top of page

CATIO MAGAZÍN

Jak odčervit kočku?

Základem spokojeného života mazlíčka, je jeho zdraví. Proto bychom k němu měli přistupovat zodpovědně a preferovat prevenci, před návštěvou veterináře na poslední chvíli.

Červi, červi, červíci

Neboli parazité. Termín “odčervit” je vlastně pouze lidově řečená fráze, která se ovšem ujala, jelikož někteří parazité skutečně červy připomínají. S kým/čím to ale vlastně máme to potěšení? Parazity rozdělujeme na ty vnější, neboli ektoparazity (blechy, klíšťata, všenky, dravčíky…) a vnitřní, neboli endoparazity. A právě oni endoparazité jsou ti, před kterými svého chlupáčka chráníme pomocí odčervování.

Jaké červíky známe?

Tihleti endoparazité, se nám také ještě dělí, a to na jednobuněčné a mnohobuněčné. Těch jednobuněčných bychom si ani nevšimli, ledaže s velkým nadšením pro biologii pod mikroskopem. Mezi ně se řadí známá toxoplazma, o které jsme se už jednou zmiňovali v článku. Dále méně známá isospora, kryptosporídie a giardia. Toto trojkombo útočí na trávící aparát našich miláčků a díky nim pak trpí šílenými průjmy.

U těch mnohobuněčných už ale konečně přicházíme k těm “červíkům”, jak jsme se o nich bavili výše. Nebezpečné jsou ale obě kategorie a kolikrát ti “neviditelní” škodí více. A zde jejich zástupci. Dva druhy škrkavek,, měchovec, různé hlístice a spousta druhů tasemnic. To zní jako velká párty. Napadají nejen trávicí aparát kočiček, ale také dýchací ústrojí, srdce a další.

Co je důležité?

Spousta těchto endoparazitů má zoonotický potenciál, což v podstatě znamená, že se jimi můžeme nakazit i my, či další lidé, děti i mazlíčci.

Žádné odčervení nebude řádně fungovat, pokud nebudou dodrženy základní principy prevence. To znamená že by mazlíčci měli být chováni v zabezpečených, suchých a zpevněných prostorách (například voliéry poskytují skvělou alternativu, článek zde). Pravidelné odklízení trusu, mít jen tolik mazlíčků, kolik zvládnu hygienicky zaopatřit, celkově udržovat čistotu. Důležitým faktorem je také strava. Krmení koček syrovým masem z neznámého zdroje je nejlepším způsobem, jak si “červíka” domů přinést. Své mazlíčky pravidelně očkujte a vystavujte je co nejmenšímu riziku k narušení imunity (stres, vlivy počasí…).

Jak poznám začervení?

Parazitózy kočiček probíhají buď akutně, nebo chronicky. Pokud je kočka napadena parazity v malém množství, může být celý průběh parazitózy latentní (skrytý) a na kočce nic nezpozorujete. Jejich organismus je schopen důsledky napadení parazity překonat a u některých parazitóz se dokonce objevuje i věková rezistence. To ale nic nemění na výši rizika, které parazity napadená kočka představuje pro své okolí.

Pokud endoparazité napadnou kotě, či nemocnou kočku, musíme jednat rychle. Běžnými, známými příznaky jsou „nafouklá bříška“ a viditelná podvýživa, jelikož parazité berou svým kočičím hostitelům živiny. Průjmy, může se objevit i bolestivost při pohmatu břišní oblasti. Dále si všimneme matné a nekvalitní srsti, také z důvodu nedostatku živin, projevů dehydratace, zapadnutí očních bulv a apatii. Zvýšené množství červů v těle může způsobit ucpání či protržení střeva. U larev plicních parazitů sledujeme kašel u postiženého zvířátka, vodnaté výtoky z očí a pěna u nosu. Všechna tyto začervení jsou pro organismus velkou zátěží, proto je třeba důsledně dbát na prevenci.

Jak na to?

Odčervujeme už koťátka, kdy, záleží na způsobu života jejich maminky a jich samotných. Venkovní kočičky s koťátky se odčervují po dvou týdnech. Pokud máme kočku s mláďátky doma, můžeme odčervovat ve věku tří týdnů nebo po odstavu. Další odčervení u venkovních koťátek provádíme vždy po 14 dnech, a to až do věku tří měsíců. Poté odčervujeme co dva, tři měsíce. U domácích koček také minimálně 4krát ročně. Vajíčka parazitů si totiž můžeme přinést i do domova na botech.

Pokud si domů přivedeme kočku z ulice, u které jsou příznaky začervení patrné, rozhodně hned neodčervujeme! Vydáme se k veterináři, který nám poradí. Mohli bychom chlupáčkovi dost ublížit, uhynulé škrkavky totiž vypouští ze svého těla látku, působící jako neurotoxin. Pokud by se jí v těle objevilo hodně, způsobila by epileptické záchvaty a křeče. Abychom dekontaminovali prostředí a zabránili tím zpětnému nakažení odčerveného jedince, je důležité vyvářet mazlíčkovy deky a pelíšky. Rozhodně se nesmí nic podceňovat.

Čím odčervit?

Určitě si vypišme z hlavy přípravky, které doma používáme na psího společníka. Preparáty užívané k odčervení psů jsou pro kočky vysoce toxické. Také dávkování je nutné přesně nastavit na váhu mazlíčka. Existuje několik způsobů, jak kočičku odčervit. Liší se nejen způsobem aplikace, ale také svým rozsahem na druhy endoparazitů. Jednou za čas je také potřeba obměnit způsob odčervování, aby se “červíci” nestali vůči účinným látkám v léčivu rezistentní (prostě by je to nezabilo).

Odčervovací pasta, značky existují různé, mezi ty známější patří Banminth pasta a Vitaminthe. Používá se hlavně u koťátek. Většinou působí pouze proti škrkavkám a na tasemnice neúčinkuje. U mláďat je to tedy většinou dostatečná prevence, u dospělých koček ale musíme přistoupit na jiné způsoby. Je dobré vědět, že působí pouze jednorázově, proto je dobré aplikaci opakovat v pravidelných intervalech.

Tablety, jsou na trhu déle a tím pádem je jejich nabídka vyšší. Je to například Drontal, Cestal, Caniverm, Dehinel, Zipyran, Optivermin a další. Spektrum jejich působení je ve většině případů širší a proto jsou spíše doporučovány starším kočičákům. Opět je ale potřeba nastavit pravidelné intervaly v odčervování, jelikož i tablety jsou jednorázovou záležitostí. Pokud se chcete pobavit, vřele doporučuji vyhledat na internetu návod: “Jak dát kočce pilulku.”

Poslední možností jsou takzvané Spot-ony. Ze značek můžeme doporučit například Stronghold, Advocate nebo Profender. Jedná se o ampulky s tekutinou, obsahující potřebné látky. Tuto ampuli aplikujeme přímo na kůži mazlíčka (musíme holt rozhrnout kožich) na oblast mezi lopatkami. Spot-ony obvykle zaručují působení jednoho měsíce, kdy nejen že odčervují, ale často také působí i na vnější parazity, jako jsou klíšťata, blechy a podobně.

Před použitím jakéhokoli z výše uvedených přípravků je ale nutno poradit se s veterinářem a především dodržet přesné dávkování. Většinou se dávka odvíjí od tělesné hmotnosti chlupáčka. A nezapomeňte, že to vše je pro jeho dobro.

تعليقات


Sledujte náš příběh

facebook@3x.png
instagram-sketched@3x.png
youtube-2@3x.png
twitter@3x.png

O SLUŽBĚ

O LAZYFRIDAY CATIO

POTŘEBUJETE PORADIT?

Zavolejte nám na:

+420 775 898 888

Jsme tu pro vás každý den:

PO-PÁ: 09:00 - 18:00
SO-NE: 10:00 - 14:00

MAGAZÍN LAZYFRIDAY CATIO

Kočičí poradna

Vše o plemeni

Tipy od catio

Kočka a já

Zdraví

bottom of page