top of page

CATIO MAGAZÍN

Pamatuje si vás vaše kočka?

Aktualizováno: 12. 12. 2020


To víš, že si tě dobře pamatuji, ale neměl bys jít zase na čerstvý vzduch?

Představte si situaci – jdete ven, třeba recyklovat odpad, vrátíte se jednou, podruhé, pak si vzpomenete, že musíte ještě vybrat schránku a váš pes se může radostí rozplynout… Co na to vaše kočka? Na výběr je mnoho odpovědí – neudělá nic, otevře jedno oko a leží klidně dál, jde ke dveřím, aby se koukla, proč ten pes zase šílí. Stalo se někomu, že by ho kočka vítala s ocáskem nahoře, jako to dělává ráno (s očekáváním snídaně), jen proto, že se vrátil? Mají tedy kočky špatnou paměť?

Jak testovat kočičí bystrost?

Zkoušeli jste někdy vyzkoušet pohotovost svojí kočky při hře? Pokud ne, můžete si s ní zahrát hru na schovávanou (s její oblíbenou hračkou) a ukrýt předmět za kus kartonu, který máte připravený vedle sebe. Pokud se kočka půjde podívat za karton, předpokládá, že hračka nezmizela a vy můžete zkusit další trik – třeba s natahovací hračkou, která se pohybuje. Nataženou hračku pustíte pod nábytkem a pokud je kočka chytrá, bude předpokládat, kudy se bude předmět pohybovat a bude čekat na něj na správném místě. Zábavný IQ test pro domácí mazlíčky najdete zde.

Jak kočky vnímají čas? Zde.

Paměť u koček a psů – kdo je lepší?

Pamatují si psi více? Studie vědců z Vaderbiltovy univerzity (publikovaná v žurnálu Frontiers in Anatomy) prokázala, že psi mají průměrně 530 miliónů neuronů v čelním laloku, zatímco kočky přibližně 250 miliónů (pozn. redakce – hovoří se až o 300 miliónech neuronů). Tato část mozku je zodpovědná za učení se a paměť. Mývali měli překvapivě stejný počet neuronů jako psi (při velikosti mozku odpovídajícímu tomu kočičímu). Kočky na tom nejsou špatně. Umí svůj potenciál dobře využít při lovu (v tom předčí psy) a také mají lepší krátkodobou paměť. Kočka si může krátkodobě zapamatovat podnět až 16 hodin, zatímco pes jen dvě až tři minuty. Dlouhodobou paměť mají podobnou a velmi záleží na povaze a kondici daného mazlíčka, jak ji využívá v průběhu života.

Jak udržet kočku v dobrém duševním stavu

Pokud platí, že společnost kočky zlepšuje duševní stav člověka a funkce jeho mozku, proč by to nemohlo platit naopak? I kočka může trpět separační úzkostí nebo naopak nudou z nedostatku podnětů. Když si naladíte trochu vnitřní kočky, lépe rozpoznáte pocity svého kocouřího kamaráda. Trénovat můžete třeba zde, v kočičím kvízu, kdy po shlédnutí krátkého videa určíte, zda se kočka cítí dobře nebo špatně. Ve čtení pocitů prý lépe skórují ženy a lidé, kteří se zvířaty pracují.

Jaký je váš výsledek? Pokud maximální, nebojte se o kognitivní dovednosti vašeho zvířátka a možná si rovnou na dveře pod své jméno umístěte titul – zaříkávač koček.

I když to není možná na první pohled znát, pro svoji kočku jste důležitou osobou. Nevýznamné jsou pro ni nahodilé návštěvy, na které druhý den zapomene (byť by donesly něco na zoubek). Kvalitní strava s dostatkem živin ovšem také podpoří duševní svěžest vaší kočky.

Comments


Sledujte náš příběh

facebook@3x.png
instagram-sketched@3x.png
youtube-2@3x.png
twitter@3x.png

O SLUŽBĚ

O LAZYFRIDAY CATIO

POTŘEBUJETE PORADIT?

Zavolejte nám na:

+420 775 898 888

Jsme tu pro vás každý den:

PO-PÁ: 09:00 - 18:00
SO-NE: 10:00 - 14:00

MAGAZÍN LAZYFRIDAY CATIO

Kočičí poradna

Vše o plemeni

Tipy od catio

Kočka a já

Zdraví

bottom of page