top of page

CATIO MAGAZÍN

Proč je kočka agresivní

Občas není nálada a člověk má chuť vrčet na všechny ve svém okolí. Čokoláda, dobrý film a odpoledne na gauči většinou pomůže, ale co s tím, když agresivní nálada potká Vaši kočku? Není dobré situaci přecházet a nechat věci být. Proto pro Vás máme vysvětlení a k němu tipy, jak situaci s agresivní kočkou zvládnout na jedničku.

Hned na začátek Vám řekneme, že existuje celá řada důvodů, proč kočku může chytit „amok“. Je na Vás, abyste odhalili opravdovou příčinu a zvládli ji řešit. Ale nebojte, s naším článkem to bude hračka.

Nemazlivá nálada

Znáte to, pustíte si film, zachumláte se do deky, vezmete si kočku na klín, a zatímco hlavní hrdinové řeší zápletku, vy hezky pěkně hladíte kočku. A najednou, naprosto bez varování, syk, škráb, chramst. Ještě před chvílí pokojný mazlíček naštvaně mizí z Vašeho dosahu a tváří se, jako byste mu právě děsně ublížili. Vy si můžete tak leda cucat krvavý šrám po drápcích a cítit se zrazeně.

Co s tím? Odborníci se shodují, že na vině pravděpodobně nejste Vy. Některé kočky prostě nerady dlouhé mazlení, a když délka překročí únosnou mez, dají to důrazně najevo.

Prevencí je Vaše klidná hlava a číst mezi řádky. Počkejte, až kočka sama iniciuje mazlení. Nenechte se unést hebkostí kožíšku a sledujte čas a řeč těla. Příště, až minou dovolené minuty, se jednoduše stáhněte a uštědříte si mnohé zranění, na těle i na duši. Pokud Vám srdce puká při představě, že se se svým mazlíčkem nebudete moci mazlit, jak dlouho byste chtěli, jděte na to chytře. Vybavte se arzenálem dobrůtek a za každou chvíli na víc, kdy kočka kontakt snese, ji štědře odměňujte.

Agrese v sebeobraně

Ráda bych řekla, že kočky jsou nebojácní tvorové. Nebojí se ukázat, jak jsou úžasné a své, ale i přesto, občas se najdou příležitosti, kdy se tihle miláčkové bojí. Hrozbou v jejich malém světě může být člověk, dítě, co s kočkou nešetrně zachází, nebo třeba jiný tvor ze zvířecí říše. Kočka, vědoma si svého místa v potravním řetězci se pokusí agresorovi vyhýbat, ale když se jí to nepovede a je zahnána do kouta, vytáhne drápky a agresi a bude se bránit. Pokud ještě k tomu sklopí uši, sníží tělo i ocas a zalesknou se zoubky, můžete si být diagnózou agrese jisti.

Ale co teď s tím? Nejjednodušší řešení, co se nabízí, je nevystavovat kočku dále strach nahánějícím situacím. Pokud ji děsí někdo z Vaší každonedělní návštěvy, prostě mazlíčkovi dopřejte nedělní odpoledne v soukromém pokoji, kam návštěva nesmí.

Pokud zůstane alespoň trochu v klidu a udrží agresi na uzdě, chvalte ji spoustou pamlsků. S nepříjemnou situací si spojí něco dobrého a příště pro ni nebude už tak děsivá. Zkuste na to jít vědecky, domluvte si schůzku se svým veterinářem a povězte mu, jak se věci mají. Na trhu existují zklidňující hormony pro kočky a odborník Vám poradí, které budou pro Vašeho miláčka ty pravé.

Přesměrovaná agrese

Třetím případem se pokusíme zavděčit těm, co se nevědomky stali hromosvodem své kočky a rádi by rozuměli tomu, co se vlastně v její roztomilé hlavě stalo.

Kočky se za svůj život potkají se spoustou nepříjemných situací, které by si znova dobrovolně zopakovat nechtěly. Třeba mít za patami zuřivého pitbula nebo se potkat s jinou zástupkyní kočičího plemene, kde zrovna sympatie nevzplály.

Agresi však sobě hromadí a nevědomky čeká na spouštěč. Tím může být třeba další setkání se svou sokyní, nezaútočí, ale až Vy příště na kočku sáhnete, schytáte pěkně frustrovanou dávku. Je nám jasné, že být nevinným aktérem ve hře agrese Vás nebude bavit. Jenže jiné řešení, než rozdělit od sebe kočičí sokyně Vám bohužel nenabídneme. Popřemýšlejte o dvou pokojích, které by byly výsostným teritoriem vždy jedné z nich, oddělených hračkách i zázemí. Časem přidejte společnou hru, a pokud se na sebe hned nevrhnou, odměňte čas míru pamlsky. (Ano, správně, zrak Vás nešálí, opravdu se téměř každá situace dá zlepšit dobrotami).

Bolest na vině

Pokud mazlíčka něco trápí a bolí, může být bolístka v těle spouštěčem nevlídného chování. Pokud se Vaše podezření ubírá tímhle směrem, pátrejte po dalších indiciích, jako třeba ztráta chuti k jídlu nebo stranění se společnosti. Řešení je Vám snad jasné, veterinář a to okamžitě!

Agrese v rámci hry

Snad každý majitel kočičího tvora ví, o čem je řeč. Energetické kočky se často nebojí vytáhnout do boje drápky ani zoubky. Stačí pokračovat chvíli v simulovaném boji a koledujete si o pořádnou jizvu. Horší je, pokud si tvoreček navykne na bojovnou náladu a neštítí se použití i v nestřežených chvílích. Snadno se pak může stát, že chytíte pořádný kousanec a rozverný pachatel oplachtí pryč.

Naše doporučení na sebe nenechá dlouho čekat. Tak zaprvé, neiniciujte ani nepodporujte agresivní hru. Jedině tím vyhrotíte napětí a utvrdíte zlobidlo v tom, že jedná správně. Naopak, když kočka překročí mez, v klidu se stáhněte a klidně i demonstrativně opusťte místnost a zavřete dveře. Zní to možná teatrálně, ale asociace mezi agresivní hrou a nežádoucím odchodem herního parťáka se u kočky vytvoří velmi rychle. Pokud mazlíček zvládne jemné kousání a bezdrápkovou hru, aniž by se na Vaší kůži objevila červená, odměňujte ho (jak jinak než) pamlsky. Vyměnit drsnou hru za oblíbený pamlsek je dobrý kšeft, no uznejte.

Sexuálně podložená agrese

Znovu zmíníme přirozené kočičí pudy, tentokrát ten nejdůležitější – rozmnožovací. Bavit se budeme pouze o kocourech, takže majitelé samiček mohou scrollovat dál. Pokud schytáváte zakousnutí do kotníků nebo paží a ještě k tomu vidíte klasický rozmnožovací pohyb pánve, jste na správné adrese. Sameček si nacvičuje přirozené zakousnutí partnerčiny šíje, jak je u zvířat dobrým zvykem. Zatímco kočičí samičky příroda vybavila silnější kůží za krkem, s Vámi nikdo nepočítal a kocouří zoubky mohou napáchat pěknou neplechu. Řešení? Za prvé kastrace, už jenom kvůli vyhnutí se nechtěného oplodňování a nových vrhů koťátek. Za druhé v mnoha případech zbavení rozmnožovací síly utlumí i většinu aktivit, kterými ji zvíře demonstruje. Pokud ani chirurgická metoda nepomáhá, nezbyde Vám nic jiného, než se naučit číst mezi packami a ze situace rychle uprchnout, třeba do jiné místnosti. Pokud Vás prostor zradí, vhoďte do ringu místo sebe hračku nebo jídlo. (Sáhněte po běžném jídle, pamlsky by kočku utvrzovaly, že to co dělá je žádoucí!)

S naším odbornějším článkem jsme u konce. Pomohl Vám najít důvod, proč je Vaše kočka agresivní? Nebo jste se setkali s jinou příčinou? Svěřte se nám v komentářích!

Comentários


Sledujte náš příběh

facebook@3x.png
instagram-sketched@3x.png
youtube-2@3x.png
twitter@3x.png

O SLUŽBĚ

O LAZYFRIDAY CATIO

POTŘEBUJETE PORADIT?

Zavolejte nám na:

+420 775 898 888

Jsme tu pro vás každý den:

PO-PÁ: 09:00 - 18:00
SO-NE: 10:00 - 14:00

MAGAZÍN LAZYFRIDAY CATIO

Kočičí poradna

Vše o plemeni

Tipy od catio

Kočka a já

Zdraví

bottom of page