top of page

CATIO MAGAZÍN

Kočka jako škodná

Aktualizováno: 12. 12. 2020


Já toho ptáčka nesnědl dobrovolně, on stejně kulhal...

Co uděláte, když se blíží cizí kočka na váš pozemek nebo na vás kouká na balkonu? Asi existují jen dva druhy lidí – ti, co nachystají kočce něco dobrého a pohladí ji a ti druzí, co kočky šuškují a běží s košťátkem. Kam patříte vy?

Má být kočka doma?

Diskuze nad pouštěním nebo nepouštěním koček ven je věčná. Domov je pro kočku bezpečnější, než ulice plné aut, ale pokud nemáte voliéru nebo dobře zajištěnou ventilaci, pak na kočky může číhat nuda a bolavé chycení v přiotevřeném okně. Pokud chcete mít kočku doma, musíte jí uzpůsobit interiér a ve volném čase se s ní hrát, aby měla zábavu, nezlenivěla nebo nedělala kočičí zločiny (močení do postele, exkrementy mimo toaletu, děsivé mňaučení).

Venku působí kočka jako predátor, ale podle Vladimíra Motyčky, uloví spíše nemocné a oslabené jedince z ptačí říše. Rozšíření kočky domácí mělo (stejně jako působení člověka) vliv na snižování populace kočky divoké.

Chce ven? Starejte se o její zdraví a bezpečnost

Kočka pohybující se doma i venku má být vždy odčervená, a očkovaná. Nákazy typu panleukopenie jsou poměrně rozšířené a mohou ohrozit i další kočky v domácnosti. Kočky také mohou žít kratší život kvůli různým nehodám nebo otravám.

Bohužel se množí případy, kdy na zvíře někdo vystřelí. Léčba takto poraněné kočky se podraží a brok se nemusí vždy najít. V těle zvířete pak putující brok může působit významné zdravotní problémy. Myslete také na to, že ne všichni lidé se s kočkami snesou.

Kastrovat nebo ne?

Ačkoliv se může jevit rozhodování o kočičí reprodukci jako nepřirozené a vůči přírodě nepokorné, přiklání se ke kastraci pouličních koček také lidé, kteří pracují v kočičích azylech a útulcích. Bohužel i dnes řeší někteří lidé svůj problém s koťaty drastickými metodami. V lepším případě tato koťata přežijí, za jejich léčbu jsou vynaloženy tisíce korun a mají-li štěstí, dostanou se do milujících rodin.

Proto je vhodnější, když se kočky, které se pohybují venku vykastrují a útulky by tak mohly věnovat síly a finance na záchranu zraněných koček, koček, které zůstanou po zemřelých majitelích nebo jsou zachráněny před týráním. Cena za kastraci jedné kočky se pohybuje v řádu stokorun (500,- Kč na menších městech, až 1 600,- Kč ve větších městech).

Deratizace dvorků kočkou nebo predátoři bez kontroly?

V domě, kde žije dobrá kočka, se prý potkani ani neohřejí. Letošní “úroda” myší prospěla populaci dravých ptáků, ale kočkám asi hryzci přestali chutnat zejména na jižní Moravě, kde se myší díry nachází (na některým místech) i deset centimetrů od sebe. Kočky ve volné přírodě prý nepohrdnou mladým zajíčkem, mládětem bažanta, krtkem nebo ptáčkem. V nouzi prý loví i ještěrky…

Možná také proto někteří myslivci kočky loví jako škodnou. V loňském roce prý bylo takto “uloveno” 11 000 kusů koček ve volné přírodě (jejich odlov je povolen). Ochránci zvířat ale s tímto postupem nesouhlasí. Podobné řešení aplikují také nimrodi v Austrálii, kde mají kočky údajně na svědomí snížení stavu 22 původních druhů drobných zvířat žijících v buši až na hranici vyhynutí, jak uvádí ve svém článku The New York Times Magazine.

Foto: Archiv Catio.cz

コメント


Sledujte náš příběh

facebook@3x.png
instagram-sketched@3x.png
youtube-2@3x.png
twitter@3x.png

O SLUŽBĚ

O LAZYFRIDAY CATIO

POTŘEBUJETE PORADIT?

Zavolejte nám na:

+420 775 898 888

Jsme tu pro vás každý den:

PO-PÁ: 09:00 - 18:00
SO-NE: 10:00 - 14:00

MAGAZÍN LAZYFRIDAY CATIO

Kočičí poradna

Vše o plemeni

Tipy od catio

Kočka a já

Zdraví

bottom of page