top of page

CATIO MAGAZÍN

Jak pečovat o kočičí kožíšek

Aktualizováno: 14. 12. 2020


Pěkně mne opečuj!

Péče o kočičí kožíšek není jen koupě šamponu nebo kartáče. Je to především prevence kožních a zažívacích potíží u vaší kočky. Jak na to, abyste byli spokojení a zdraví vy, i vaše kočka?

Blechy

Blechy patří k nejčastějším parazitům v srsti koček i psů. I u koček dobře opečovaných, se může tento parazit vyskytnout. U kočky lze někdy pozorovat dermatitidu – může mít podobu olysalého místa s povrchovým zánětem, nejčastěji kolem hlavy. Blechu najít nemusíte (má přibližně 3mm), ale můžete si všimnout právě holého místa nebo místa, které vypadá zdánlivě jako špinavé (zbytky natrávené krve vypadají jako tmavé malé flíčky na kůži). Je vhodné navštívit veterináře a doma provést bleskový úklid (dobře vysát, vyměnit lůžkoviny, otřít místa, kde se zvíře pohybuje) a dle doporučení veterinárního lékaře případně použít další přípravky.

Další nevítaní hosté

Další nevítanou návštěvou v kočičím kožichu může být všenka kočičí (projevuje se na kůži kočky podobně jako blecha, ale fyzicky vypadá jinak). Může být přenašečem tasemnice, je tedy vhodné kočku pravidelně odčervovat. Bohužel může kočku (stejně jako člověka) venku napadnout také klíště nebo sametka podzimní (velmi malý parazit oranžové barvy). K dalším parazitům u koček patří svrab ušní (vypadá jako mastnota v uchu kočky, kočka může nervózně třepat oušky). Ve všech jmenovaných případech je vhodná rada vašeho veterináře. Šampon je jen doplněk péče, např. u klasického svrabu, je nutná také důkladná léčba. Proto je vhodné zvíře pravidelně prohlížet, veterinární péči neodkládat a také udržovat trávník kratší (ne nutně krátký, ale upravený).

Prevence plstnaté srsti

U koček dlouhosrstých se pravidelným vyčesáváním zabrání plstnatění srsti a tedy i kožních potíží. Kočky krátkosrsté, stejně jako jejich kolegyně s delší srstí, mohou trpět na tvorbu bezoárů (chuchvalce srsti, které kočce působí trávící obtíže, a které kočka občas vyvrhne – s oblibou na vaše čisté sako nebo právě vyčištěnou sedačku). Krátkosrsté kočky vyčesáváme jednou týdně, dlouhosrsté častěji – dle potřeby a hustoty srsti. Odstraněním mrtvých chlupů se kočce uleví, navíc je česání důležitou aktivitou pro váš užší vztah. Prý to kočce připomíná lásku, kterou jí věnovala její matka.

Budování dobrého vztahu s vaší kočkou

Péče o kočku, která chodí ven, a o kočku, se kterou navštěvujete výstavy, se bude lišit v množství přípravků, které použijete, ale prohlížení kožichu a pravidelné vyčesávání, by měly být základem pro všechny kočky. Jen tak můžete uhlídat rány na kožichu a léčit kožní problémy, dokud jsou malé. Neléčené infekce mohou kočku zdecimovat a oslabit. Na stříhání drápků je u koček domácích vhodné koupit kleštičky, které nebudou drápek třepit (ne klasické nůžtičky). Dobré škrabadlo vyřeší část problému. Venkovní kočka si drápky většinou obrousí sama o kůru stromů. Techniku koupání kočky a správného stříhání drápků, je dobré probrat se zkušeným chovatelem nebo veterinářem (hlavní je správný a bezpečný úchop kočky a u zatřihování sledování nehtového lůžka). Jinak čičina projeví svůj názor na toto lazebnictví „v praxi“, velmi důrazně.

Populárním typem kartáče je tzv. furminátor, budeme rádi, když nám napíšete, jaké zkušenosti s ním máte.

Comments


Sledujte náš příběh

facebook@3x.png
instagram-sketched@3x.png
youtube-2@3x.png
twitter@3x.png

O SLUŽBĚ

O LAZYFRIDAY CATIO

POTŘEBUJETE PORADIT?

Zavolejte nám na:

+420 775 898 888

Jsme tu pro vás každý den:

PO-PÁ: 09:00 - 18:00
SO-NE: 10:00 - 14:00

MAGAZÍN LAZYFRIDAY CATIO

Kočičí poradna

Vše o plemeni

Tipy od catio

Kočka a já

Zdraví

bottom of page