top of page

CATIO MAGAZÍN

Jak se vypořádat s kočičí agresí?

S jistým typem agrese se u své kočičky setkal snad každý z nás. Ať už chceme nebo ne, toto chování v jisté míře patří ke kočičímu charakteru. Kočky jsou totiž velmi teritoriální zvířátka, která si nenechají jen tak něco líbit. Velký vliv na její chování má její psychická pohoda a prostředí, ve kterém se cítí příjemně a bezpečně.

Řada lidí nemá kočky v oblibě právě z důvodu jejich občas dost nevypočitatelného chování. Než si kočičku pořídíte, je důležité si uvědomit, že kočka není pes a nemá potřebu se člověku podřizovat. Pravdou je, že kočička často nejde pro ránu daleko a když už vám zatne drápky do kůže, může to pořádně zabolet. Jak jinak se agrese projevuje a jak můžete své kočičce pomoct se dozvíte v následujících řádcích.

Psychika a špatná minulost

Pokud máte pocit, že je vaše kočička stále ve střehu a nechá se snadno vyprovokovat k boji, zkuste zapátrat v její minulosti. Takovéto chování je totiž běžné u kočiček, kterým bylo v minulosti ubližováno. Kočička si v sobě může nést podobný problém od velmi útlého věku. Podobně traumatizované zvířátko bývá vůči ostatním velmi ostražité, nedůvěřivé, až právě agresivní. Není výjimkou, kdy majitelé vrátí kočičku do útulku právě proto, že útočí na jejich další zvířátko nebo člena domácnosti. V tomto případě pomůže asi jen trpělivost. Vyzkoušet můžete ale i tzv. Bachovy esence, které jsou založené na přírodní bázi a kočičce určitě neublíží. Poradit může i váš veterinář.

Hra jako boj

Dalším typem agrese je tzv. agrese hravá. Pro nás může být hra legrací, proč kočičku ale ne. Chlupáči se tímto způsobem cvičí v různých aktivitách, které jsou důležité pro jejich přirozený způsob života. Z toho tedy vyplývá, že si takto hrají nejen roztomilá koťátka, ale i dospělý dravci. K tomuto způsobu chování dochází zpravidla v ranních a večerních hodinách, kdy chlupáči obvykle vyráží na lov. Pokud máte doma vícero kočiček, pravděpodobně tyto aktivity provozují spolu. Občas je srandovní se na ně dívat, horší je pak po nich uklízet nepořádek, který svou hrou způsobí. Pokud vaše kočička parťáka nemá, pravděpodobně to odnesete vy. V tomto případě není nic jednoduššího než kočičku zaměstnat – pořiďte jí různé hračky (a nemusíte za ně rozhodně utratit majlant – kočička si vystačí s víčkem od pet lahve, papírovou kuličkou nebo třeba plyšovou myškou). Nikdy ale při vaší hře nepoužívejte holou ruku nebo nohu, kočička by ji mohla pojmout jako svou kořist a odnaučit jí toto chování bývá velmi obtížné.

Ochranný pud

Dalším možným důvodem může být ochrana svého teritoria. To se velmi často stává v momentě, kdy se potkají dva nevykastrovaní kocouři. Jejich boj může vést k velmi nepříjemným zdravotním problémům. Řešení je ale velmi jednoduché – nechte svého kocourka vykastrovat. Jakmile se jeho hormony “uklidní”, přestane si agresivně bránit své území a vy i on budete mít klid :).

Nový přírůstek

Jednou z dalších situací, kdy vaše kočička vykazuje řekněme nevhodné chování, může být příchod nového mazlíčka. Když jste svému chlupáčovi chtěli pořídit kámoše, určitě jste to mysleli dobře. Seznamování by ale mělo probíhat velmi opatrně. Tipy na seznamování najdete například zde.

Jak tu již bylo jednou zmíněno, kočka není pes. Pokud chcete svého chlupáče odnaučit nevhodnému chování, určitě ho nikdy netrestejte. Příkazy a povely na kočky většinou nepůsobí a mohly by vést ke zhoršení jejich problémového chování.

Commentaires


Sledujte náš příběh

facebook@3x.png
instagram-sketched@3x.png
youtube-2@3x.png
twitter@3x.png

O SLUŽBĚ

O LAZYFRIDAY CATIO

POTŘEBUJETE PORADIT?

Zavolejte nám na:

+420 775 898 888

Jsme tu pro vás každý den:

PO-PÁ: 09:00 - 18:00
SO-NE: 10:00 - 14:00

MAGAZÍN LAZYFRIDAY CATIO

Kočičí poradna

Vše o plemeni

Tipy od catio

Kočka a já

Zdraví

bottom of page