CATIO MAGAZÍN

K čemu slouží kočkám vousky?

Aktualizováno: 14. 12. 2020


Mmm... tak vlezu se do té krabice od bot, nebo ne?

Kočky jsou, jak známo, jedni z nejlepších atletů. Někdy si říkáme, jak se jen mohly dostat až nahoru na závěs nebo během vteřiny vyskočit na samou špičku vánočního stromku. To, co má na jejich sportovním nadání velký podíl, jsou vousky.

Běžně opakovanou, ale chybnou domněnkou je to, že kočičí vousky jsou stejné jako lidské vousy nebo vlasy. Vousky jsou, narozdíl od lidských vlasů, dotykovými receptory. Tyto dlouhé a tuhé chlupy rostou z větší hloubky než chlupy v srsti a spojují se s nervovým systémem. Tak posílají informace o okolí přímo do smyslových nervů a pomáhají kočce detekovat a reagovat na změny. Je to vlastně takový kočičí radar.

Pravděpodobně nejvýrazněji je uvidíte na obou stranách čumáčku a nad horním rtem. Nad každým okem rostou nepatrné hmatové chloupky také. Co jste ale možná nevěděli je to, že stejné hmatové chloupky najdete u koček i na čelisti a na zadní straně předních tlapek.

Nehrajte si na kočičího barbera

Předpokládáme, že máme mezi sebou zkušené kočkomily kteří vědí, že kočičí vousky se nikdy nesmí stříhat. Dokonce ani není dobré ze sebe udělat hair stylistu a vousky plemenu Devon Rex, které jsou někdy kudrnaté, narovnávat. 

Bez hmatových chloupků jsou kočky dezorientované a vyděšené, nevědí, co od okolí čekat. Vousky jim umožňují měřit a vnímat prostředí. Časem samozřejmě dorostou, ale aby správně fungovaly během všech sedmi kočičích životů, nesmí se jich ostří nůžek nikdy dotknout. Stejně jako lidské smysly jsou plně nenavratitelné. Kočky používají vousky stejně, jako my špičky prstů, které nás upozorní na potenciálně bolestivé situace a podobně.

Kočky jako nejlepší soukromá očka

Chlupáči mají na koncích vousků takzvané proprioceptory, které do mozku posílají informace o tom, kde jsou v okolí kočky předměty, a zároveň informují o poloze těla a jednotlivých končetin, což pomáhá dělat rozhodnutí o dalším pohybu. Tento orgán činí vousky citlivými na ty nejmenší změny a pomáhá měřit, jestli se kočka vejde do určitého prostoru. Zároveň díky nim jejich veličenstva cítí vibrace vzduchu, což je zásadní při lovení. Vousky zaručují přesnou délku vzdálenosti, což je důvod, proč kočky skáčou rychle a zároveň půvabně na úzkou římsu.

Jak se dostat do nálady? Jde to i bez pivka nebo vínka!

Vousy slouží kromě jiného i jako barometr nálady koček. Když kočička odpočívá, vousky se nehýbají. Když jimi ale najednou cukne a položí je na tváře, vyjadřuje tím strach. Když si s chlupáčem budete hrát, můžete si všimnout, že vousky směřují dopředu. To značí jakýsi lovecký režim.

Kočičí vousky jsou nejdůležitější zárukou správné mobility a zároveň pocitu bezpečí. Bez nich by kočky nebyly schopny dosáhnout tak obdivuhodných a inspirujících výkonů nebo se chránit v nebezpečných situacích. A navíc, jak dobře vypadají na fotkách!

#motorika #kočka #kočičívousky #vousky #pohyb #kočky #nálada

Sledujte náš příběh

facebook@3x.png
instagram-sketched@3x.png
youtube-2@3x.png
twitter@3x.png

O SLUŽBĚ

O LAZYFRIDAY CATIO

POTŘEBUJETE PORADIT?

Zavolejte nám na:

+420 775 898 888

Jsme tu pro vás každý den:

PO-PÁ: 09:00 - 18:00
SO-NE: 10:00 - 14:00

MAGAZÍN LAZYFRIDAY CATIO

Kočičí poradna

Vše o plemeni

Tipy od catio

Kočka a já

Zdraví