CATIO MAGAZÍN

Nedocenitelné rady před pořízením kočičáka

Tak je to tady. Váš Den D. Hodina H. Nový mazlíček, nová kočička překročí svou packou ladně práh Vašeho domu a stane se oficiálně Vaším mazlíčkem. Nervózní? To se může stát. Abychom Vám začátky ze soužití s chlupáčem usnadnili, máme pro Vás pár triků.

Nenechte se zklamat

Plánujete si, jak hned první den to mezi Vámi a kočičkou zajiskří, vytvoří se osudové pouto a ona se navždy stane Vaší spřízněnou duší? Na takové úvaze není nic špatného, ale je potřeba takovou představu zasadit do reálnějšího časového výhledu. Vezměte si to očima chlupáče. Octne se v novém prostředí, vše si musí řádně očichat, zjistit, jestli mu nehrozí nebezpečí, vytyčit své teritorium. To dá práci! Jestliže je mazlíček ze začátku zaneprázdněný, bázlivý a třeba před Vámi i utíká, nevěšte hlavu a dejte mu čas. Pokračujte v laskavé péči a on se brzy naučí, že Vy jste parťák a lásku Vám oplatí. Slibujeme!

Chlupy jsou kámoš

No, je nám líto, že Vám to musíme říct takhle na rovinu, ale je to tak. Kočky mají moc hezký hebký kožíšek. Z chlupů. A mile rády, ať už chcete nebo ne, Vám kožíšek vyrobí i ze všech Vašich věcí. Jejich povaha jim velí prošmejdit každé zákoutí, které jen v bytě máte, a kudy chodí, tudy pouštějí chlupy. Objeví se Vám na oblečení, na zubním kartáčku i v jídle. Tento drobný nešvar Vám ale budou kompenzovat láskou a slastným vrněním a to za to stojí, no ne?

Zaveďte si pečovací rituál

Tentokrát se nedočtete, že si máte každý večer napustit horkou vanu a dát si sklenku vína, ani Vás nebudeme vyhánět na hodinu jógy. Rituál péče, o kterém tu mluvíme, bude směřován na Váš nový přírůstek. Zvykněte si pravidelně čistit kočičí toaletu, měnit vodu v misce i doplňovat potravu. Zapomnětlivé hlavy jistě ocení náš malý trik: zafixujte si kočičí úkoly k těm Vašim. Když si ráno nachystáte kávu a hodláte si ji vypít, nalejte do misky čistou vodu. Než se pustíte do snídaně, nasypte snídani i svému chlupatému parťákovi. Díky tomuto systému se Vám ani při hektickém ránu nestane, že vyběhnete z domu, aniž byste obsloužili kočku.

Ochraňte cennosti i kočku

Jste hrdým sběratelem různých předmětů? Nebo snad na poličkách máte zdobený čínský porcelán či drahocenné sošky po babičce? Zvažte jejich přesun na bezpečnější místa, nebo například do prosklené vitríny. Kočka, ať neúmyslně, se při procházce po výšinách poliček může pohybovat tak, že by Vaše poklady letěly střemhlav k zemi. Podobnou revizi udělejte i v kuchyni. Máte ve zvyku nechávat na kuchyňské lince ležet nejostřejší nůž nebo snad voňavé tablety do myčky? Pryč s tímto zlozvykem. Kotě nemusí mít rozum a Vás by taková příhoda mohla stát nervy a hodiny na veterině. Pokuste se takové předměty schovávat, nebo s nimi kočku alespoň nenechávat samotnou.

Láskyplná chůva vypomůže

Kočička se šťastně zabydluje ve Vašem bytě, ale Vám kazí vidina pracovní vytíženosti? Nebo máte pocit, že se malému kotěti nezvládáte věnovat dost profesionálně? I to se dá zvládnout tak, aby Vás Váš mazlíček nezavrhl. Služba Catio.cz nabízí možnost objednat si kočičí chůvu, díky které se kočičce ani nezasteskne. Kdykoliv by zůstávala kočička sama (ať už přes pracovní den, tmavou noc, nebo třeba sváteční dny) Catio Hrdinky rády vypomůžou. Školené chůvy od Catio.cz si hravě poradí s plnou toaletou, krmením, podáním léků, ale i výchovou a učením kočáka. Péči o malé koťátko nebo naopak o nemocnou kočku v letech mají v malíku, takže jim zbyde dost času i na aktivní hru s kočkou i láskyplné pomazlení.

Vybavte se na hru

Kočka je tvor od přírody hravý, zvláště pak koťata. Vypravte se do zverimexu a nakupte svému novému mazlíkovi nějaké ty hračky. Vezměte od každého něco, pískací hračku, kousacího plyšáka i falešnou „kořist“ pro tréning lovu. Pokud v tomto oboru začínáte, nebojte se obrátit na obsluhu, rádi Vám pomohou. Zručnější z Vás se minou i bez nákupu, vystačí si s domácími zdroji a naším článkem, jak vyrobit hračky pro kočky. Odkaz zde. (Proklik) Hračky dávkujte kočičce postupně, ať nepřepálíte začátek a šelmičku si nerozmazlíte.

Záchůdek : Vy, 0 : 1

Možná jste zaslechli zkazky o tom, jaký boj může být učení kočky chodit na záchod. Abychom nováčky uchránili těchto lapálií, máme tu osvědčený trik. Jestliže jste umístili kočičí toaletu do jednoho rohu a kočka vykonává svou potřebu zásadně v jiném, nezoufejte. Prostě toaletu přesuňte tam, kde se kočce líbí potřebu vykonávat. Zvýšíte tak pravděpodobnost, že se do ní trefí. Znáte to, když nepůjde kočka na záchod, musí záchod ke kočce. Zároveň mějte na paměti, že kočky jsou tvorové mnohem citlivější, než my. Rušivým elementem, přes který nejde potřebu v klidu vykonat, nemusí být jen hlučně projíždějící tramvaj pod okny, ale také spousta běžných drobností. Kočku snadno vyruší blízkost dveří, kterými se často prochází, drnčící lednice nebo třeba i wifi router. Takovým místům se pokuste vyhnout a brzo najdete to opravdu klidné, ideální.

Myslete dopředu

Znáte to úsloví „Štěstí přeje připravenému“?. Tak podle něj se zkuste zařídit. I když se Váš mazlíček jistě bude těšit dobré zdravotní kondici, nehody se stávají a je dobré být připravený. Pročtěte recenze veterinářů v okolí, poptejte se zkušenějších známých a nestyďte se do ordinací i zavolat. K vyvolenému odborníkovi vezměte kočičku na první prohlídku, a pokud se bude veterinář líbit Vám i jí, máte vyhráno. Nechte kočku zapsat na seznam pacientů a v případě potřeby se máte kam obrátit.

Nejdůležitější na konec

Milujte ji! I kdybyste nezvládli žádný z předchozích tipů, tento budiž stěžejní. Nemusíte být dokonalý ani neomylný majitel, projevte lásku, porozumění a trpělivost a oboustranný citový vztah na sebe nedá dlouho čekat.

Věříme, že Vám rady pomohly a že pro Vás budou první dny a první zkušenost s kočičkou pozitivní, ba dokonce krásným zážitkem. A vy ostatní, zkušenější, nestyďte se a svěřte se nám, jak první dny proběhly. Divočina, nebo naopak láska na první pohled? Těšíme se na facebooku!

Pokud jako začátečník váháte, jak číst kočičí signály, předčtěte si jednoduchý slovníček tady.

Sledujte náš příběh

facebook@3x.png
instagram-sketched@3x.png
youtube-2@3x.png
twitter@3x.png

O SLUŽBĚ

O LAZYFRIDAY CATIO

POTŘEBUJETE PORADIT?

Zavolejte nám na:

+420 775 898 888

Jsme tu pro vás každý den:

PO-PÁ: 09:00 - 18:00
SO-NE: 10:00 - 14:00

MAGAZÍN LAZYFRIDAY CATIO

Kočičí poradna

Vše o plemeni

Tipy od catio

Kočka a já

Zdraví