top of page

CATIO MAGAZÍN

Vše o plemeni: Americká hrubosrstá kočka

Aktualizováno: 14. 12. 2020


Dám si masíčko a pak si prosím mazlení u krbu. Díky!

Americká krátkosrstá kočka není pro většinu kočkomilů neznámou, zato její nejka, americká hrubosrstá, už taková celebrita není. Čím je výjimečná? Kdo byl Adam? A proč je ideálním členem velké rodiny?

Zatím jsme pro vás měli kočky pocházející z deštivé Anglie, orientální Asie, nebo nejbarevnější Afriky. Dneska se ale přesuneme za oceán, do bohaté a rozmanité severní Ameriky. Právě odtud totiž pochází plemeno kočky, které se od ostatních odlišuje tou nejpřitažlivější částí těla každé z nich- srstí.

Pravý americký sen

Americkou hrubosrstou najdete velmi často i pod originálním názvem plemene, tedy American Wirehair, který má svůj původ ve státě New York. Právě tam se v oblasti Verona narodilo roku 1966 kotě, které nevědomky započalo existenci těchto hrubosrstých Američanek. Tamní stodola skrývala tři koťátka, jedno z nich, Adam, se od svých sourozenců lišil právě hrubou srstí.

Newyorská nadšená chovatelka se chlupatého unikátu ujala a po nějaké době se narodila koťata dvě, a opět s hrubou srstí. Americké hrubosrsté kočky unikátem zůstaly, mimo území Spojených států amerických je poněkud těžké se s nimi setkat.

Valibuk mezi kočkami

Tyto chlupáče nejlépe vystihuje slovo mohutný. Mohutné tělo, mohutná hlava, mohutné tlapky s mohutnými polštářky. Váha Američanek se pohybuje mezi čtyřmi až sedmi kily, což je dalším důkazem toho, že nejde o žádné drobečky. A našli jsme ještě jedno slovo, bez kterého se americká hrubosrstá kočka neobejde – zakulacený. To platí pro zakulacenou špičku ocásku i oči.

Nemůžeme nezmínit srst, vzhledem k tomu, že jde o jeden ze zásadních ukazatelů, jak tuto rasu identifikovat. Jednotlivé chloupky jsou na svém konci malinko ohnuté, na dotek je proto jejich kožíšek hrubý a tvrdý, to neplatí pro chlupy na bříšku. Není třeba srsti věnovat speciální péči, stejně jako u ostatních kočičáků stačí jen pravidelně vyčesávat. Někdy má kožíšek tendenci se více mastit a kočička se pak pořád drbe. Na to ale existují speciální šampony, a rada veterináře to jistí.

Inteligentní mazel

Asi každý znalec kočičí duše potvrdí, že americké hrubosrsté kočky jsou nepopsatelní mazlíci. Pohlazení a drbání není nikdy dost a pokud jim jich věnujete opravdu nekonečně mnoho, získáte si je navždycky. Jsou vyklidnění a prostě pořád v chillu, vyrovnaná povaha zajišťuje přátelskou kočku, od níž rozhodně ruce mít rozdrápané nebudete. Ani u Američanek ale nezapomínejte na dostatek aktivit a možností, jak se vyblbnout, takže škrabadlo nebo přístup na zahradu je ideální volbou!

Jak jsme už řekli, americké hrubosrsté kočky jsou v našich končinách opravdovou raritou, třeba ale máme mezi sebou šťastlivce, jehož domovu vládne právě tato královna. Tak nechť se pochlubí v komentářích!

Comments


Sledujte náš příběh

facebook@3x.png
instagram-sketched@3x.png
youtube-2@3x.png
twitter@3x.png

O SLUŽBĚ

O LAZYFRIDAY CATIO

POTŘEBUJETE PORADIT?

Zavolejte nám na:

+420 775 898 888

Jsme tu pro vás každý den:

PO-PÁ: 09:00 - 18:00
SO-NE: 10:00 - 14:00

MAGAZÍN LAZYFRIDAY CATIO

Kočičí poradna

Vše o plemeni

Tipy od catio

Kočka a já

Zdraví

bottom of page