CATIO MAGAZÍN

Kočky na cestách

Aktualizováno: 14. 12. 2020


Jsem zvědavá, ale jestli ráda cestuji, to nevím. Je to každý den jinak.

Říká se, že pes patří k majiteli a kočka k domu. Jenže někdy prostě musíme kočku někam přepravit s námi. Jak na to? Čemu se vyvarovat? A jaký druh přepravy zvolit?

Je vhodné cestu naplánovat, nezapomenout kočičí potřeby a oblíbené krmivo. Je také vhodné kočku uklidňovat a dát pozor, aby se v nestřeženém okamžiku neztratila.

Jsou kočky, které změny domácnosti absolutně odmítají, během cesty zvracejí nebo žalostně mňoukají, drápou nejbližší nohu nebo se urazí a po vyproštění z přepravky trucují u zdi a ostentativně dávají najevo svůj názor na prázdninové dobrodružství. A pro takové je řešením hlídání v jejich prostředí. Druhou skupinu tvoří ty, které jezdí s páníčky na chalupy a na jiné cesty (ať už pravidelně nebo jen občas). Třetí skupinou jsou kočky, které následují rodinu z důvodu změny bydliště. Jak lze s kočkou cestovat?

Kočka ve vlaku, autobusu

Do vlaku ČD je možné na vnitrostátních linkách vzít psa nebo drobná domácí zvířata (tedy i kočku). Drobná zvířata mohou jet s námi, pokud jsou uzavřena do přenosných, snadno uzavíratelných schránek s pevným dnem, které mají po celou dobu přepravy zůstat uzavřená. Malá zvířata v uzavřených schránkách jsou přepravována jako příruční zavazadla zdarma (do rozměru 90 x 60 x 40cm). Když tyto rozměry překročí, je třeba zaplatit za schránku jako za spoluzavazadlo. Více zde. Jiné podmínky jsou pro lůžkové oddíly nebo evropské cesty. Jednotlivé země mají různá pravidla vstupu s kočkou, proto je vhodné konzultovat náležitosti vstupu a potřebná očkování dostatečně dlouho před cestou a zakoupit vhodnou jízdenku. Přepravu dalšími typy dopravců je vhodné prověřit předem.

„Když se náš kocour stěhoval z Liberce do Brna, bylo to náročné hlavně pro manžela, který s ním autobusem (s jedním přestupem) cestoval. Celou dobu mu totiž kocour packou chytal kalhoty a snažil se ho drápnout. Jinak byl kocour hodný. Měl dětskou jízdenku. Přístě bych lépe volila přepravní krabici.“

Kočka v letadle

Cestování letadlem se zvířetem může vypadat složitě, ale s včasnou přípravou to je možné. Nemusí jít přímo o dovolenou, ale například o přesun rodiny za prací, kdy i mazlíčci musí zkousnout nějakou dobu v přepravním boxu splňujícím normy Mezinárodní asociací pro leteckou dopravu (IATA). Podmínky přepravy si určuje každý dopravce zvlášť. Proto i nákup letenky je vhodné udělat až poté, co si pečlivě prostudujeme náležitosti přepravy se zvířetem (obecně platí, že na palubě letadla může být vždy jen určitý omezený počet mazlíčků, a že i zvíře musí mít svůj let zabookovaný předem). Jiné podmínky se týkají přepravy psů a koček (pokud přepravní box kočky splňuje určité rozměry, pak je možné, že kočku budete mít během letu u sebe. Určitou výjimku tvoří doprovod cestujícího asistenčním nebo terapeutickým psem (tento typ zvířete na palubě má vlastní pravidla). Kočka musí mít čip, mezinárodní pas, platnou antiparazitární ochranu. Na kratších letech zvíře neuspáváme, na těch delších (mezikontinentálních) je to na zvážení majitele a veterináře. U starších nebo nemocných zvířat to může být riskantní. Opět záleží na letišti, přepravci a vašich preferencích. Pohyb zvířat v EU se liší od pohybu zvířat ze “třetích zemí” (zejména kvůli sledování výskytu vztekliny, příp. dalších onemocnění).

„Kočka Packa si cestu z tureckého Istanbulu užívala celkem v poklidu. Během přepravy byla moc hodná, vůbec nebyla nervózní. To těžké přišlo až po jejím návratu do nového domu. Celé dny hlasitě mňaukala a trvalo jí několik týdnů, než si zvykla. Donesli jsme jí kočičího kamaráda a ten tuto situaci vyřešil. Začala si zase hrát…“

Kočka v autě

Z důvodu bezpečnosti přepravy, se nesmí zvíře po autě volně pohybovat, ale musí být umístěné v přepravním boxu, který bude zajištěn proti pohybu (a proti zranění spolucestujících osob při případné nehodě). Box by měl být připoután. Vyjíždíme brzy ráno nebo navečer, kdy nejsou teploty tak výrazné, děláme přestávky a zvíře nikdy ve voze nezavíráme. Osvěžení a prevence stresu jsou také velmi důležité. Očipováním kočky zvýšíte šanci na její případné nalezení, pokud by z auta utekla a ztratila se. Pevné obojky totiž mohou být pro některé uprchlíky nebezpečné (pokud by se obojek zachytil při lezení na strom, zvíře se může udusit, protože se z něj nedostane). Více o vstupu s kočkou do jednotlivých zemí v EU najdete zde.

„Autem už vozíme kočky pouze na veterinu. Každá z nich je jiná a jinak reaguje. Kocour Haroun se hlasitě ozývá, kočka Packa pouští ze stresu chloupky a vrhá mafiánské pohledy. A ten nejmladší? Fouska prostě bez jednorázové podložky vzít autem nemůžeme…“

Doporučení na čas krmení před cestou se liší, proto je nejlepší se řídit doporučením veterináře a citem. Je vhodné, aby kočka měla potřebné vakcíny a protiparazitární ošetření. Je dobré předejít přehřátí zvířete a zvířeti stres cesty kompenzovat pozorností a mazlením.

Když cestu řídí kočka

A hurá na prázdniny!

Jsou mezi vámi chovatelé používající kočárek pro kočky? Jaké jsou vaše zkušenosti? Venčíte kočku na vodítku? Ozvěte se nám do redakce nebo napište do komentářů o vašich zážitcích a zkušenostech. Hezké léto.

#kočkavletadle #kočkavevlaku #jaknacestovánískočkou #kočkavautě #cestovánískočkou #druhypřepravy

Sledujte náš příběh

facebook@3x.png
instagram-sketched@3x.png
youtube-2@3x.png
twitter@3x.png

O SLUŽBĚ

O LAZYFRIDAY CATIO

POTŘEBUJETE PORADIT?

Zavolejte nám na:

+420 775 898 888

Jsme tu pro vás každý den:

PO-PÁ: 09:00 - 18:00
SO-NE: 10:00 - 14:00

MAGAZÍN LAZYFRIDAY CATIO

Kočičí poradna

Vše o plemeni

Tipy od catio

Kočka a já

Zdraví