top of page

CATIO MAGAZÍN

Jaká teplota v domě vyhovuje kočkám?


teplota v domě pro kočky
Proč myslíš, že se pořád nahřívám, člověče?
 

Napadlo vás někdy, jestli jste se svojí kočkou naladěni na podobnou teplotu domácnosti? To, že ráda lehává na topení nebo na parapetu, je dáno spíše její láskou ke komfortu. Kolik tepla kočka potřebuje? Možná o krapet více než vy.


Co jiný kožich, to jiná potřeba teploty


Přehřátí zvířete je stejně nebezpečné jako podchlazení. Oba tyto extrémy mohou kočku poškodit na zdraví. Při přemýšlení o vhodné teplotě domácnosti, bereme v potaz délku srsti, velikost kočky, její věk a zdravotní stav. Ideální teplota domácnosti obývaná kočkami se pohybuje mezi 21 ºC a 25 ºC. Jiná teplota je jim spíše nepohodlná. Výjimkou jsou plemena s hustou srstí (sibiřská kočka, norská lesní, apod.), která se mohou díky srsti přizpůsobit i nižším teplotám nebo kočky orientální, které zase lépe snáší teploty vyšší.


Jakou tělesnou teplotu mají kočky?


Běžná tělesná teplota u kočky je mezi 37, 5 ºC – 39 ºC. Jak změříte svojí kočce rychle teplotu? Návod na změření vám dáme – snadněji to jde ve dvojici s dětským teploměrem. Zpozornět byste měli, když teplota u kočky klesne pod 37 ºC nebo stoupne nad 39,1 ºC. Teplota je jedním z indikátorů kočičího zdraví. Promočí-li se vaše kočka někde na toulkách, je nutné ji dobře vysušit.


Jak poznat přehřátí?


Ač jsou kočky známé spíše jako naše termoforky, může se stát, že se přehřejí (mluvíme pak o hypertermii). Vhodná teplota doma, dobrý zdravotní stav a dostatek vody zabrání kolapsu (pokud tam nejde o interní selhání kočičího organismu). Pozorujete-li u své kočky netečnost, nechutenství nebo náhlé změny chování, je vhodné teplotu pravidelně kontrolovat měřením a konzultovat s veterinárním lékařem. Můžete tak předejít šoku nebo jinému závažnějšímu stavu.


Kde se může kočka podchladit?


Podchlazení (hypotermie) je u koček závažný stav, který může být zapříčiněn infekcí. Dalšími příčinami může být endokrinní porucha, autoimunitní problém nebo také environmentální příčina. Příčinu musí opět nejlépe určit veterinární lékař (zejména, pokud jde o kočku žijící jen doma, u níž lze vyloučit třeba nevítané vykoupání v rybníčku u sousedů).


Teplota prostor, které kočky obývají s námi lidmi je škála. Jedna kočka by ráda, abyste s termostatem pohnuli směrem nahoru, jiná bude raději pečlivě stočená ve vaší posteli. Budete muset mít poslední slovo vy. A kočka zase ráda rozhodne o snídani, dovolené a tak…


Foto: Elien Smid, Pixabay


Comments


Sledujte náš příběh

facebook@3x.png
instagram-sketched@3x.png
youtube-2@3x.png
twitter@3x.png

O SLUŽBĚ

O LAZYFRIDAY CATIO

POTŘEBUJETE PORADIT?

Zavolejte nám na:

+420 775 898 888

Jsme tu pro vás každý den:

PO-PÁ: 09:00 - 18:00
SO-NE: 10:00 - 14:00

MAGAZÍN LAZYFRIDAY CATIO

Kočičí poradna

Vše o plemeni

Tipy od catio

Kočka a já

Zdraví

bottom of page