top of page

CATIO MAGAZÍN

Je vaše kočka ve stresu?

Vždy jste si mysleli, že stres a nervozita jsou čistě člověčí záležitostí? Že roztřepaná kolena a knedlík v krku mohou zažít jenom dvojnožci? Nenechte se vysmát, i kočka může být ve stresu. A jak to poznáte?

Dobře, uznáváme, roztřepané tlapky nebo upocené polštářky na packách asi těžko odhalíte. Existuje ale několik příznaků kočičího stresu. A pokud jste skutečný kočkomilec, odhalit je vám nedá až tak moc zabrat.

Stres nebo deprese?

Stejně jako u lidí, stres může být krátkodobý a dlouhodobý. Oba ale mají podobné příznaky. Záleží jen na vás, páníčcích, kdy si kočičích trablí všimnete. Pokud jste spolu s kočkou ve vyhrocené situaci, naježená srst, ouška stažená dozadu, strnulost nebo třes jsou přirozenými a snadno čitelnými projevy nervozity. Nedělejme ale z komára velblouda, stačí být pro malého strašpytle oporou a zdroj nervozity prostě zneškodnit.

Nervozita ale může trvat déle, stane se z ní chronický stres až deprese. Je to problém právě vašeho miláčka? Pokud ano, jako první zaznamenáte změnu chování. Kočička už s vámi nechce ležet na gauči, choulí se v koutě nebo třeba mezi oblečením, snaží se být neviditelná. Pak může přijít jakási lenost, omezený zájem o hru, nebo naopak přemrštěná aktivita.

Ani syčení, kousání nebo agresivita nejsou pořádku. Máte doma neomylně čistotného chlupáče? Nepoužít kočičí záchůdek nepřipadá v úvahu? Pak asi nebude v pořádku, vykoná-li potřebu někde mimo něj. Společně s přežíráním se, nebo naopak hladověním, je i toto ukazatel stresu.

Nový obývák, nový člen rodiny

Důvod kočičího pádu do spárů stresu je většinou velmi jednoduchý. Přestěhovali jste se nedávno do nového domova? Přeorganizovali jste nábytek, koupili nový a starý vyhodili? Kočka tím ztratila svá známá a bezpečná místa a protože je velmi citlivá duše, může cítít, že najednou nemá vše pod kontrolou.

Stejně tak chce mít čtyřnohá hlava rodiny pod kontrolou svoji smečku. Takže když do ní přijde nový mazlíček, miminko, nebo se naopak někdo odstěhuje, ochranitelská čest čtyřnožce hodně utrpí.

Buďte kočičí terapeut

Čekáte na to celou dobu: jak se s kočičím stresem tedy vypořádat? V každém případě, věnujte jim čas, čas… a ještě trochu času. Samozřejmě není ideální kočičku z jejího úkrytu na sílu vytahovat, nutit ji do jídla nebo mazlení. Lásku ale musí cítit.

Domácnost se snažte udržovat víceméně ve stejném chodu a i vzhledu. S příchodem nového člena musí přijít i víc her a pohlazení. Zkuste kočku zabavit, pořídit jí nové hračky, nebo třeba konečně vyrazit do přírody. Je to jako u lidí, rozptýlí se, přijde na jiné myšlenky.

O stresu, a vlastně i alkoholu, ale to teď není v našem zájmu, se říká, že je tichý zabiják. “Cože? Moje kočka se má jako královna, nemůže být ve stresu!” To je argument každého kočičího milovníka, není radno ale divné chování podceňovat a nebojte si přijít pro radu k veterináři. I v této situaci ale platí, že láska a péče vyléčí všechny neduhy.

Comentários


Sledujte náš příběh

facebook@3x.png
instagram-sketched@3x.png
youtube-2@3x.png
twitter@3x.png

O SLUŽBĚ

O LAZYFRIDAY CATIO

POTŘEBUJETE PORADIT?

Zavolejte nám na:

+420 775 898 888

Jsme tu pro vás každý den:

PO-PÁ: 09:00 - 18:00
SO-NE: 10:00 - 14:00

MAGAZÍN LAZYFRIDAY CATIO

Kočičí poradna

Vše o plemeni

Tipy od catio

Kočka a já

Zdraví

bottom of page