top of page

CATIO MAGAZÍN

Veganská strava pro kočky

Aktualizováno: 14. 12. 2020


To je mňamka!

O kočičích vegetariánech jsme již psali, je na čase přitvrdit. Co říkají vědci o veganské stravě pro naše miláčky?

Mohou být kočky vegany?

No, vlastně ne, nemohou. Jelikož kočky nemají natolik vyvinutou kritickou kapacitu přemýšlení, aby je z morálního hlediska zajímalo, co za zvíře jí, jestli je správné oblékat se do srsti jiných zvířat, nebo používat kosmetiku, která na nich byla testována. Takže to jen pro pořádek, kočka vegan z přesvědčení prostě nebude. Co vede kočičí majitele k tomu, aby svým mazlíčkům takto upravili jídelníček, jsem psala již zde.

Jak je to ale s veganskou stravou?

Hlavním a nevyvratitelným faktem je, že kočky jsou striktně masožravé. Ne proto, že by chtěly. Prostě musí. Celý jejich trávicí trakt je uzpůsoben k trávení masa, bakterie v jejich žaludku jsou uzpůsobeny k trávení masa a vlastně i ty jejich zoubky jsou od pohledu vraždící zbraně, že ano. I přesto vznikají další a další komerční krmiva pro kočky s veganským složením. Co na to vědci?

Výživa

Pravda je taková, že kočky nemohou získat všechny potřebné živiny z čistě rostlinných, nechemických zdrojů a bakterií. Kočkám například chybí enzym, potřebný ke štěpení karotenu (u jiných zvířat obvykle získáván z rostlin) na vitamín A. Mohou jej do svého těla dostat z jater své “kořisti” či z masa, které dostává od páníčka.

Dalším problémem je neschopnost syntetizovat některé esenciální mastné kyseliny s velmi dlouhým řetězcem, které jiná zvířata vesele získávají z mastných kyselin s kratším řetězcem v rostlinách.

Kočičky získávají určité klíčové živiny a tuky z masa. Mezi ně patří taurin, kyselina arachidonová, již zmiňovaný vitamin A a vitamin B12. Toto všechno z rostlinné stravy bohužel nedostanou (až na vitamín B12). Bez pravidelného konzumace těchto klíčových živin mohou kočky trpět problémy s játry a srdcem, podrážděním kůže a ztrátou sluchu.

Vědci ale také naopak potvrdili, že kočky na vegetariánských (ne veganských, podotýkám) dietách, se mohou dožít vysokého věku a být zdravé. Jen je potřeba být k tomu tak trochu šaman a chemik. Vyvážená nutriční dávka kvalitního (ale ne přirozeného) krmiva, měření kyseliny v moči kočičky a mnoho dalšího je zapotřebí, abyste si mohli být jistí, že váš mazlíček na vege stravě neztrádá. Sledovat fyzickou výdrž kočičky, vyprazdňování i tělesnou váhu. Pokud s kočkou na tuto dietu přejdete, dbejte na pravidelné návštěvy veterináře alespoň 2x ročně. Nezapomeňte s sebou brát (kočičí) moč!

Přirozenost

Kočky jsou lovci. Dokonce i domácí kočky si zachovávají instinkt k zabíjení. Je-li kočka ponechána napospas svému osudu, bude hledat stravu sestávající z bílkovin a tuků, které potřebuje. Uloví malou kořist, jako jsou hlodavci, ptáci, plazi a obojživelníci. Větší a zkušenější kočky mohou ulovit i malého zajíčka.

Ano, kočka žere trávu, když ji potřebuje. I o tom byl napsán článek. Neznamená to ale, že ji může jíst pravidelně a brát ji jako hlavní součást svého jídelníčku. Biologové se shodují na tom, že živiny získané z této pochoutky jsou pramalé a rozhodně nestačí. Na jednu stranu je potřeba ale apelovat také na majitele, krmící své kočky nekvalitními granulemi (většinou reklamami profláklé značky), které obsahují rozemleté živočišné produkty smíchané se škroby na bázi zeleniny. Anebo ještě lepší, konzervy s masem a vnitřnostmi zvířat, se kterými by se kočka ve volné přírodě nikdy nesetkala. Většina veterinářů by souhlasila s tím, že běžné komerční krmivo pro kočky obsahuje maso nízké kvality ve velkém ne zrovna výživném objemu, napíchané steroidními růstovými hormony a antibiotiky. A nezapomeňme na specialisty, kteří kočku pravidelně krmí mlékem nebo smetanou.

Je pak tedy argument, že běžný (ne vegan/vegetarián) chovatel krmí své kočky lépe a kvalitněji vzhledem k jejich zdraví? Vždyť ani granule, ani vepřové maso, a už vůbec ne kravskou smetanu si kočka v přírodě nevytvoří. Co s tím?

Vědci radí.

Ačkoli je pro lidstvo samotné masové šílenství spíš ke zlu než k užitku, jak ze zdravotního, tak z globálního hlediska, u koček je to jinak. Mohou mít v žaludku úplnou kaši z vepřového i hovězího, zdravého i nezdravého, tučného i netučného. A přesto si s tím jejich trávení a metabolismus poradí. Daleko lépe než ten náš. Žádný zvýšený cholesterol ani DNA. Pro trávení masa a tuku z něj jsou naprosto dokonale uzpůsobeny. A když už jsme u toho zdraví..

Když zdraví káže.

Někdy je ale veganská dieta pro kočky doporučená přímo veterinárním lékařem. Musíme si totiž také uvědomit, že zatímco předkové těch šelem, které v našich kočičkách třímají, se kdysi museli dost ohánět, aby kořist dostali, my jim servírujeme prvotřídní masíčko i několikrát denně, ve stejnou dobu. A co se stane s kočičkou, která nemusí dělat vůbec nic proto, aby měla plné bříško? Přibere. Zvlášť, pokud nejsme schopni odolat jejich žádostivým očím. Pro obézní kočky veterináři doporučují veganské granule vcelku běžně. Můžeme se setkat i s kočkou cukrovkářkou. To jsou věci, co? Tím, že prodlužujeme život zvířat, která považujeme za své mazlíčky, máme o to větší povinnost zařídit jim ideální kvalitu života, včetně zdravého pohybu a správné diety.

Pohled autorky článku

Bohužel je v dnešní době nutné si uvědomit všechny souvislosti týkající se chovu a výživy koček. Existuje několik hledisek. Jak jsem zmiňovala, kočky jsou predátoři, s pudy i touhou k lovu. Přesto bychom jim (jak ze zákona, tak ze zdravého rozumu) neměli umožnit nekontrolovatelný přístup ven. Jednou je to kočka domácí, domestikovaná forma kočky divoké, a koček jsou tisíce, množí se, šíří mezi sebou nemoci a krutě umírají. Loví, a loví nekontrolovatelně a decimují populace volně žijících zvířat u nás. První myslivec kočku zastřelí v zájmu ochrany dalších druhů v přírodě. První auto vám ji může srazit. První pes roztrhat. Buďme zodpovědní za svá zvířata a třeba i investujme do jejich naplněného života (voliéry pro kočky).

Pokud chovám kočku v bytě a ona si své “výživové doplňky” nemůže doplnit sama, nebudu ji krmit jinak, než jak ji příroda uzpůsobila. Jako téměř vegan jsem naprosto ztotožněná s odporem podávat své kočce maso z velkochovu, jako by to byla lahůdka. Proto jsem se rozhodla kočku nemít a raději si zvolit převážně vegetariánsky se stravujícího kamaráda. Rozumnou alternativou je podle mého názoru kvalitní maso, kde bych si byla jistá, že zvíře, které položilo život “za moji kočku”, žilo lepším životem, než ve velkochovu. Ale to už je zvlášť na každém.

Comments


Sledujte náš příběh

facebook@3x.png
instagram-sketched@3x.png
youtube-2@3x.png
twitter@3x.png

O SLUŽBĚ

O LAZYFRIDAY CATIO

POTŘEBUJETE PORADIT?

Zavolejte nám na:

+420 775 898 888

Jsme tu pro vás každý den:

PO-PÁ: 09:00 - 18:00
SO-NE: 10:00 - 14:00

MAGAZÍN LAZYFRIDAY CATIO

Kočičí poradna

Vše o plemeni

Tipy od catio

Kočka a já

Zdraví

bottom of page