top of page

CATIO MAGAZÍN

Kočičí šestinedělí

Aktualizováno: 14. 12. 2020


Kočičí mámu provází nejen radost, ale i kapka starostí.

Tak jste se dočkali! Kočička ve zdraví porodila a těší se (prozatím) z přítomnosti slepých bezbranných klubíček. Ani toto období nemusí být pro kočičí matku snadné. Co nás při kočičím šestinedělí čeká?

Ihned po porodu

Po porodu se kočičí máma sama očistí. Pokud je příliš vyčerpaná, pomůžeme jí vlhkou buničinou, pomocí které očistíme rodidla. Vyměníme jí zakrvácenou a vlhkou podložku (někdy i vícekrát) a dáme kočičce napít a najíst. O produkci kolostra (prvního mléka, bohatého na důležité protilátky pro budoucí život koťátek) se přesvědčíme tak, že dvěma prsty stiskneme mléčnou žlázu směrem ke struku, odkud vystříkne tenký proud. Pokud se mléko netvoří, koťátka jsou v ohrožení a zavoláme veterináře.

Krvavá Micka

Jak všichni tak nějak tušíme, porod je krvavý proces. Proto se nesmíme divit, že naše kočičí máma občas něco krvavého ještě utrousí. K tomu může docházet i několik dní po porodu. Při uklízení je potřeba si výtoku všímat a kontrolovat konzistenci a množství. Pokud vzroste intenzita výtoku, případně se bude zdát hnisavý a zapáchat, je nutné o tom ihned informovat veterináře. Mohlo by jít o nebezpečnou infekci, která jak vaši kočku, tak rovněž koťátka ohrožuje na životě.

Také nechuť kočky k jídlu, apatie a zvýšená teplota jsou varovnými příznaky; teplotu kočičí mámy měříme, ne odhadujeme. Našemu mazlíčkovi může hrozit eklampsie, tzv. mléčná horečka, která se objevuje při kojení během laktace. To je pro kočku život ohrožující, neboť značí nedostatek vápníku v těle. Začíná třesem, záškuby svalstva a potácivou chůzí. Pokud se kočičí mamce ihned nedostane lékařské pomoci, objeví se křeče, následované vysokou horečkou a bezvědomím. Jako prevenci před tímto stavem podáváme kojícím kočičkám potraviny bohaté na vápník, případně doplněné některým kalciovým přípravkem.

Výživa kojící kočky

Laktující kočka je na výživu náročná. Potřebuje nejen víc tekutin, ale také krmiva. To by mělo být dostatečně kvalitní a výživné, aby byl nápor na její tělo při kojení co nejmenší. Množství záleží na počtu koťat, měla by jí ale stačit čtyři jídla denně. Chody by se měly skládat z malých, čerstvých kousků, nejlépe uděláme, pokud budeme podávat výrobky určené pro kojící kočky, aby bylo pokrytí živin pro ni i sající koťata jisté. Samozřejmě si ověříme také množství vápníku v krmivu a případně jej pokryjeme vitaminovou pastou pro kojící kočky.

Mléčné žlázy

Zejména v prvních týdnech po porodu je třeba dávat na kojící kočku dobrý pozor. Mléčné žlázy musí zůstat pružné. Pokud by zčervenaly nebo ztvrdly, obraťte se ihned na veterináře. Snažte se také vnímat, jestli se kočička cítí dobře. Pokud byste pojali podezření, že není vše jak má být, anebo se kočičí maminka chová divně, určitě o tom informujte veterináře. Může se jednat o zadrženou placentu, nebo dokonce o nenarozené kotě, které zůstalo v děloze. To by mohlo vést k závažnému onemocnění.

Matka a koťata

Nesmíme zapomenout zmínit samotná koťátka, o které musí být v raných dnech jejich vývoje také pečováno s pečlivostí a láskou. Všechnu péči by měla kočička zajistit sama, je však dobré na ni dohlížet a kontrolovat, zda dělá například nezkušená prvorodička vše správně. Kočky jsou většinou výborné matky a když je potřeba, zastanou se i jiných, osiřelých mláďat, nejen těch svých. Ostatně o tom a také o dokrmování opuštěných koťátek jsme psali v článku zde.

Kojení a olizování

Kočka svá koťátka často olizuje. Podporuje tím jejich dýchání, krevní oběh a posiluje jejich svaly. Lízání bříška je důležité, jelikož díky němu koťata pravidelně močí a kálí. Při kojení mláďata masírují předními tlapkami matčino břicho. Toto chování nazýváme “mléčný krok” a koťátka podněcují k vylučování hormonů, podporujících tvorbu mléka.

Kočka svá narozená koťátka zahřívá, olizuje, kojí a chrání. To zahrnuje požírání jejich výkalů, dokud se koťátka nenaučí samostatně krmit pevnou stravou. Pokud je tedy v porodní bedýnce ticho a všechna koťata jsou u sebe, znamená to, že je vše v pořádku, mají plná bříška a nic je netrápí. Jestliže ale koťata intenzivně a naříkavě piští, plazí se kolem, jako by něco hledala, nebo se naopak straní ostatních, je to známka problému. Může jim být příliš teplo, nebo příliš zima, máma má možná málo mléka, případně mohou mít nějaké zdravotní potíže. Často se potíže projeví na růstu koťat, který upadá nebo stagnuje. Proto se i v tomto případě poraďte s veterinářem, kdykoli si nejste ničím jisti.

No a o tom, jak po porodu pečovat o ta nově narozená chlupatá pískající klubíčka, vás budeme informovat v dalším článku.

Comments


Sledujte náš příběh

facebook@3x.png
instagram-sketched@3x.png
youtube-2@3x.png
twitter@3x.png

O SLUŽBĚ

O LAZYFRIDAY CATIO

POTŘEBUJETE PORADIT?

Zavolejte nám na:

+420 775 898 888

Jsme tu pro vás každý den:

PO-PÁ: 09:00 - 18:00
SO-NE: 10:00 - 14:00

MAGAZÍN LAZYFRIDAY CATIO

Kočičí poradna

Vše o plemeni

Tipy od catio

Kočka a já

Zdraví

bottom of page