top of page

CATIO MAGAZÍN

Jaké kočičí plemeno si k sobě vybrat – 2. díl

Na chvíli si dáme oddych od článků plných adventu, vánoční nálady, tipů na dárky a okousaných stromečků. Možná byste rádi svoji smečku doplnili malým chlupatým klubíčkem. V tom případě je ale záhodno vědět, jaké kočičí plemeno se k vám hodí.

Každé z nich má jiné požadavky na stravu, hru, a třeba i počet členů jeho nové rodiny. Pamatujte ale, každá kočka má svoji vlastní osobnost, stejně výraznou, jako lidé. A určité plemeno proto není zárukou přesných vlastností a charakteru. Prostě a jednoduše, musíte si s nimi citlivě a opatrně vytvořit vztah.

Skotská klapouchá kočka

A začínáme rovnou z ostra netradičním kočičím plemenem. Tato kočička je tak netradiční právě kvůli ouškám, které má sklopené dopředu. U koťátek se sklápí až kolem třetího týdne věku, a spolu s drobnýma očkama jim to dodává na neodolatelnosti a roztomilosti.

Jejich chov není snadný, protože při křížení může docházet k vadám na kostře. Skotské kočičky se neobejdou bez časté péče, alespoň jednou týdně jim pročešte srst a vyčistěte ouška. Bývají přímo závislé na lidském pohlazení, rády si svoje páníčky zabírají jenom pro sebe. Vy se od nich ale také nebudete moct odtrhnout, rády totiž leží na zádech. A znáte snad rozkošnější pohled?

Ouška dolů, nevinný pohled… to je skotská klapouchá kočka


Perská kočka

Dlouhá hebká srst, velká a kulatá hlava, malá ouška a širší čumáček. K tomu přidejte krátký a huňatý ocásek a perská kočka je na světě. Toto plemeno potřebuje precizní péči o kožíšek, snadno se totiž zacuchá. Zvlášť, když máte doma venkovního dobrodruha.

Pokud se rozhodnete perskou kočičku pořídit, musíte vědět, že je třeba se jí každý den věnovat, aby netrpělo její zdraví. Tito chundeláči jsou ale klidní, tiší, mazliví, a nevadí jim ležet doma o samotě a odpočívat. Jsou ale dobří lovci, hromada hraček je proto kromě hromady kartáčů nutností.

Perská ve jméně? Už to napovídá, že půjde o noblesní chlupáče


Britská krátkosrstá kočka

Královna a panovnice. Tak ji každý zná. A je to opravdu tak, nemá totiž modrou krev, ale rovnou modrou srst. Právě o jejich srst se nemusíte nijak zvlášť starat, to si převezmou do vlastní režie, umí to přece nejlíp. Poznáte ji podle kulaté hlavičky a plných tváříček, díky kterým se na vás pořád směje.

Britky jsou velmi oddané majiteli, všude za ním chodí, nebo nehybně leží na vyvýšeném místě a monitorují situaci. Jsou královny v pravém slova smyslu, nerady leží na klíně a mazlit se budou jedině tehdy, budou- li mít náladu. Nejsou tuláci, venku se raději drží u nohou páníčka. Potřebujete k sobě tichou a loajální společnost? Pak jsou britské kočky přesně pro vás.

Šedivé kočičky, které budou moudrým okem monitorovat každý váš krok


Kanadský sphynx

Lidé se dělí na dvě skupiny. Jedna z nich je ze sphynx naprosto unešená, jiná ji snad ani za kočku nepovažuje. Toto plemeno je ale velmi výjimečné a má jen ty nejlepší kočičí vlastnosti. Jsou útlé, mají dlouhý ocásek a hlavičku ve tvaru trojúhelníku.

Jsou sice výjimečné, výjimečnou péči ale paradoxně nepotřebují. Nejdůležitější věcí je čistit jim uší. V chladném prostředí se jim samozřejmě nedaří, v domě si ale samy najdou nejteplejší místo. Sphynx jsou až závislé na páníčkovi, stěhování jim nevadí, budou- li pořád u svého ochránce. Takže potřebujete parťáka v dobrém i zlém?

Hebká a vděčná kočička s velkýma ušima. To je kanadský sphynx


Kočičí voříšek

Odborníci by asi řekli evropská kočka, my ale máme na mysli chlupáče z ulice, kteří nesplňují žádný charakter plemena. Známe je všichni, mourovaté, rezavé, černé, bílo – flekaté. A jak jinak jim říkat, než prostě voříšek?

Většina z nás si vezme nechtěné koťátko, k někomu se zatoulá a zabydlí se. Nikdy není nemocná, sama si určí, kdy půjde ven a kdy se vrátí, žije vlastním životem. Ráda si hraje, blázní s dětmi, nevadí jí ale ležet a odpočívat spolu s páníčkem. Je to prostě člen rodiny, který není na nikom závislý. Stačí mu plná miska a čistá a upřímná láska.

Prostě kočičí směska, která je vděčná za každé vlídné slovo. I ona ale umí pěkně panovat


Ona čistá a upřímná láska ale stačí jakémukoli plemenu. A vlastně jakémukoli zvířeti. Oni totiž nejlépe poznají dobrého člověka. Každá kočka je osobnost, žádná z nich ale nečeká nic materiálního, je šťastná, že prostě šťastná může být. A pokud se k ní nikdo neobrátí zády, oplatí to právě svojí nezištnou oddaností.

Četli jste náš první díl o kočičích plemenech? Jestli jste ho zrovna minuli, najdete ho tady.

Comments


Sledujte náš příběh

facebook@3x.png
instagram-sketched@3x.png
youtube-2@3x.png
twitter@3x.png

O SLUŽBĚ

O LAZYFRIDAY CATIO

POTŘEBUJETE PORADIT?

Zavolejte nám na:

+420 775 898 888

Jsme tu pro vás každý den:

PO-PÁ: 09:00 - 18:00
SO-NE: 10:00 - 14:00

MAGAZÍN LAZYFRIDAY CATIO

Kočičí poradna

Vše o plemeni

Tipy od catio

Kočka a já

Zdraví

bottom of page