top of page

CATIO MAGAZÍN

Vše o plemeni: Kočka habešská

Aktualizováno: 14. 12. 2020


Malý pankáček na hlavě, nebo spíš přehazovačka habešankám na kráse neubírá.

Půvabná, ale neznámá. Habešská kočka není rozšířeným plemenem, přesto každého milovníka chlupatých královen její pohled uhrane. Jaká je jejich povaha? Proč je historie habešanek velkou záhadou? A co znamená ticking?

Jedním z charakteristických rysů je hedvábný vícebarevný kožíšek a každá jeho vrstva má jinou barvu. Dokonce jeden chlup může mít na sobě až tři různé barvy, říká se tomu “ticking”. Habešské kočky jsou středně velké s půvabným a něžným stylem chůze. Má také výrazné oči ve tvaru mandlí, většinou jakési nazlátlé nebo zelené barvy.

Parťák na relax i na workout

I když se habešanky rodí do krásy, neužívají si přepych. Jsou odvážné, zvědavé a nezávislé, ocásek vám ale budou i tak dělat rády, zúčastní se jakékoli páníčkovy aktivity. Stanou se rodinným kašpárkem, pohled na jejich nápaditou hru vás zabaví lépe než televize. Většinou milují, když si mohou sednout na rameno, zavrtat se pod peřinu nebo skočit do klína. 

Habešanky jsou jednoduše klubka plná energie, která se snaží vyprovokovat k aktivitě a ke hře i své páníčky. Neexistuje proto moc nemocí, kterými by habešské kočky často trpěly. Mohou být ale náchylné k zánětu dásní a zubnímu kazu. Pro jejich blaho je nezbytná péče o chrup.

Také v něm vidíte slavného Kocoura v botách?

Asiatky nebo Afričanky?

Původ těchto chlupatých sportovců zůstává zahalen tajemstvím. Existují však určité důkazy o tom, že starověcí Egypťané habešanky uctívali: jsou zobrazené na nástěnných malbách a mají své vlastní sochy. Dnešní kočky habešské prý mohou pocházet z plemene nalezeného v jihovýchodní Asii a na pobřeží Indického oceánu.

Někdo ale naopak tvrdí, že se podobá africké divoké kočce považované za předchůdkyni domácích koček. Někteří majitelé se domnívají, že dříve toto plemeno zaniklo a udělují uznání britským chovatelům za to, že habešanky znovu “přivedli na svět.” První fyzicky popsaná kočka habešská se jmenovala Zula.

Máte doma kočku habešskou? Pochlubte se fotkou!

Commentaires


Sledujte náš příběh

facebook@3x.png
instagram-sketched@3x.png
youtube-2@3x.png
twitter@3x.png

O SLUŽBĚ

O LAZYFRIDAY CATIO

POTŘEBUJETE PORADIT?

Zavolejte nám na:

+420 775 898 888

Jsme tu pro vás každý den:

PO-PÁ: 09:00 - 18:00
SO-NE: 10:00 - 14:00

MAGAZÍN LAZYFRIDAY CATIO

Kočičí poradna

Vše o plemeni

Tipy od catio

Kočka a já

Zdraví

bottom of page