CATIO MAGAZÍN

Jak se zbavit kočičích blech?

Ačkoli jste vy i vaše kočka ztělesněním čistoty, občas se nějaké to kousnutí od blechy objeví. Není třeba panikařit, blechy v bytě nebudou navždy a my vám poradíme pár tipů, díky kterým se blech zbavíte.

“To jsou blechy psí, ty na člověka nejdou” je okřídlená věta, kterou z filmu Na samotě u lesa znají snad všichni. Pravdy na ní ale moc není. Říká se, že každý pes a kočka chytnou alespoň jednou za svůj život blechy. A pokud se s nimi nevypořádáte hned v zárodku, radostně se přesunou na vás. Otravné nejsou jen proto, že jejich kousnutí svědí, ale často jsou mezihostiteli tasemnic.

Identifikace protivníka

Blecha je drobný bezkřídlý hmyz, který naklade dokonce 20 až 40 vajíček za den. U většiny druhů blech, které napadají česká zvířata, platí, že neskáčou. Proto chytit v kožíšku blechu není rovna snadné. Blechy se živí krví a jejich trus je základní potravou pro larvy.

A právě trus a vajíčka jsou jedním z nejviditelnějších projevů toho, že na sobě váš mazlíček nosí nezvané návštěvníky. Protože vidět samotnou blechu se nikomu moc nepoštěstí, ale malé hnědé a bílé drobečky jistě každý všímavý páníček najde. Dalším ukazatelem jsou i červené kousance na kůži, lysinky v srsti a to, že se kočce skoro nezastaví tlapky, protože se neustále škrábe.

Jak dostat blechy z kožichu

Vajíčka ze srsti odpadávají a zůstavají ležet po bytě. A to tam, kde se kočka pohybuje nejčastěji, tedy v koberci, na pohovce, nebo v posteli. Jak šel čas, vznikala stále nová a nová antiparazitika. Blechy si vůči nim postupem času vytvářely odolnost a proto není snadné se jich chemicky zbavit.

Boj proti hmyzím návštěvníkům má dva kroky – zničit blechy na kočce a ostatních mazlíčcích, a pak i v celém bytě. Nejčastěji je doporučován antiparazitní šampon. Ten je ale účinný spíše jako prevence. Pokud už kočička v kožíšku blechy nosí, nesázejte na levnější přípravky ze zverimexu, ale poraďte se s veterinářem a zavítejte spíše do lékárny.

Nejúčinnější metodou, jak zbavit srst blech, je vyčesávání. Na trhu je v nabídce hned několik hřebenů určených přesně na vyčesání blech. Pak použijte antiparazitní spot-on nebo přípravek Bolfo. Ale pozor, nepomohou preventivní přípravky, v popisu vždy hledejte, že je přípravek určen na léčbu napadení blechami, a ideálně bude účinný proti všem vývojovým stadiím a zabije jak vajíčka, tak larvy.

Jak dostat blechy z domova

Na kočičce bydlí jen malé procento všech blech. Ostatní zdatně přežívají v celém bytě nebo domě. Všechny látkové materiály vyperte na nejvyšší teplotu, která je možná. Všechno a všude vysajte, a nezapomeňte na tvrdé povrchy. Ty otřete dezinfekčními prostředky.

Existuje několik přípravků, kterými vystříkáte všechny rohy a nábytek v místnosti. Některé z nich ale nejsou například vhodné pro koťata, nebo zotavující se mazlíčky. Vždy se proto nejprve poraďte s veterinářem, který vám doporučí přípravek vhodný pro vaši kočičí rodinu. Nikdy nekupujte přípravky s aktivní látkou s názvem Permethrin, která je pro kočky toxická.

Náš návod zní zdlouhavě a složitě, buďte si ale jistí, že vám zabere jen pár hodin. A za domácnost bez ošklivého hmyzu to přece stojí! Ale za co to stojí hlavně? No přeci za zdraví vaší kočičky. Pokud se bude muset věnovat zbytečnému škrábání, nezbyde čas na motání se pod nohama a vyžadování neustálé pozornosti. A o to přece nechcete přijít…

#blechydoma #jaksezbavitblech #přípravekprotiblechám #kousnutíodblechy #obojekprotiblechám #blechakočičí #blechyvbytě #kočkaablechy #šamponprotiblechám #kočičíblechy

Sledujte náš příběh

facebook@3x.png
instagram-sketched@3x.png
youtube-2@3x.png
twitter@3x.png

O SLUŽBĚ

O LAZYFRIDAY CATIO

POTŘEBUJETE PORADIT?

Zavolejte nám na:

+420 775 898 888

Jsme tu pro vás každý den:

PO-PÁ: 09:00 - 18:00
SO-NE: 10:00 - 14:00

MAGAZÍN LAZYFRIDAY CATIO

Kočičí poradna

Vše o plemeni

Tipy od catio

Kočka a já

Zdraví