top of page

CATIO MAGAZÍN

Moje březí kočka 2. část

Aktualizováno: 16. 12. 2020


Mazli mě, krm mě, už se to blíží!

V minulé části jsme si pověděli, jak může kočička zabřeznout. Nyní se zaměříme na samotné mateřství a porod našeho mazlíčka. Není to tak snadné, jak se zdá.

Tak přiletí ten čáp?

Při úspěšném krytí dojde k zabřeznutí našeho mazlíčka. Jak to ale poznáme? Mezi prvními příznaky je více spánku a větší chuť jídlu. Jsou ale i také, které v prvních dnech po zabřeznutí zvrací. Zřídkakdy se stává, že se kočka ještě po návratu od kocourka chová stejně, jako v době říje. Většinou jsou mnohem klidnější. Žádný z těchto příznaků ale není naprosto spolehlivý a dokonce ani odborník neřekne v prvních dnech jistě, zda kočička je nebo není březí.

Kdy se tedy přesně dozvíme, zda naše kočka je, nebo není v jináči? Březost můžeme úplně vyloučit, pokud se po pár týdnech opakuje mrouskání. Typické příznaky se objevují po zhruba dvou až třech týdnech od nakrytí, kdy můžeme pozorovat zrůžovění či ztmavnutí dvorců bradavek, případně jim mírně olysá jejich okolí či jemně natečou. Pokud dojde k tomuto, můžeme si být jistí, že je naše kočička březí. Pozor si ale musíme dávat na tzv. “falešnou březost”. Ta naše mazlíčky také občas postihuje, zejména starší obéznější kočky, které nikdy neměly koťata.

U březích koček se objevují také viditelné změny chování v případě, že domácnost sdílí s dalšími kočkami. Během březosti se tedy jinak milá kočička může vůči svým kočičím spolubydlícím chovat poněkud nesnášenlivě. V hierarchii musí kočky s koťaty zaujímat nejvyšší pozici, je tedy důležité si ji v období gravidity vydobýt.

Jsme v tom.

Přibližně v pátém týdnu se kočičkám začíná viditelně zvětšovat oblast beder, v šestém týdnu přibírá intenzivně do břicha. To, do jaké hmotnosti která kočka přibere, je nesmírně variabilní. U prvorodiček bývá zvětšení břicha méně patrné, než u koček rodících po několikáté. Velikost břicha závisí na počtu plodů ale především na celkové stavbě těla našeho mazlíčka. Velké, dlouhé kočky mohou vrhnout i sedm koťat, aniž by byly zvlášť tlusté a naopak podsaditější, menší kočička může vypadat jako balón a porodit dvě koťata. Průměrný váhový přírůstek za celou dobu gravidity je 1-2 kg, přičemž v první polovině kočičí gravidity tvoří váhový přírůstek téměř výhradně narůstající placenta a plodové obaly.

V této době pěti týdnů může veterinář prohmatáním bříška kočky potvrdit její březost. Sami kočku takto nikdy nevyšetřujeme, abychom jí nebo plodům neublížili. Zhruba v sedmém týdnu můžeme cítit pohyby koťat, a to tak, že přiložíme kočičce dlaně ze strany na břicho.

Kočičí březost trvá šedesát pět dní, plus mínus dva dny. Nic ale není pravidlem, mohou vrhnout také o pět dní dříve nebo později, vždy záleží jak na plemeni, tak na konkrétní kočce. Obvykle jedna kočka rodí za stejný počet dní, proto si zkušení chovatelé mohou termín porodu vypočítat téměř na den přesně.

Těhotenské chutě?

Péče o zdravou březí kočičku není nijak náročná, pár zásad je ovšem potřeba dodržovat. Jsou chovatelé, kteří nechávají vše přirozeně na své kočce a spoléhají na její zdravou kondici. Faktem ale je, že březí kočka má vyšší nároky na krmení a více odpočívá a spí. Není od věci hlídat si jídelníček vaší kočičky, případně jej doplňovat správnými výživovými doplňky, obsahujícími kalcium. Přeci jen, budoucí matka už neživí jen sebe, ale i několik vyvíjejících se hladových krků. Krmení je vhodné rozdělit do 3 – 4 dávek denně. U březí kočky se zvyšuje kalorická spotřeba asi o 50 – 60%.

Veterinář by vám měl po zhodnocení stavu vašeho mazlíčka pomoci s dávkováním a užíváním vitamínů a minerálů. Mnozí chovatelé koček se shodli, že kočkám okolo pátého týdnu gravidity výrazně svědčí malinový list, který jí servírují až do poporodní doby, zhruba týden. Všechny léky, které bychom březí kočce chtěli ordinovat, pouze po předchozí konzultaci s veterinářem!

Zdravá kočka zůstane aktivní i během březosti. Může chodit ven, hrát si, skákat i šplhat, ačkoli se její aktivita bude postupně snižovat. Důležité je, aby ji chovatel nijak neomezoval, nevystavoval zbytečné zátěži či riziku infekce. Březí kočičku nevystavujeme. Dáváme pozor na naši manipulaci s nastávající maminkou, při zvedání jí podpíráme zadní část těla a určitě ji nenutíme ke skoku (například ze stolu či kuchyňské linky). Dbáme na zvýšenou opatrnost! V domácnosti se nesmí stát, že kočičku omylem někdo uhodí do břicha, proto poučíme i děti a další členy kočičího domova.

Sledujeme také schopnost čištění kočky ve vysokém stádiu březosti. Pokud má kočička problémy s očištěním, pomůžeme jí očistit nedostupná místa teplým vlhkým hadříkem. Takto čistíme i několik dní před porodem bradavky. Dlouhosrstým kočkám je lepší srst okolo struků ostříhat.

Co budeme při porodu potřebovat a jak k rodící kočce přistupovat? To nás čeká zase v jiném článku. Je na co se těšit.

Comments


Sledujte náš příběh

facebook@3x.png
instagram-sketched@3x.png
youtube-2@3x.png
twitter@3x.png

O SLUŽBĚ

O LAZYFRIDAY CATIO

POTŘEBUJETE PORADIT?

Zavolejte nám na:

+420 775 898 888

Jsme tu pro vás každý den:

PO-PÁ: 09:00 - 18:00
SO-NE: 10:00 - 14:00

MAGAZÍN LAZYFRIDAY CATIO

Kočičí poradna

Vše o plemeni

Tipy od catio

Kočka a já

Zdraví

bottom of page