkami než malinami? Rozdíl je pouze v barvě… Které barvy kočku zaujmou?

Kočky jsou tak trochu barvoslepé

Barvoslepost u člověka je způsobena poškozením nebo nefunkčností čípků v oku. Člověk tak nevidí celé spektrum barev, ale jen část. Kočka má podobnou stavbu oka, ale všímá si snadněji detailů ve svém okolí, protože má více vyklenutou rohovku a také pohyblivější krk. Kočka má v oku několikanásobně více tyčinek, což jí umožňuje vidět dobře i za šera. Pro vnímání barev je ale zásadní počet čípků, v čemž je kočka oproti člověku v nevýhodě.

Nemocná nebo náladová? Koukněte vaší kočce do očí. Pomoc, kočka má další víčko! Více o mžurce zde.

Jak vidí kočka červenou?

Buňky v oku kočky rozlišují (díky vlnové délce) nejlépe modrou a zelenou barvu. V tomto směru jsou tedy barvy jako červená, žlutá, růžová nebo hnědá pro kočku matoucí. Vidí je podobně jako člověk barvoslepý. Názorně si to můžete prohlédnout zde.  Už se přestáváte divit, proč má vaše kočka tak ráda pro svoji hru – třeba laserové ukazovátko nebo sluneční “prasátka”, kterými ji zabavíte na velmi dlouhou dobu?

Jak vybrat hračky pro kočku

Kočka poměrně intenzivně sleduje svoje okolí. Nezabaví ji stejné hračky jako psa. Je krátkozraká. Důležité je pro ni, aby byla v pohybu, aby si hračku mohla dobře pohazovat nebo ji nést v tlamičce (jak to dělají některé kočky, když zapomenou, že kočka neaportuje). Barevná kombinace modré, šedé a zelené jí vyhoví lépe, než třeba oranžová a růžová, respektive zmiňovaná červená. Tu uvidí jen jako cosi velmi divně zeleného.

Chcete se dozvědět více? Pokračujte třeba zde.

Foto: Michael Berdyugin, Unsplash

#vidíkočkabarvy #barvyakočka #kočkyačervenábarva #kočičízrak #barvoslepost #kočičíoko #červená #jakvybrathračkuprokočku #nemocioka #krátkozrakost #cokočkavidí #hračkyprokočky #kvalitazraku

Sledujte náš příběh

facebook@3x.png
instagram-sketched@3x.png
youtube-2@3x.png
twitter@3x.png

O SLUŽBĚ

O LAZYFRIDAY CATIO

POTŘEBUJETE PORADIT?

Zavolejte nám na:

+420 775 898 888

Jsme tu pro vás každý den:

PO-PÁ: 09:00 - 18:00
SO-NE: 10:00 - 14:00

MAGAZÍN LAZYFRIDAY CATIO

Kočičí poradna

Vše o plemeni

Tipy od catio

Kočka a já

Zdraví