CATIO MAGAZÍN

Ráda maluji všechna plemena: Rozhovor s Markétou Koskinen o její tvorbě

Aktualizováno: 9. 12. 2020


Kočičí portrét podle Markéty Koskinen

Jak sedostane absolventka chemicko-technologické fakulty v Pardubicích k malování domácích mazlíčků? A čím to, že její výtvarná technika působí křehce a realisticky zároveň? Více se dozvíte v dnešním rozhovoru s Markétou Koskinen, úspěšnou výtvarnicí žijící v Belgii.

Markéto, existuje plemeno koček/psů, které malujete raději než ty ostatní?

Ráda maluji všechny plemena, každý má něco do sebe, ale asi mě více baví krátkosrstá plemena, dlouhá srst je přeci jenom o něco těžší namalovat.

Markéta Koskinen

Používáte velmi zajímavou techniku, jak jste přišla na to, že zrovna akryl ve stylu watercolor vám vyhovuje nejvíce?

Trvalo to asi sedm let, ale zkrátím to – dříve jsem se věnovala také kreslení, ale u toho jsem nevydržela dlouho. Poté jsem malovala štětcem ve fantasy stylu – galaxie, anděly, barevnost podle Youtube tutoriálů. Také jsem se věnovala airbrush stylu asi tři roky, ale v těhotenství jsem musela přestat. Občas se k této technice ještě vracím (airbrush na textil), ale není to často. Pak jsem narazila na watercolor styl, který mě moc oslovil a chtěla jsem to zkusit. Jelikož ale maluji od samého začátku akrylovými barvami, tak jsem u nich také zůstala a vyhovuje mi to více. Velkou inspirací mi byla americká autorka Shauna Russel, podle které jsem se naučila malovat zvířata v různobarevném stylu. Nyní je to již 3,5 roku, co se věnuji tomuto stylu a malbám na zakázku, pořád mě to baví a hodlám v tom pokračovat. Mezi moje oblíbené české tvůrkyně řadím RegiArtist nebo Ellienku.

Zkoušela jste první malby dělat podle svého mazlíčka, mazlíčků přátel nebo jste si jako námět brala ty na ulici?

Jako první jsem to zkoušela na zvířecích mazlíčcích kamarádů a poté jsem získávala zkušenosti s každou zakázkou, takže jsem vděčná za své první zákazníky, kteří mi tuto zkušenost a zdokonalování se umožnili.

Markéta Koskinen

Jak studujete rysy jednotlivých ras koček a psů?

Maluji vždy podle fotek, někdy jsou fotky bohužel horší kvality, tak tam musím trochu improvizovat a díky tomu, že mám za sebou již dost maleb zvířat, jsem si nastudovala anatomii a musím si sama domyslet např. správný tvar a stínování čumáku, očí atd.

Které slovo nebo citát byste použila pro váš vztah ke zvířatům?

Určitě tento citát je můj oblíbený: „Na zvířatech mi připadne báječné to samé, co na dětech. Ta čistota, ta čestnost, kdy vás za nic neodsuzují, nic po vás nechtějí – jen být vašim přítelem.“ Michael Jackson (Pozn. red.)

Na jaký druh podkladu umíte tyto svoje malby vyrobit? Co vás baví nejvíce?

Od začátku jsem vždy malovana na malířská plátna. Airbrush technikou jsem malovala na různé povrchy, např. autodíly, textil, keramika, dřevo atd. K tomuto mému “watercolor” stylu akrylovými barvami používám jedině plátna různých rozměrů, poslední dobou také tvrdší papír – pokud se jedná o přání portrétu v digitálním stylu, který následně upravím v illustrátoru a nemusím zasílat originál malbu poštou.

Markéta Koskinen

Jaké jsou výhody a nevýhody života v Belgii pro kreativní duši jako je ta Vaše? A jak jste v sobě objevila talent a zápal pro výtvarno?

Výhody tu snad ani žadné nenacházím, výtvarné potřeby jsou tu dražší a nejbližší kreativní obchod, kde seženu to, co potřebuji, je nejblíže 20km, jinak objednávám přes internet. Paradoxem ale je, že téměř všichni moji zákazníci jsou z České republicky. Ačkoliv se snažím svou práci zde v Belgii sdílet a publikovat, více zájemců si najdu v ČR a po světě (již jsem malovala pro zájemce z Ameriky, Texasu, Německa i Británie).

Více o Markétě Koskinen zde.

Foto: Archiv Markéty Koskinen

#malování #airbrush #malováníkoček #portrétykoček #malba #kočkyvumění #výtvarnépráceskočkami #MarkétaKoskinen #mazlíčcivumění #watercolor

Sledujte náš příběh

facebook@3x.png
instagram-sketched@3x.png
youtube-2@3x.png
twitter@3x.png

O SLUŽBĚ

O LAZYFRIDAY CATIO

POTŘEBUJETE PORADIT?

Zavolejte nám na:

+420 775 898 888

Jsme tu pro vás každý den:

PO-PÁ: 09:00 - 18:00
SO-NE: 10:00 - 14:00

MAGAZÍN LAZYFRIDAY CATIO

Kočičí poradna

Vše o plemeni

Tipy od catio

Kočka a já

Zdraví