top of page

CATIO MAGAZÍN

Jak moc si kočky pamatují?

Mazlíčci si nepochybně pamatují kde je jejich domov, kde leží miska s jídlem nebo jak předvést jim sympatické cviky. Ale jak dobré (nebo špatné) jsou kočky v zapamatování si maličkostí, které se jim během dne staly?

Jídlo středobodem vesmíru

To, co si kočka ze dne zapamatuje záleží jen na tom, jak moc je pro ni tato zkušenost zásadní. Univerzita v kalifornském Berkeley dělala dva experimenty, téměř 50 koček si bylo schopných zapamatovat, která miska obsahuje jídlo. A to i přesto, že je vědci na patnáct minut odvedli z místnosti. Tyto výsledky dokazují, že kočky mají velmi vyvinutou krátkodobou paměť, která jim pomáhá odpovídat na otázky ,,kde” a ,,co”, pokud se jedná o jídlo. 

Jiná studie publikovaná v roce 2008 ukázala, že i prostorová paměť u koček velmi dobře funguje. Kočky si musely pamatovat, z kterých misek už jedly a z kterých ne. Starší kočky udělaly více chyb než kočky mladé, úroveň prostorové paměti tedy pravděpodobně s věkem klesá. Tento typ paměti kočkám v přírodě pomáhá hledat kořist a hlavně si zapamatovat, kde už divočinu zkoumaly a kde ne.

Krátkodobá paměť vede

Vzpomínky koček jsou většinou opravdu krátkodobé, zejména pokud nezahrnují jídlo. Ve studii z roku 2006 zveřejněné v časopise Animal Cognition sledovali odborníci 24 koček. Ukryli hračku do jedné ze čtyř krabic a chlupáči čekali 0, 10, 30 nebo 60 sekund a pak hračku hledali.

Po nejdelším čekání měly kočky problém hračku najít. Když kočka v přírodě loví myš, noční můrou pro ni je, pokud se myška někam ukryje. Po minutě už kočka pravděpodobně nebude vědět, kde myš byla. A upřímně, po minutě už tam asi ani myš nebude.

Je tedy jisté, že kočky jsou si schopné zapamatovat lokaci jídla a spojit si je s vůní nebo vzhledem misky. Žádný vědec ale ještě nepřišel na to, jak moc je u chlupáčů vyvinutá paměť dlouhodobá.

A co si pamatují vaše kočičky? Jídlo najdou bezpečně, viďte?

Commentaires


Sledujte náš příběh

facebook@3x.png
instagram-sketched@3x.png
youtube-2@3x.png
twitter@3x.png

O SLUŽBĚ

O LAZYFRIDAY CATIO

POTŘEBUJETE PORADIT?

Zavolejte nám na:

+420 775 898 888

Jsme tu pro vás každý den:

PO-PÁ: 09:00 - 18:00
SO-NE: 10:00 - 14:00

MAGAZÍN LAZYFRIDAY CATIO

Kočičí poradna

Vše o plemeni

Tipy od catio

Kočka a já

Zdraví

bottom of page