top of page

CATIO MAGAZÍN

Jídelníček zdravé kočky

Aktualizováno: 14. 12. 2020


Copak mi dáš dobrého?

Možná si říkáte, jak své kočce upravit jídelníček, aby měla více energie a byla zdravější. Zapomeňte na laskominy, zejména ty lidské a neunáhlete se při změnách jídelníčku, většina koček rychlé změny ve stravě nesnáší. Pokud není kočka nemocná, zavádějte změny postupně.

Základy zdravého stravování

Kočka vyžaduje klidné místo, aby si mohla potravu vychutnat. Pravidelné čištění misek na jídlo je samozřejmostí. Některé kočky mohou odmítat stravu, pokud jsou v misce zbytky starého jídla. Mají totiž dobře vyvinutý čich (a některé mají sklon k vybíravosti). Strava by měla vycházet z podmínek, ve kterých kočka žije (domácí kočka bude mít jiný energetický výdej, než kočka, která se pohybuje venku) a zdravotního stavu (jiný jídelníček bude mít zdravá kočka, kastrovaná kočka nebo kočka s ledvinovými problémy). Kočce je nutné vždy zajistit přístup k čisté vodě. Jídlo je pro kočku nutnost, stejně jako obřad.

Složení stravy

Základ stravy je stejný – kočka je masožravec, lovec (zdroje uvádí, že kočka má mít v jídelníčku 65-85% masa). Zbytek, ideálně tedy 15%, budou tvořit bylinky, vláknina a zelenina. Je vhodné jí servírovat tepelně upravené maso (v pokojové teplotě) a nemíchat se zbytky z kuchyně (kromě přebytků některých druhů zeleninyv decentním množství). Je otázkou, jak často kočce masíčko vařit (resp. připravovat na páře), případně, jaké granule koupit (na trhu je široká nabídka od velmi kvalitních, až po ty výživově průměrné až podprůměrné). Je vhodné odolat pokušení kočce přilepšovat rybami nebo syrovým masem. Pro výběr krmiva vhodného krmiva, se poraďte s vaším veterinářem, prodejcem ve specializovaném obchodě (nebo na výstavě koček) nebo zkuste online konfigurátor stravy, který část producentů krmiv nabízí na svých internetových stránkách (tam zadáte doplňující informace o jídelníčku vaší kočky a získáte seznam vhodných produktů).

Jak na krmení

Sledujte obsah krmiva (zejména, pokud je kočka starší, nemocná, březí, po porodu nebo obézní). Některé granule mohou být nastavovány sójou, pšenicí nebo kukuřicí. Základním měřítkem kvality granulí je obsah masa (viz předchozí odstavec). Při přechodu na nový typ granulí, se doporučuje nejprve namíchat původní granule s novými a pozvolna zvyšovat podíl nových granulí. Domácí kočky obvykle ráno dostávají kapsičku (můžete řešit stejný problém se složením, jako u granulí) a odpoledne/večer granule. Tedy přibližně 2-3 porce za den. Někdo doporučuje častější krmení po menších částech, aby kočka mohla jíst, kdy potřebuje (zde pozor na rozmazlené vynucování a nadměrné mňoukání). Zda je kočka spokojená poznáte podle kvality kožíšku a konzistence stolice. Kočka by neměla mít průjem nebo nadměrně a často zvracet (existuje i krmivo proti tvorbě bezoárů). Nadměrná žravost v kombinaci s dalšími neduhy a horší kvalitou kožichu, může ukázat např. na problémy se štítnou žlázou.

Rizikové prvky stravy

Dospělé kočky mohou hůře trávit mléčnou laktózu. Mohou být také zvláštně mlsné (naše berou rády ze stolu borůvky a olivy). Proto důsledně po rodinném jídle uklízejte. Ať není vašim kočkám špatně. Rozhodně dejte pozor na kosti, hrozny a rozinky, cibuli, česnek, čokoládu a alkohol (a kynuté těsto, které působí podobně v žaludku koček). Toto by kočky neměly vůbec konzumovat. U koček pohybujících se venku, je rizikem pozření otráveného hryzce (myši) nebo jedovaté rostliny. Otrava se u kočky může projevit zvracením, malátností, krvácením z různých tělních otvorů, křečemi, dušností, sliněním nebo problémy s koordinací těla. Je vhodné konzultovat s vaším veterinárním lékařem nebo přímo zvířecí záchrannou službou.

Čím krmíte svoji kočku vy? Co vám nejčastěji bere z talíře?

Comentarios


Sledujte náš příběh

facebook@3x.png
instagram-sketched@3x.png
youtube-2@3x.png
twitter@3x.png

O SLUŽBĚ

O LAZYFRIDAY CATIO

POTŘEBUJETE PORADIT?

Zavolejte nám na:

+420 775 898 888

Jsme tu pro vás každý den:

PO-PÁ: 09:00 - 18:00
SO-NE: 10:00 - 14:00

MAGAZÍN LAZYFRIDAY CATIO

Kočičí poradna

Vše o plemeni

Tipy od catio

Kočka a já

Zdraví

bottom of page