CATIO MAGAZÍN

Je vaše kotě hyperaktivní?

Aktualizováno: 14. 12. 2020


Zasloužený oddech... i kočičí miminko spí většinu denního i nočního času.

Je nemožné nemilovat čumáček malinký jako knoflík, krátké vousky a drobné zoubky. Nicméně asi každý začínající rodič malého koťátka potvrdí, že tyto rozkošné kuličky chmýří mohou způsobit katastrofu. Neuvěřitelný sprint kolem všech pokojů nebo šplh po záclonách za sebou totiž chtě nechtě nějaké následky zanechá. Znamená to, že je kotě hyperaktivní? A co s malým sprinterem dělat?

Úroveň energie každé kočky závisí na jejím věku. Po osmi týdnech, kdy mohou koťata nejdříve odejít od matky, budou velmi aktivní, ale zároveň nekoordinované. S každým dalším týdnem se jejich energie a koordinovanost zvyšuje, takže skákání po nábytku nebo útokům na páníčky se nevyhnete. Často kotě přepíná mezi mazlením a hraním a kousáním ruky.

Stejně jako u všech malých savců je toto bláznivé chování důležité pro správné dospívání. Kvůli jejich povaze šelmy budou koťata zkoumat nová místa a zvykat si na okolí tím, že budou následovat instinkty, a mezi ně kousání, škrábání a skákání prostě patří. Malí predátoři se musí naučit lovit.

Může se zdát nemožné zabavit vaše roztomilé koťátko bez toho, abyste utrpěli spoustu škrábanců. Ovšem existuje několik způsobů, jak bláznivý čas produktivně využít a zároveň chlupaté miminko uklidnit.

Nepoužívejte svoje tělo

Páníčci malých ďáblíků by si měli zvyknout hrát si s nimi tak, aby koťátka nepřemýšlela o lidském těle jako o hračce. Budou pak upřednostňovat prsty nebo paty před hračkami a věřte, že s čím dál větší kočkou porostou i její zuby.

Napodobujte lov

Bystřete instinkty kotěte tím, že lov v přírodě věrohodně napodobíte. Použijte hračku, kterou může pronásledovat. Ideálně kupte myšku nebo peříčko. Když už opravdu musíte s hrou skončit, kotě se ale ještě na odpočinek necítí, vezměte do ruky míček, za kterým se může samo honit.

Nezapomeňte na relax

Přemýšlejte o času na hru stejně jako o cvičení nebo posilování, musíte si promyslet čas na zahřátí i na protažení. Na konci hraní se vy sami postupně zklidněte. Pokud si přestanete z ničeho nic hrát, kotě na vás bude dorážet ještě víc, protože zůstanete jediný pohybující se objekt, a bude dokonce příliš agresivní.

Předtím, než si domů kotě přinesete, najděte všechny škvíry, kde by se drobek mohl zaseknout, třeba za lednicí nebo pod gaučem, a zacpěte je starým ručníkem nebo novinami. Než se chlupáč úplně zabydlí, omezte jeho pohyb na jednu místnost, zatímco nebudete doma. Koťátka se samozřejmě nejlépe zabaví a naučí pravidla hry ve dvojici, takže máte-li možnost, vezměte si prcky dva!

Kotěcí léta vašeho mazlíčka si ale hlavně užívejte plnými doušky, ani se nenadějete a z malého mazlíka se stane dospělý elegán!

#kočka #ničení #kotě #poruchy #koťata #hyperaktivní #kočky #genetika #hyperaktivita #běhání

Sledujte náš příběh

facebook@3x.png
instagram-sketched@3x.png
youtube-2@3x.png
twitter@3x.png

O SLUŽBĚ

O LAZYFRIDAY CATIO

POTŘEBUJETE PORADIT?

Zavolejte nám na:

+420 775 898 888

Jsme tu pro vás každý den:

PO-PÁ: 09:00 - 18:00
SO-NE: 10:00 - 14:00

MAGAZÍN LAZYFRIDAY CATIO

Kočičí poradna

Vše o plemeni

Tipy od catio

Kočka a já

Zdraví