top of page

CATIO MAGAZÍN

Kočka jako antidepresivum

Dnes nakousneme téma, které je ve společnosti tak trochu opomíjené a není mu přikládán dostatečný důraz. Alespoň z mého pohledu. Deprese. Jedno ošklivé slovo, pod kterým mnoho lidí skrývá mnoho černých myšlenek.

Ne, nebojte, nespletli jste si stránku, opravdu čtete Catio Magazín, ale možná teď udiveně vrtíte hlavou, co to ta holka píše, vždyť články mají souviset s kočkami, jejich komfortem, štěstím, zdravím a pohodou, ne? To zajisté, články tvoříme jako cestičky a návody k blahu našich koček, ale naše texty myslí také na kočičí majitele. A jak Vám v dalších odstavcích vysvětlím, spolubydlet s kočkou a (úspěšně) bojovat s depresí spolu souvisí více, než byste možná čekali.

Ještě než se pustíme do samotného gro článku, měli bychom si ujasnit, co přesně ta deprese je. Oblíbená wikipedie ji definuje jako závažnou, dlouhotrvající poruchu psychiky projevující se snížením až vymizením schopnosti prožívat potěšení. Trpěli jí obyčejní i vznešení, muži i ženy, staří i mladí. Klasický postup naší medicíny navrhuje konzultaci s psychologem, poté psychiatrem, a když nepomůžou, nasadí se léky. Jenže chce někdo do konce života být závislý na pilulce, která je jedinou cestou k normálnímu dnu? A co potom, když pilulka neúčinkuje?

Blížíme se k finálnímu sdělení. Zlepšovat si náladu a bojovat s depresí se dá i vrnivou medicínou, s roztomilým čumáčkem a hebkým kožíškem. Už tušíte, která bije? Přesně tak. Studie ukázaly, že na typ deprese, známou jako TRD (treatment resistent depression – deprese odolná terapii), nebo také depresivní nálady obecně, skvěle pomáhá mít ve své přítomnosti zvíře.

Parťák v bytě

Tak zaprvé, těm, co jsou v domácnosti sami, pomůže samotná přítomnost mazlíčka. Byt nebude tichý a opuštěný, když se do něj vrátíte, ale bude se tu prohánět chlupáč, nadšený, že se mu vrací pán.

Udrží tajemství

Zadruhé, mazlíček zafunguje jako vrba. Chlupatá, umňoukaná vrba. Ukázalo se, že spousta lidí má potřebu sdílet, co zažívá v běžném životě a věci, které je trápí. Svěřit se kočce, která nic nevyzradí je ideální řešení. A to především, když sdílíte trable, za které máte pocit, že by Vás ostatní lidé odsoudili. Kočka mrskne ocasem a stejně Vás bude milovat, zatímco Vám se neuvěřitelně uleví.

Impuls k životu

Deprese se, mimo jiné, může projevovat jako rezignace nad vlastním životem. Člověk nevidí důvod proč vstát z postele, nebo dokonce vyjít z domu ven. Ovšem pokud se domem prohání zvíře, které péči vyžaduje, může být impulsem pro takového člověka. Dává mu pocit, že je člověka potřeba a někdo další na něm závisí. Věřte nebo ne, tohle může pomoci.

Dovolíme si všechny tyto poznatky podložit studií. Výzkumníci si sestavili dvě skupiny, obě z lidí trpící depresí. Členové první skupiny si adoptovali mazlíčka (kočku nebo psa) a druhá kontrolní skupina zůstala bez zvířete. Už po prvním měsíci se začali dít pozitivní změny v první skupině, po dvou měsících to bylo černé na bílém – každý třetí už neodpovídal kritériím na depresi. Suma sumárum, lajcky řečeno, každý třetí se vyléčil. Jistě, deprese je věc zákeřná, a umí se vrátit a pěkně potrápit, ale mít lék, jak s ní bojovat a dobrat alespoň nějakých pozitivních změn, se vyplatí, nemyslíte?

Ať už depresivní nálady trápí Vás, nebo někoho známého, nestyďte se sdílet článek s poselstvím. Třeba tím rozšíříte řady vlastníků hrdých kočičích tvorů a (nevědomky) pomůžete někomu ve svém okolí. A pokud se dotyčný ujme opuštěné kočičky, na světě bude rovnou o dvě šťastnější duše více. Podělte se s námi v komentářích o tom, jak kočičí přátelé zlepšují život Vám! ☺ Těšíme se na Vaše příběhy.

コメント


Sledujte náš příběh

facebook@3x.png
instagram-sketched@3x.png
youtube-2@3x.png
twitter@3x.png

O SLUŽBĚ

O LAZYFRIDAY CATIO

POTŘEBUJETE PORADIT?

Zavolejte nám na:

+420 775 898 888

Jsme tu pro vás každý den:

PO-PÁ: 09:00 - 18:00
SO-NE: 10:00 - 14:00

MAGAZÍN LAZYFRIDAY CATIO

Kočičí poradna

Vše o plemeni

Tipy od catio

Kočka a já

Zdraví

bottom of page