top of page

CATIO MAGAZÍN

Kotěcí sezóna v plném proudu. Pomoct můžete i vy!

Aktualizováno: 9. 12. 2020Přeplněné útulku a bezprizorní přemnožené kočky – to je situace, která trápí snad každý kout naší republiky. Zejména nyní na jaře je tento problém skutečně závažný – k dospělým, často nemocným kočičkám se rodí stejně, ne-li ještě více zdravotně postižená koťátka. Možností, jak pomoct, je přitom celá řada. Chcete se zapojit i vy? V tom případě nepřestávejte číst tento článek!

Kočička rodící i třikrát do roka přivede na svět v průměru 15 koťat ročně. Za celý život jich pak může porodit až dvě stovky. Přesně podle tohoto vzorce pak vznikají nekontrolovatelné kočičí kolonie. Díky obrovské dřině a neúnavné práci většiny útulků se situaci daří držet jakš takš v mezích únosnosti. Pojďme se společně podívat na to, jak můžete pomoct i vy:

Kastrace

Začněte u sebe. Máte-li doma kočičku, nebojte se ji nechat vykastrovat. Panuje celá řada fám a mýtů o tom, že kočička začne po kastraci lenivět a tloustnout, kastrace sama o sobě je proti přírodě nebo třeba že by kočička měla mít před kastrací alespoň jednou koťátka. To vše je ale holý nesmysl. Pokud nejste chovná stanice, poraďte se se svým veterinářem. Ten kočičku vyšetří a pokud bude vše v pořádku, kastraci provede. Nezapomínejte, že kastrace se týká i kocourů – ani zde žádné ale neplatí.

Osvěta

Pokud jsou vaši kočičí kamarádi kastrováni, bravo. I tak je ale potřeba šířit osvětu. Máte-li ve svém okolí někoho, kdo se kastrace bojí či ji odsuzuje, zkuste si s tímto člověkem promluvit. Použít můžete argumenty výše, případně se spojte s útulkem ve vašem okolí, který vám určitě rád nabídne nějaké příběhy “přímo z terénu”.

Nezavírejte oči

Potkali jste už někdy zraněnou kočičku? Nemocná koťata? Březí kočičí maminu? Prosím, nezavírejte před tím oči. Zkuste kontaktovat útulek ve vašem okolí. Zkušení “útulkáři” vám určitě dají řadu dobrých rad, případně se o váš chundelatý nález postarají.

Podpořte útulky

Kdo rozhodně vaši pomoc potřebuje, jsou kočičí útulky. Ty nyní právě kvůli kotěcí sezóně praskají ve švech a určitě uvítají jakoukoliv formu pomoci – od finanční podpory, přes hmotné dary (krmivo, čistící prostředky, hračky, kočkolit, léky,…) až po pomoc s úklidem, odvozem na veterinu nebo samotnými odchyty.

Kastrační programy

Často se setkávám s tím, že lidé v mém okolí na kastraci venkovní kočičky prostě nemají peníze. To nevadí – obrátit se můžete jak na útulek, tak i na jeden z kastračních programů. Útulek vám může minimálně nabídnout “speciální” slevu na kastraci (kterou většina díky dobrým srdcím veterinářů má), prostřednictvím kastračního programu pak může být kastrace zcela zdarma.

Dočaskování

Pokud jste už někdy nějaký útulek s prosbou o pomoc kontaktovali, možná jste byli z kapacitních důvodů odmítnuti. Pokud můžete, vezměte si na nějakou dobu nalezené chlupáče domů. Útulek vám většinou proplatí veškeré náklady spojené s odchovem.

A poznámka na konec – pokud máte ve svém okolí někoho, kdo se chce s “koťátky vypořádat po svém”, upozorněte ho, že se jedná o protiprávní chování, které vede k vysokému finančním postihu a vězení.

Comments


Sledujte náš příběh

facebook@3x.png
instagram-sketched@3x.png
youtube-2@3x.png
twitter@3x.png

O SLUŽBĚ

O LAZYFRIDAY CATIO

POTŘEBUJETE PORADIT?

Zavolejte nám na:

+420 775 898 888

Jsme tu pro vás každý den:

PO-PÁ: 09:00 - 18:00
SO-NE: 10:00 - 14:00

MAGAZÍN LAZYFRIDAY CATIO

Kočičí poradna

Vše o plemeni

Tipy od catio

Kočka a já

Zdraví

bottom of page