top of page

CATIO MAGAZÍN

Muzikál Kočky – Legenda, která nestárne

Aktualizováno: 12. 12. 2020


Naši chlupáči inspirují...

Představujeme vám další umělecké dílo inspirované těmi, kdo s noblesou a neodolatelnou roztomilostí zdobí naše gauče a parapety. Mluvíme o Cats, tedy Kočkách, slavném muzikálu, který se dočkal i filmového zpracování.

,,V historii muzikálového divadla neexistuje titul, který by provázelo tolik superlativů! Jedná se o jeden z nejdéle uváděných muzikálů v historii londýnského West Endu i newyorské Broadwaye, který ve světě vidělo přes 67 milionů diváků! Ve svém domovském divadle New London Theatre byly Kočky uváděny celých 21 let! Muzikál získal dvakrát Cenu Grammy a sedm Cen Tony, což jsou nejprestižnější světová ocenění,” píše na svém webu Národní divadlo moravskoslezské, které inscenaci přináší.

Muzikálový skladatel Andrew Lloyd Webber se do psaní díla pustil a vycházel přitom ze sbírky básní anglického autora Thomase Stearnse Eliota. Básnická sbírka se jmenuje Praktická kniha o šikovných kočkách, v originále Old Possum’s Book of Practical Cats.

V České republice se inscenace ujala většina divadel, ovšem v žádném se muzikál nedočkal takové slávy jako v zahraničí.

Kolik životů má kočka?

Jedná se o pohádku. Děj se odehrává hlavně na bále, který se koná každoročně, a jedna vyvolená kočka vždy získá další život. A protože po tom samozřejmě touží každá, užije si divák několik zápletek a pozná nejrůznější postavy a jejich charaktery.

,,Společně s velekocourem Starobylem Vznešeným pak rozhodnou, která z nich dostane šanci druhého života. Mozaika jejich příběhů, zpracovaná scénicky, pěvecky a s náročnou choreografií, to je přesně ta magie, která diváky na Kočkách na celém světě fascinuje,” řekla pro Hudební divadlo Karlín režisérka Gabriela Petráková.

V roce 1981 měl muzikál premiéru na londýnském West Endu. Snoubí se v něm perfektní hudba, tanec i zpěv, hlavně proto byl vždy hodnocen jako nejlepší muzikál vůbec. Ústřední píseň Memory zná snad každý, je totiž jednou z nejhranějších melodií posledních třiceti let.

A jaký bude film?

V lednu tohoto roku přišel do kin film Kočky. Nedočkal se ale příznivých ohlasů, nepomohlo ani hvězdné obsazení v čele s Jasonem Derulo. Pravděpodobně největší kritiky se dočkaly kostýmy, které nepůsobily přesvědčivě.

Jaký názor na filmové zpracování máte vy?

Comments


Sledujte náš příběh

facebook@3x.png
instagram-sketched@3x.png
youtube-2@3x.png
twitter@3x.png

O SLUŽBĚ

O LAZYFRIDAY CATIO

POTŘEBUJETE PORADIT?

Zavolejte nám na:

+420 775 898 888

Jsme tu pro vás každý den:

PO-PÁ: 09:00 - 18:00
SO-NE: 10:00 - 14:00

MAGAZÍN LAZYFRIDAY CATIO

Kočičí poradna

Vše o plemeni

Tipy od catio

Kočka a já

Zdraví

bottom of page