CATIO MAGAZÍN

Nebezpečné kočičí hračky

Aktualizováno: 12. 12. 2020


Člověče, mysli na moje zdraví!

Splnili bychom jim, co jim na očích vidíme. Naše kočičky si přeci zaslouží jakoukoli hračku. Důležité je ale myslet na kvalitu, aby se nadšení kocourka rázem neproměnilo ve strach o jeho zdraví.

Vyplivni to!

Kočky své hračky milují právě díky možnosti je svobodně lovit, chytat, nosit, žvýkat a okusovat. Právě na to bychom měli myslet v okamžiku, kdy jakoukoli hračku pro našeho kočičího milovníka kupujeme nebo vyrábíme. Existuje několik důležitých faktorů, kterým bychom měli věnovat pozornost. Jedním z nich je velikost “potencionálního úlovku”. Malé, drobné hračky, které se kočce naprosto spořádaně vlezou do tlamičky, jsou špatnou volbou. Často nás ani nenapadne, jak může takové víčko od PET lahve, elektrobaterie nebo třeba guma na gumování ublížit. Své o tom ví také kancelářské sponky nebo špendlíky. Čím menší objekt, tím větší je pravděpodobnost spolknutí.

Někdy ale ani s velikostí není vyhráno. Na trhu se běžně prodávají chlupaté myšky vcelku slušných rozměrů, které ovšem mají plastové oči a čumák. Co se stane v okamžiku, kdy nadšená kočička započne ulovenou kořist cupovat na kousíčky, snad ani nemusím zmiňovat. I díky těmto ostrým kouskům běžně prodejné hračky pro kočky skončilo několik mazlíčků na operačním sále, nejedna kočka se odtamtud už nedostala. Při spolknutí takto malých předmětů může dojít k tolika neštěstím, že opravdu nestojí za to je pokoušet. Vdechnutí a zadušení, neprůchodnost či vážné poranění střev a trávicích orgánů, to vše z jednoho malého kusu plastu. Proto apeluji, důkladně prohlížet každou kupovanou hračku. To, že je prodejná na trhu bohužel neznamená, že je zdravotně nezávadná.

Naše přítomnost není vše.

Další samostatnou jednotkou je náplň kočičích hraček. To co je příjemné nám, nemusí být pro kočku tak úplně vhodné. Sypké materiály, sáčky a podobné vymoženosti. Zlaté pravidlo zní: Bezpečná hračka je ta, která nejde rozebrat. To platí i u původně dětských hraček, které kočku lákají a které si například nárokuje. Pokud má hračka cokoli “rozebratelného” nebo je natolik křehká, že by brzy mohla být rozžmoulaná na malé kousíčky, je potřeba ji kočce zabavit.

Samozřejmě že když vidíme to nadšení, s jakým se kočka s novým předmětem seznamuje, nechceme ji o radost ochuzovat. Zvlášť, když je to v naší přítomnosti a to se přece nemůže nic stát. Opak je ale pravdou. Během zlomku vteřiny se může například nepostřehnutelná řasa z očí mrkací panenky vyvléknout a zabodnout se do měkké tkáně nosní dutiny. Divili byste se, jak kuriózní a nebezpečné případy někdy obyčejné hračky dovedou.

Lidská LEKárna

Lidské léky by mohly, už podle znění slova, kočky lekat. A ač víme jak jsou kočky inteligentní a soběstačné, není tomu vždy tak. Nejen u lehkovážných a zvědavých koťat, ale i před dospělými kočkami je potřeba léky schovávat na opravdu bezpečném, nejlépe zamčeném místě. Známe přece kočičí experty, schopné vylézt na ta nejvyšší možná místa a vsáčkovat se do těch nejužších mezer. Nikdy nevíte, co ten chytrý mazlíček během vaší nepřítomnosti objeví. 

Speciální obchody

Na e-shopech i ve zverimexech bychom měli najít hračky odpovídající kvality, které zajistí vaší kočce bezpečí. Častokrát mají přímo v názvu slovo “bezpečné” či “nezničitelné”. Hračky obalené sisalem by se neměly jen tak rozpadnout. Kvalitní provedení hraček poznáme i na pohled – švy jsou pevně sešity pomocí nití, které nelze ukousnout či roztrhnout. Naopak švy, které jsou sešité jemnou, chatrnou nití, mohou být roztrženy a vycpávaný materiál je pak napospas lačnící kočičí šelmě. 

Hračky pro kočky v dobré kvalitě jsou plněné netoxickými materiály. Bohužel jsou běžně prodejné i ve specializovaných obchodech hračky nebezpečné, naplněné materiály jako jsou polystyrénové kuličky, skořápky nebo fazole.

Horké plastové novinky

Do módy přišly interaktivní a zábavné hračky, které kočky zabaví na dlouhou dobu i ve vaší nepřítomnosti. Často se jedná o velká bludiště, ve kterých spokojené lítá kulička a vaše kočka se může zbláznit. Nicméně i přes zřejmou kvalitu a schopnost firmy, která hračku prodává, je lepší se na vlastní prsty přesvědčit. Plastové hračky totiž často kazí ostré hrany. Proto je dobré prstem přejet po každém záhybu nové kočičí zábavy, než dovolíme těm hebkým pacičkám, aby se s ní samy seznámily. Kvalitní, pevný a za všech okolností hladký materiál je známka, že jste vybrali dobře.

Vyvarujte se raději hračkám “fóliového typu”, jejichž jemné okraje mohou řezat úplně stejně, jako okraj papíru. Dále je dobré si pamatovat, že slaměné hračky nebo hračky z ratanu mohou být bleskurychle rozkousány na malinké, velice ostré kousíčky. Hračky s peřím, případně visící hračky na dlouhé strunce je lepší vytáhnout až pod vaším dohledem. Kočka by se v době nepřítomnosti “dozoru” mohla na tenké struně přiškrtit. Mladá koťata se svou horší koordinací tlapek by si zase mohla přiškrtit tlapku, nešikovně omotanou zmiňovaným strunovým provázkem.

Kočka a klubíčko

A když už jsme u toho zaškrcování končetin a oběšování, pojďme se společně podívat na bezpečnost té nejtypičtější kočičí hračky, klubka nití. Ačkoli je tato tradiční hračka na téměř každém druhém snímku s kočkou, bez dozoru bychom s ní mazlíčka nechávat neměli. Zvlášť u koťat je riziko zamotání se a následného přidušení nebo utrhnutí drápku docela velké. 

A ačkoli to teď vypadá, že je nebezpečné úplně vše, na trhu existuje spousta naprosto ideálních hraček pro kočky, které podporují jejich lovecké schopnosti, hravost, obratnost i inteligenci a smyslový rozvoj. Kočky k plnohodnotnému životu tyto podněty nutně potřebují, čím rozmanitější, tím lepší.

Proto se nebojte experimentovat a kočičce přinášejte domů jen ty nejlepší hračky. Uvidíte, že se vám štědře odmění akrobatickými kousky.

#bezpečnáhračkaprokočky #zdravíkoček #kočičíhračky #hryskočkami #hraní #kočičíhračka #hračkaprokočky #hryprokočky #hranískočkami #hra #bezpečnéhračkyprokočky #nebezpečnéhračkyprokočky #hračkyprokočky #nebezpečnáhračkaprokočky

Sledujte náš příběh

facebook@3x.png
instagram-sketched@3x.png
youtube-2@3x.png
twitter@3x.png

O SLUŽBĚ

O LAZYFRIDAY CATIO

POTŘEBUJETE PORADIT?

Zavolejte nám na:

+420 775 898 888

Jsme tu pro vás každý den:

PO-PÁ: 09:00 - 18:00
SO-NE: 10:00 - 14:00

MAGAZÍN LAZYFRIDAY CATIO

Kočičí poradna

Vše o plemeni

Tipy od catio

Kočka a já

Zdraví