top of page

CATIO MAGAZÍN

Kočky a netoxická domácnost?

Aktualizováno: 12. 12. 2020


Jsem zvědavá, musíš mne chránit...

Možná vás napadne, že domácnost netoxická pro kočky je jen ta, ve které mazlíčci neochutnávají jedovaté rostliny. Zbavit se jedovatých kytiček nestačí. Pokud aplikujete některá doporučení konceptu netoxické domácnosti, vyděláte na tom i vy.

Co znamená netoxická domácnost?

Je to jednoduše domácnost prostá složité chemie (z angličtiny non-toxic home), kde se hledají alternativní způsoby čištění povrchů, nepoužívají se průmyslové osvěžovače vzduchu nebo svíčky. Ikdyž vám to může přijít úsměvné, existují citlivější jedinci (a tedy i citlivější kočky), kteří potřebují v nekonečném souboji s prachem, roztoči a chloupky více přírodní přístup. Je dobré se nad tím také zamyslet, pokud má vaše kočka nebo vy astma (či alergie). Pro udržování imunity stačí totiž kočičí kožíšek. Pokud máte novou kočičku a jste milovníkem rostlin, je vhodné znát seznam rostlin pro kočku přímo nevhodných. Více jsme o tom psali zde.

Čím uklízet, aby byla vaše kočka spokojená?

V netoxické domácnosti se uklízí stejně jako v těch ostatních. Jen se k úklidu používá ocet, šťáva z citron, sůl nebo soda. Svíčky jsou z včelího vosku a na provonění bytu lze použít sójový vosk (malá kostička, kterou umístíte do aromalampy). Chvilku to trvá, než si člověk zvykne, ale třeba zjistíte, že vám to není úplně proti srsti. Hlavně, pokud máte problém s ekzémy. Existuje možnost, že vše přenecháte odolnější polovičce, ale vzhledem k tomu, že mluvíme o běžném úklidu, je lepší prozkoumat doporučení skupiny Non-toxic living (v češtině) zde.

Další opatření pro bezpečí koček

Vzhledem k délce seznamu rostlin toxických pro kočky by se mohlo zdát, že vlastně doma nic pěstovat nemůžete. Ale není tomu tak. Nemusíte mít truhlíky jen s kočičí trávou, kočky vyhledávají také šáchor, šantu nebo bylinky (meduňku, šalvěj nebo tymián). Je možné pěstovat také obilí, zelenec (který jim nechutná), bambus, kaktusy. U africké fialky nebo ibišku není toxicita uvedena také. Pokud chcete pěstovat cokoliv dalšího, umístěte to mimo dosah koček (a dětí). U koček je těch dalších rizik také dost (kosti, zakázené jídlo, nitě, hřebíčky, aj.). S jejich zvědavostí nic nenaděláte.

Čím vás naposledy rozzlobila vaše kočka?

Comments


Sledujte náš příběh

facebook@3x.png
instagram-sketched@3x.png
youtube-2@3x.png
twitter@3x.png

O SLUŽBĚ

O LAZYFRIDAY CATIO

POTŘEBUJETE PORADIT?

Zavolejte nám na:

+420 775 898 888

Jsme tu pro vás každý den:

PO-PÁ: 09:00 - 18:00
SO-NE: 10:00 - 14:00

MAGAZÍN LAZYFRIDAY CATIO

Kočičí poradna

Vše o plemeni

Tipy od catio

Kočka a já

Zdraví

bottom of page