top of page

CATIO MAGAZÍN

Příliš mnoho mňoukání

Od rána do večera, od pondělí do neděle, v každou denní dobu, Vaše kočička má pořád co říct? Váháte, kdy je mňoukání jen touha si popovídat, a kdy značí něco vážného? A co se nám vlastně snaží tvoreček říct? Jsme tu pro to pro Vás s novým článkem, který se vysvětlí: kdy a proč kočka mňouká? Pojali jsme ho formou malého slovníku, pusťte se do čtení, jistě najdete svůj případ.

Nazdar!

Jak dobré mravy kážou lidem, pozdravit dalšího člena společnosti, pochytily i kočky nějaké to vychování. Klika cvakne, dvéře letí, páníček vchází do dveří? Očekávejte mňouknutí na znamení pozdravu. Když k němu přidá i tulivé otírání čela o Vaši nohu, můžete si být jisti, že jste svému zvířecímu protějšku chyběli. Pokud se ozve mňouknutí, zahlédnete důrazné mrsknutí ocasu jako tečku za větou a ještě odchod na trucovací místo, no, pak zpytujte svědomí. Zdalipak jste neopomněli ranní granule nebo jste se vzdálili z domu na víc dnů?

(S nespokojeným „pozdravem“ se už setkal snad každý majitel, co musel na pár dní z domu pryč a kočku nechal samotnou. Takové nepříjemnosti se můžete vyhnout s námi – objednejte si péči a hlídání kočky v Catio.cz, během nepřítomnosti budete mít jistotu, že se mazlíček má perfektně, je v bezpečí a po příjezdu ji najdete šťastnou a spokojenou. Stačí pár kliknutí a vše je zařízeno.)

Jídlo, prosím!

Pocit hladu nemá rád nikdo, když se tedy objeví kručení v malém kočičím bříšku, dá tvor najevo, že by ho rád naplnil. Zkušenější majitelé už jistě mají v uchu i to, o co si mazlíček žádá. Dvakrát krátce pro lososa a jednou dlouze pro kuřecí játra? Možná. Dvě kolečka kolem Vašich nohou a jeden dlouhý mňouk? Třeba zvíře značí, že jste se s jídlem opozdili. Nebojte se naslouchat a zkoušet v praxi. Ani se nenadějete a kočičí řeči budete za chvíli hravě rozumět.

Porci pozornosti, prosím

Připravujete se na zítřejší důležité jednání v práci, nebo jste zrovna rozečetli dobrou knihu? Nevadí, když si kočka žádá pozornosti, důrazně si o ni mňoukne. Žádá si trochu Vašeho času na hru, pokud Vám to čas dovolí, vybalte hračky a vrhněte se na společný čas. Pokud Vás pracovní vytíženost nepustí od pracovního stolu, zkuste si vzít mazlíčka alespoň na klín a hladit ho po zádech.

A pamatujete, kočky jsou tvorové učenliví. Jakmile jednou na jejich volání po pozornosti odpovíte svou přízní, návyk se stane jednou pro vždy platným!

Hlásím bolístku

Zmíníme i jeden z nepříjemných důvodů, proč kočka může mňouknout. A nemňoukne jen tak párkrát, pokud pozorujete opakovaný hlasový projev s podtónem nespokojenosti, nastražte uši. Možná Vám chlupatý spolubydlící dává najevo, že ho něco bolí nebo že se s jeho tělem děje něco nezvyklého a nepříjemného. Zvláště když k mňoukání přidá nezvyklé chování, nebo ztráta apetitu, není nad čím váhat. Sbalte ho pod paži a vydejte se za veterinářem. Čím dříve se stav bude řešit, tím lépe se dají minimalizovat případné škody.

Stres, strach, agrese

Výše vypsané tři pocity se spojují do takového mňoukacího trojboje. Nepříjemné situace si žádají ventil a tím je zcela jistě dát to pěkně hlučně najevo.

První setkání s novými lidmi? Mňau! První umístění do stísněné, zamřížované přepravky? Mňau! Druhá kočka, ze které bojovnost jen kape a schyluje se k boji? Mňau! Hned jak to bude možné, vezměte svého mazlíčka z nepříjemných situací a poskytněte mu laskavou náruč. Mňoukání přejde brzo do spokojeného předení.

Stáří

Jak stárnoucí lidé nasazují brýle, poznávacím znamením stárnoucích koček je zcela jistě jejich hlučný projev a „upovídaná nálada“. Má hned mnoho vysvětlení, pusťme se do nich. Prvním se nabízí senilita – senilní kočka je zmatená, vyděšená a dezorientovaná. A zažívat takové pocity? … To by mňoukal každý! Typické je mňoukání podobné dětskému pláči až neodbytné kvílení a nářek.

Dalším nevyhnutelným krokem stárnutí je částečný úbytek sluchu a zraku. Jestliže má mazlíček problémy probalancovat sám domem, když se zešeří, nebo Vás pořádně neslyší, když voláte, mňoukne si o pomoc. (Snadným řešením může být instalace nočních lampiček pro kočku tak, aby bez problémů trefila ke svému pelíšku a toaletě).

Sečtěte roky v její kočičí občance a ověřte, že se opravdu může jednak o projevy stáří. Potom šup k veterináři, nebo alespoň internetu a načtěte si, jak se s láskou a kvalitní péči postarat i o kočičího seniora. (My pro Vás také něco sepsali v článku Kočičí senior). Pokud Vám pracovní vytíženost neumožní věnovat mazlíčkovi více času, nebojte se říct si o pomoc. V Catio máme profesionály, kteří zvládnou kvalitní péči na míru i kočičímu důchodci – koukněte na výběr služeb od Catio.cz).

Nuda a osamění

Někteří chlupatí tvorové se řadí mezi ty hodně společenské. A nálada se družit přichází zpravidla zrovna ve chvíli, kdy se vy ukládáte do postele. Klasický zákon schválnosti … Ale co s tím? Zkuste si během dne vyhradit více času na hru s kočkou, třeba jí to bude stačit a v nočních hodinách si už vystačí sama. Druhou a také dobrou možností může být adopce dalšího chlupáče – vyhrají si společně, (a pokud ne, alespoň v noci nebudete vstávat kvůli jedné kočce, ale aspoň dvěma. ☺)

Do třetice všeho dobrého, když pro svou kočku zajistíte denní péči od Catio.cz, získá mazlíček spoustu času aktivní hry a zábavy na míru a večer bude rád, že příjemně utahané tlapky složí do pelíšku.

Kočka hárá

Poslední bod pro Vás máme podložený přirozeností. Na každého tvora občas dojde s rozmnožovacím pudem a kočky nejsou výjimka. Hlasité volání má přilákat opačné pohlaví.

Umňoukaný problém má naštěstí snadné řešení, poraďte se se svým veterinářem, kdy kočku kastrovat. Pokud toužíte po koťátkách či novém přírůstku, útulky nabídnou širokou škálu od těch nejmenších po dospělé a také celé barevné spektrum kožíšků a různých povah. Jistě si vyberete a uděláte dobrou věc!

A jaké zkušenosti máte s kočičím mňoukáním Vy? V jakých situacích se Váš miláček ozve? Těšíme se na Vaše zkušenosti v komentářích pod článkem nebo na facebooku.

Comments


Sledujte náš příběh

facebook@3x.png
instagram-sketched@3x.png
youtube-2@3x.png
twitter@3x.png

O SLUŽBĚ

O LAZYFRIDAY CATIO

POTŘEBUJETE PORADIT?

Zavolejte nám na:

+420 775 898 888

Jsme tu pro vás každý den:

PO-PÁ: 09:00 - 18:00
SO-NE: 10:00 - 14:00

MAGAZÍN LAZYFRIDAY CATIO

Kočičí poradna

Vše o plemeni

Tipy od catio

Kočka a já

Zdraví

bottom of page