CATIO MAGAZÍN

Jak moc jsou kočky loajální?

Aktualizováno: 12. 12. 2020


No co co, nechal jsi mě doma tak teď budu s tebou všude!

Kočky si získaly pověst bytostí, které dokáží snad ze všech zvířat na světě nejlépe vyjádřit nezájem o okolí, uvědomělou ignoraci a kontrolu na mazlením a veškerým kontaktem s lidmi. Někteří je často srovnávají se psy, kteří dávají zájem a lásku více najevo. Je to ale skutečně tak? Jak moc jsou kočky ke svým páníčkům loajální?

Zpravodajský web Independent v září napsal článek o nové studii vědců z americké oregonské univerzity, která se zabývala vztahem koček k jejich páníčkům. Autoři studie tvrdí, že si kočky vytváří pouto k jejich majitelům úplně stejně jako psi, nebo dokonce děti. Navíc se prý v blízkosti páníčka cítí bezpečněji a nechávají zodpovědnost za jejich život na nich.

Kočky, psi, nebo děti

,,Nejisté kočky utíkají a skrývají se do rohů nebo třeba pod stůl. Dlouhou dobu panovalo přesvědčení, že se tak chovají všechny kočky a kocouři. Ale tak to není. Někteří chlupáči vidí bezpečí v rukách nebo u nohou majitele,” řekla vedoucí autorka studie Kristyn Vitale.

Pro tento výzkum replikoval odborný tým metodu ze 70. let minulého století vytvořenou pro studium vazby rodič – dítě. Místo dětí ale zkoumali celkem 108 koček, 70 koťat a 38 dospělých koček. Když zůstali mazlíčci osamotě, chovali se stejně jako psi a děti.

Jaký člověk, takový… kocour?

Během výzkumu byly kočky se svými majiteli v neznámé místnosti. Páníček potom asi na dvě minuty odešel. Podle výzkumů 64,3 procent kočiček vykazovalo známky takzvaného bezpečného připoutání – když se vrátil majitel, uvolnily se a v klidu prozkoumaly místnost. Zbytek šelem se od páníčka po příchodu vůbec nehnul, nebo si ho naopak ani nevšiml.

Když se kočka cítí v bezpečí, svého majitele pozdraví a pak se klidně vydá zkoumat okolí a hledat si nějakou zábavu. A stejně se podle Kristy Vitale chová i člověk. ,,Je důležité, aby si to majitelé uvědomovali. Když jsou totiž ve stresu oni, ani kočky, nebo třeba psi, nebudou v pohodě,” doplnila vědkyně.

Malá zajímavost: Ve stejném výzkumu vykazovalo 65 procent dětí a 58 procent psů stejné znaky bezpečného připoutání jako kočky.

A co váš chlupáč? Poznáte, kdy se cítí v bezpečí?

#kočkaačlověk #kočkajakopes #výzkumy #výzkum #loajalita #psi #kočky #samota #kočičísamota

Sledujte náš příběh

facebook@3x.png
instagram-sketched@3x.png
youtube-2@3x.png
twitter@3x.png

O SLUŽBĚ

O LAZYFRIDAY CATIO

POTŘEBUJETE PORADIT?

Zavolejte nám na:

+420 775 898 888

Jsme tu pro vás každý den:

PO-PÁ: 09:00 - 18:00
SO-NE: 10:00 - 14:00

MAGAZÍN LAZYFRIDAY CATIO

Kočičí poradna

Vše o plemeni

Tipy od catio

Kočka a já

Zdraví