top of page

CATIO MAGAZÍN

Jak na to, aby se kočky měly vzájemně rády

Znáte rčení „být jako dva kohouti na smetišti“? Když se dva dospělí lidé nesnesou a nevydrží spolu v jedné místnosti, můžeme nad tím mávnout rukou, však oni si to vyříkají. Ale co když takové „kohoutovství“ potká Vaše dvě kočky? Držet je od sebe a pro obě zařídit dostatečnou péči a samostatný prostor může být pro spoustu lidí oříšek. V dnešním článku poradíme Vám, jak na to, aby se dvě kočky měly rády.

Nepodceňte začátky

Všichni víme, jak důležité je první rande. Buď to klapne a začneme vztah, nebo jiskry nepřeskočí a můžeme jít zase domů. Podobně vypadají vztahy i u koček a je na Vás, aby první schůzka proběhla co nejlépe.

Začněte nenápadnou přípravou: už zdomácnělé kočce podstrčte nenápadně kousek oblečení, ze kterého ucítí pach nové kočky. Pokud jste ono tričko (či cokoliv, co vyberete) už nosili, vůbec to není na škodu. Váš, zdomácnělé kočce dobře známý pach, zafunguje jako mediátor a spojí nové s dobře známým a oblíbeným. Tím se spíše vytvoří kladná asociace. Přidejte triko k jejímu místu na spaní a díky čichání pachu při usínání si na pach nové nájemnice začne pomalu zvykat.

Pokud Vám čas a zázemí umožní zdlouhavější variantu, pusťte se i do ní. Novou kočku ubytujte v prvních dnech v uzavřené samostatné místnosti. Její pach ucítí domorodé kočky zpod dveří a budou mít čas jej zpracovat a zvyknout si, bez zbytečných emocí z přímého setkání.

Na věku … záleží

Nebudem si lhát, v lásce dvou lidí je věk možná jen číslem, ale za to při seznamování koček může být počet roků směrodatný. Čím menší kočky jsou, tím lépe se spolu mohou zžít. Jestli máte doma už jednu (či více) kočičích královen a plánujete další mňoukavý přírůstek, neotálejte příliš dlouho. Jakmile kočky zestárnou a zvyknou si na své jistoty, stereotypy a teritorium, už jen nerady budou zažitý pořádek měnit.

Demoverze setkání

Některé situace v našich životech mohou být tak náročné a stresující, že by si zasloužily svou demo verzi. Dopřejte svým kočkám něco podobného a to při jejich prvním setkání. Zavřenou kočičí přepravku s novým přírůstkem umístěte do teritoria té zdomácnělé. Díky tomu dostanou prostor si jedna druhou prohlédnout, očichat a trochu poznat, ovšem bez hrozby, že jedna na druhou zaútočí.

Další dobrou radou v podobném duchu je umístit „plůtek“ mezi zárubně. Každá kočka zůstane na své polovině a opět, jedna druhou si prohlédnou a dostanou svůj bezpečný čas se smířit s faktem, že začne éra spolubydlení.

(Dobrá rada pod čarou, pokud vlastníte kočku skokanku, pohlídejte si, že je zátarasa dostatečně vysoká. Ať jedna z účastnic nepřeplachtí Vaši překážku a nerozpoutá kočičí boj.)

Oči na stopkách

Času není nazbyt a Vy se pouštíte do prvního přímého kontaktu Vašich miláčků? Výborně, zbystřete smysly a vše dobře pozorujte. Syčí na sebe, vrčí, brousí drápy a malují se válečnými barvami? Zasáhněte jako dobrý pozemní rozhodčí a „soupeře“ od sebe dostaňte. Přerušením vzrůstajícího sporu jim dáte příležitost vychladnout a příště se k situaci postavit lépe. Další kontakt opakujte až po pár dnech, klidně opět jen na chvilku. Trpělivost růže a zkamaráděné kočky přináší – a to za to přeci stojí?

(Druhá dobrá rada pod čarou. I když Vaši mazlíčci zrovna nesyčí a nekopou válečnou sekeru, měli byste si všímat i drobných náznaků. Vypadají, že jim je situace proti srsti a hledají jak z ní pryč? V tom případě ukončujte také dříve, nemá smysl vystavovat kočičky nepříjemným pocitům u setkání, ze kterého má vyjít přátelství.)

Pokud se obě chovají podle dobrých kočičích mravů, očichávají jedna druhou a z atmosféry nemrazí, obě je pochvalte oblíbeným pamlskem. Domyslí si, že dobrota přistála za dobré chování a příště se budou moci přetrhnout, aby si ji zase vysloužily.

Společná hra utuží přátelství

Snad. Pokud účastnice zpřátelovacího experimentu vypadají, že jedna s druhou vyjdou, nadchází čas na utužení jejich nového vztahu. Asociujte jim pobyt společně příjemnou zábavou – hrou. Na pomoc si vezměte hračku rybářský prut (stačí delší tyčka a provázek s kořistí na ní). Nechte obě kočky skákat a lovit. Pokud si hrají hezky a společně, pamlsky nešetřete! Pokud jde do tuhého a začíná se syčet nebo sekat drápky, oddělte je a začněte opět u demoverze setkání, bez možnosti fyzického kontaktu.

Zařiďte dům dvakrát

Máte pocit, že jedna miska a pelíšek postačí, že kočky budou kamarádky a rády se podělí? Tak to jste na omylu, takové zázemí by vedlo jen k rivalitě a soutěži mezi Vašimi šelmami. Pořiďte vše dvakrát a pokud možno v podobné kategorii, ať nemůže vzniknout pocit, že jednoho člena smečky upřednostňujete. Zdvojte misky na vodu i jídlo, pelíšky i kočičí toalety, hračky, kartáče, kočičí šplhadla i odpočinková (azylová) místa, kam se dá utéct, když je potřeba si trochu vydechnout a uklidnit se. Kočky se Vám za to bohatě odvděčí – každá se svým majetkem a teritoriem bude vyrovnanější a klidnější a spíš se o Vás podělí s druhou spolubydlící.

Teorie by byla za námi a tak vzhůru do praxe. Doufáme, že Vám naše tipy novou situaci trochu usnadnily. Držíme Vám palce, ať seznámení proběhne co nejlépe a kočky si takzvaně sednou. Jakmile se z nich stanou parťáci a nerozlučná dvojka, budete mít o zábavu postaráno.

A jak jste zvládli kočičí soužití Vy, kteří už máte situaci za sebou? Podělte se o zkušenosti, rady i tipy v komentářích na facebooku. Těšíme se na ně!

S láskou Catio 

Comments


Sledujte náš příběh

facebook@3x.png
instagram-sketched@3x.png
youtube-2@3x.png
twitter@3x.png

O SLUŽBĚ

O LAZYFRIDAY CATIO

POTŘEBUJETE PORADIT?

Zavolejte nám na:

+420 775 898 888

Jsme tu pro vás každý den:

PO-PÁ: 09:00 - 18:00
SO-NE: 10:00 - 14:00

MAGAZÍN LAZYFRIDAY CATIO

Kočičí poradna

Vše o plemeni

Tipy od catio

Kočka a já

Zdraví

bottom of page