top of page

CATIO MAGAZÍN

Kočky z Downing Street: Jaké měly vztahy s premiéry?

Aktualizováno: 12. 12. 2020


Gordonek jako by Larrymu z oka vypadl.

Když vstoupí nový britský premiér do čísla 10 na londýnské Downing Street, čeká ho vřelý potlesk od personálu. Je tu ale jeden člen domácnosti, na kterého je velmi těžké zapůsobit. Jak se britští premiéři s chlupáči sžili?

V současné době zastává hlavní roli myšilova kocour Larry. Jedná se o pozici starou asi sto let. Ne každý z příchozích státníků si jejich srdce dokázal získat. Pozná kočka dobrou lidskou duši, nebo jde prostě jen o klasický případ kočičí lhostejnosti?

Theresa May

Premiérka v roce 2016 řekla v rozhovoru pro Sunday Times, že se na myšilova velmi těšila, i když byla spíš ,,psí člověk”. Po nějaké době si prý všimla, že v domě číslo 10 opravdu kocour vládne a má vybraná místa, křesla nebo židle, na nichž očekává, že bude sedět pouze on. Co premiérce zbývalo?

David Cameron

Během rezignace Cameron vyvrátil obavy a domněnky, že se společně s Larrym nedostali ve vztahu dál, než k pózování na klíně během focení. ,,Spřátelili jsme se, nemůžu si ale Larryho vzít s sebou. Patří neodmyslitelně k domu a personál ho má moc rád,” řekl bývalý premiér. 

Jako důkaz toho, že jsou pro Larryho zásadní i zahraniční vztahy, během návštěvy v roce 2011 dokonce dovolil tehdejšímu americkému prezidentovi Baracku Obamovi, aby ho pohladil. David Cameron se vlastně zasloužil o to, že se Larry do domu na Downing Street nastěhoval. Přinesl si ho jako čtyřletého mladíka z útulku Battersea Dogs and Cats Home.

Tony Blair

Bývalý britský premiér Tony Blair sdílel domov s kočičím veteránem Humphreyem, který tamní chodby hlídal osm let. Když ale Humphrey najednou odešel, personál domu musel vysvětlovat, že byl odstěhován ze zdravotních důvodů.

Konzervativní poslanec Alan Clark dokonce premiérovi položil otázku, jestli veterináři opravdu posoudili zdravotní stav kocoura. Předseda vlády vysvětlil, že ho odstěhovali, aby se jeho zdravotní stav ještě nezhoršil a na venkově mu prý bude líp. Později dokonce dodal, že je Humphrey na vesnici a přibral, daří se mu tedy dobře.

Slavní myšilovci

Neuvěřitelných třináct let sloužil jako vrchní myšilov na Downing Street kocour Wilberforce, bydlel s premiéry od Edwarda Heatha po Margaret Thatcher. Nejstarší záznam o kočkách z premiérova domu je podle Ministerstva vnitra z roku 1929 a byl to kocour Peter.

Comments


Sledujte náš příběh

facebook@3x.png
instagram-sketched@3x.png
youtube-2@3x.png
twitter@3x.png

O SLUŽBĚ

O LAZYFRIDAY CATIO

POTŘEBUJETE PORADIT?

Zavolejte nám na:

+420 775 898 888

Jsme tu pro vás každý den:

PO-PÁ: 09:00 - 18:00
SO-NE: 10:00 - 14:00

MAGAZÍN LAZYFRIDAY CATIO

Kočičí poradna

Vše o plemeni

Tipy od catio

Kočka a já

Zdraví

bottom of page