top of page

CATIO MAGAZÍN

Kočky a alergie

Vezměte svůj mobil či notebook ven a pojďte si přečíst náš nový článek na čerstvém vzduchu. Odmeťte nános žlutavého pylu z židličky a pohodlně se usaďte. Nebudeme vás dlouho napínat, dnešní text je tématický; kočky a alergie. Jak se tyto nepříjemnosti projeví a jak je zvládnout?

Kočka a rozkvetlá louka

První typ alergie, který jsme nastínili už v úvodu, bude alergie na pyl tak, jak ji znají i mnozí lidé. Jen co se to venku zazelená, je čas se pomodlit a nachystat zásobu kapesníčků. U koček probíhá to samé, jen v bledě modré. Od jarních měsíců se škrábe a významně okusuje a líže místa v kožichu? Zvláště pak, když byla na procházce venku? Pak můžete neoficiálně diagnostikovat alergii na pyl. Veterinář poté pomocí krevních a kožních testů vaši domněnku potvrdí.

K lepšímu zvládání jarních období se vyplatí přidržet se dobrých rad. Uzavřete neprodyšně okna tak, abyste minimalizovali vystavení kočky alergenům. Výměnu vzduchu řešte pomocí klimatizace. Do boje také povolejte vodu, pokud se kočka ráda koupe, dopřávejte jí lázeň častěji než jindy. Pokud je voda nepřítel na život a na smrt, vypomozte si alespoň vlhkým ručníkem, otíráním kožichu zmírníte výskyt zachyceného pylu.

Drobní návštěvníci v kožichu

Naši mazlíčci občas mohou chytit nějakou tu blechu. S včasným zákrokem se taková nepříjemnost brzy stane jen špatnou vzpomínkou. Ale co dělat, když má kočka alergii na bleší kousnutí? Přehnané škrábání, kousání kožichu a olizování by vám mělo být dostatečným signálem. Sbalte kočku na výlet k veterináři, ten předepíše vhodnou medikaci.

Nebezpečí uvnitř

Ani fakt, že vaše kočička bydlí ryze v interiéru, nezaručí, že se vyhne kontaktu se všemi alergeny. Těmi mohou být například roztoči, plísně nebo obyčejný prach. Symptomy jsou identické jako ve výše popsaném bodě, ale doba výskytu svědění a kousání kočky napoví. Objevuje se celoročně, nezávisle na květech stromů či sněhové pokrývce? Pak máte asi co dočinění s tímto typem alergie.

Pomůže důkladný úklid, na který padne minimálně jedna sobota. Od věci nebude také instalování vzduchových filtrů, které udělají přítrž zvířenému prachu. Spolu s pravidelnými koupelemi (či otírání kožichu mokrým hadrem) a předpisem suplementů od veterináře to jistě zvládnete!

Nebezpečné jídlo

Nenechte se vyděsit naším titulkem, ne, že od této chvíle nastolíte kočce hladovku! Úprava stravy přichází na mysl, pokud pozorujete na své kočce následující. Svědící kůže, opakující se záněty kůže,nebo uší a také zažívací problémy typu průjem, plynatost a zvracení. Alergie hrozí v každém věku kočky a to jak při stálé, neměnné skladbě stravy, tak při experimentování.

Pokud máte podezření, že s popsaným typem alergie máte co dočinění, čeká vás dlouhá cesta, ovšem cíl se vyplatí. Bude potřeba nasadit dietní stravu po dobu 6 až 8 týdnů. Pokud příznaky vymizí, máte potvrzeno, že se jedná o alergii na některou potravinu. Další fází bude zjištění, co je alergen zač. Postupným rozšiřováním jídelníčku o dříve používané suroviny a pečlivým pozorováním kočky byste měli dojít ke kýženému závěru a identifikaci problematické potraviny. Pak už ji stačí od kočky držet v dostatečné vzdálenosti a dál si užívat života, bez svědění a ostatních problémů.

Na servírování záleží

Myslíte si, že po zvládnutí předchozího bodu už vám nic nehrozí v souvislosti s krmením? Neusněte na vavřínech, ještě je tu malé ale. Můžete připravit sebelepší a sebezdravější stravu, a i přesto nacházíte na bradě kočky hnisavé hrbolky a jakési kočičí akné? Na vině může být plastová miska, ze které se strava konzumuje.

Zaměňte ji za plechovou nebo keramickou variantu a kočka vám poděkuje! Nejen, že se zbaví problematických pupínků na bradě, ale misky z alternativních materiálů navíc nepodporují výskyt bakterií tak jako ty plastové. Takže volba jasná, ne?

Parfémy

Kočičí společenstvo má dobře vyvinutý čich, to jste si na svém společníkovi jistě všimli. Stačí otevřít balíček s jídlem a hned je u vás a loudí, že? Na tuto schopnost ale může i doplácet a to v případě, že se kolem ní pohybuje příliš mnoho parfémovaných objektů. Pokud kočka příliš často kýchá, zbystřete pozornost a vydejte se na stopu původci. Hledejte v parfémovaných směsích do kočičí toalety, aromatických avivážích, které může zvíře cítit z tkanin v bytě, nebo v aerosolových sprejích. Až příčinu objevíte, zaměňte ji za neparfemovanou, přírodní verzi. Kočku zbavíte dráždivých, alergických reakcí, za což vám poděkuje.

Léky

Tak jako u lidí se setkáte s nechtěnou reakcí těla na léčivou látku, u koček není žádná výjimka. I když je tento případ spíše neobvyklý, vyplatí se o něm vědět. Pokud začnete zvířeti podávat nově léky, pozorujte ji bedlivě a pátrejte po úbytku srsti, zvracení, horečkách či obtížích s dýcháním. Pokud by se některý z příznaků objevil, vyhledejte okamžitě veterináře.

Druhá strana mince

Posledním bodem, který si zaslouží místo v našem článku je pohled z druhé strany. Jak že to myslíme? Že kočky mají alergie, to jste se dočetli výše, ale co když má někdo alergii na kočku? (A tím nemyslíme jen sousedku, které se váš kočičák nelíbí a zatrpkle na něj zhlíží!) Máme na mysli opravdovou alergii na kočičí srst. Poznáte ji podle neustávajícího „nachlazení“. Postižený člověk smrká, kýchá, kašle a to vše v přítomnosti kočky, nebo v místech, kde se kočka procházela.

Doufáme, že jsme vám článkem žádné symptomy nepřivodili a právě naopak, že je nyní zvládnete rozeznat a kočičce pomoci. Užívejte si jarní měsíce, s láskou Catio

Comments


Sledujte náš příběh

facebook@3x.png
instagram-sketched@3x.png
youtube-2@3x.png
twitter@3x.png

O SLUŽBĚ

O LAZYFRIDAY CATIO

POTŘEBUJETE PORADIT?

Zavolejte nám na:

+420 775 898 888

Jsme tu pro vás každý den:

PO-PÁ: 09:00 - 18:00
SO-NE: 10:00 - 14:00

MAGAZÍN LAZYFRIDAY CATIO

Kočičí poradna

Vše o plemeni

Tipy od catio

Kočka a já

Zdraví

bottom of page