CATIO MAGAZÍN

Když kočku hlídá někdo jiný

Aktualizováno: 14. 12. 2020


Máme rádi svoji sedací soupravu.

S blížícím se létem si zřejmě kladete otázku, kdo pohlídá vaši kočku (kočky), když pojedete na dovolenou. Byla by škoda si odpočinek odříkat. Jenže, jak zajistit, aby měla vaše kočka vše, co potřebuje?

Existují také rodiny, které nejezdí na dovolené. Prostě dají přednost svým kočkám, ale pokud máte děti, je fajn, aby stejně jako pocit zodpovědnosti, zažily také radost z nových míst. V dnešním článku si probereme úskalí a výhody jednotlivých řešení pro letní hlídání.

Hlídání rodinou nebo známými

Obvykle první možností, kam umístit kočku, bývá někdo z rodiny, sousedka nebo přátelé.Je to dobré řešení, pokud tento člověk nemá alergii, nesnášenlivé vlastní mazlíčky nebo slib dodrží jen ze zdvořilosti. Kočka nedostatek vřelosti ponese těžce, stejně jako přítomnost dalších zvířat (pokud hlídající osoba má vlastní mazlíčky). Je jiné, pokud takto dáte zvíře na hlídání někomu s domkem nebo do bytu. V pronájmech bývá všeobecně problém mít zvíře, pokud to smlouva výslovně zakazuje. Variantou je klíče odevzdat osobě bydlící poblíž, které důvěřujete, a která bude za kočkami docházet k vám domů (nebo se tam na dobu vaší nepřítomnosti rovnou nastěhuje za kočkou). A třeba najdou společnou mazlící notu. Kočka, pokud bude ve svém prostředí, bude reagovat lépe, než v cizím prostředí.

Vezmete ji s sebou

Kočka se na nějakou kratší vzdálenost může s vámi vydat autem (nebo vlakem). Budete jí muset dát do přepravky kvůli bezpečnosti a vzít všechny její věci (jídlo, hračky, písek, toaletu). Pokud jezdíte na chatu, kde to zná, může s ní být domluva snazší, než když střídáte každý rok jiné místo. Navíc se kočka může ztratit a vám pak nezbyde, než ji hledat (nebo nechat hledat, existují už služby kočičích detektivů). V novém prostředí jí může hrozit úraz (vosy, pád z balkonu, okna, otrava jedovatou rostlinou, teplotní šok z cesty, aj.). Navíc kočka nemusí ocenit vytrhnutí z jejího teritoria.

Hlídání v hotelu

Zvířecí hotely mívají různou úroveň. Od domáckých, které jsou součástí domku provozovatele, až pod profesionální ubytovací služby. Je dobré si dát čas na výběr takového zařízení. Zjistit, kde bude kočka umístěna (jak velká je klec určená k odpočinku, zda bude mít možnost volného pohybu), jak mají řešenu péči a karanténu, pokud některé ubytované zvířátko onemocní. Také by vás mělo zajímat, jak zvířata krmí (zejména při větším počtu “hostů”) a zda se kočce bude někdo také věnovat ve volném čase (hra, uklidnění, atd.). Kupujete-li zájezdy na poslední chvíli, nemusí být v hotelu volno. Je nutné pobyt zvířátka plánovat dopředu (lhůty se budou v jednotlivých zařízeních lišit). Změnu prostředí také může zvířátko brát jako zradu (a pomstít se na vybavení bytu). Ujištění kočky o vaší přízni může chvilku trvat.

Střídání se na dovolené s partnerem

Pokud máte děti, jste zřejmě zvyklí se dělit o prázdninách v péči o ně. A tak můžete aplikovat toto řešení také s kočkou (a dalšími mazlíčky). Je to ideální způsob pro lidi, kterým nevadí, že nebudou vedle sebe jako rodina a nebojí se někam vyrazit sami. Otázka zůstává, kam dáte kočku, až budete chtít jednou vyrazit společně. Je to tedy krátkodobé řešení.

Hlídání na veterině

Někteří veterinární lékaři nabízí také péči o kočku v jejich zařízení, což může být výhoda u zvířat starších nebo nemocných. Je to dobrá volba, pokud je zvíře dlouhodobě vážně nemocné. Je vhodné se také předem informovat (stejně jako v případě ubytování v hotelu pro zvířata) o ceně a podmínkách. Samozřejmostí je, že kočka musí být ošetřena proti vnitřním a vnějším parazitům. Výhodou je, že vaše kočička může mít dohled, pokud potřebuje speciální stravu nebo rehabilitaci.

Kočičí hlídací služba

Profesionální hlídací služba je další z možností, jak (nejen) letní hlídání řešit. Výhodou je, že pečující osoba (u nás jim říkáme hrdinky) dochází do prostředí kočce známého a vykonává vše dle pokynů majitele. Je dobré si tuto službu rezervovat předem tak, abyste poznali člověka, který se o vaši kočku postará. Ale nemusíte to složitě plánovat, protože hlídací služby se obvykle mohou přizpůsobit rychleji, než ubytovací zařízení. Kvalitní hlídací služba bude mít fotky nebo záznam z hlídání a pojištění odpovědnosti za škodu. Další informace najdete přímo zde.

Ať už zvolíte cokoliv, hlavní je, že budete vy i vaše kočka s řešením situace spokojeni…

#pobytovéslužbyprokočky #hlídacíslužba #kočičíhotel #hlídáníkoček #veterinárníslužby #jakřešithlídání #kamdátkočkuvlétě #catio #létoskočkou

Sledujte náš příběh

facebook@3x.png
instagram-sketched@3x.png
youtube-2@3x.png
twitter@3x.png

O SLUŽBĚ

O LAZYFRIDAY CATIO

POTŘEBUJETE PORADIT?

Zavolejte nám na:

+420 775 898 888

Jsme tu pro vás každý den:

PO-PÁ: 09:00 - 18:00
SO-NE: 10:00 - 14:00

MAGAZÍN LAZYFRIDAY CATIO

Kočičí poradna

Vše o plemeni

Tipy od catio

Kočka a já

Zdraví