CATIO MAGAZÍN

Bolí kočku očkování?

Aktualizováno: 12. 12. 2020


Vyroste ze mne pořádný tygr a pak si to očkování znovu probereme...

Očkování je téma, které zajímá nejednoho majitele koček. Ví se, že kočky obvykle velmi nerady cestují na veterinu. Jak se ale cítí při samotném zákroku nebo po aplikaci vakcíny? A má každá kočka jiný práh bolesti?

Proč se kočky očkují?

Ze zákona není u koček povinné žádné očkování. Pokud kočka s vámi cestuje mimo ČR, je nutné ji mít přeočkovanou proti vzteklině.  Ačkoliv se uvádí, že je vhodné očkovat zejména venkovní kočky, ale pokud kočky žijí ve společné domácnosti s dalšími mazlíčky, je vhodné očkovat i ty, které nevystrčí z domu ani fousek. Základní vakcína je trojkombinace proti herpesviróze, kaliciviróze a panleukopenii. Kočky je také možno očkovat proti vzteklině, virové leukémii FeLV nebo dermatofytóze (kožní plísni).

Kdy neočkovat kočku?

První vakcínu mohou kočky dostat v osmi týdnech věku. Později se přeočkovává dle zvolené vakcíny, zdravotního stavu zvířete (kočka musí být v době očkování zcela zdravá) a také doporučení vašeho veterinárního lékaře. Pozorujete-li u kočky neobyklé chování, kočka kýchá, má rýmu nebo se zrovna léčí např. se zánětem zubů, pak je vhodné počkat.

Co si kočky myslí o svém veterináři najdete zde.

Reakce na očkování

Kočka se vám může po očkování počurat ze stresu (spíše z přepravy), proto používejte při návštěvě veteriny jednorázové přebalovací podložky nebo její deku (kterou lze vyprat). Po pár hodinách až dnech může mít váš chlupáč horší apetit. Pokud zvracení nebo průjem trvá delší dobu, zkonzultujte zdravotní stav zvířete s vaším veterinářem. Kočka může být podrážděná nebo apatická. Místo vpichu může být také lehce oteklé. Horečku, vysokou citlivost místa vpichu nebo jakékoliv další závažné reakce řešte s veterinárním lékařem.

Režim po očkování

Je možné, že kočka bude vyžadovat více klidu, než obvykle. Proto jí umožněte nerušeně odpočívat, nabízejte jí dobrou stravu a mazlete se s ní spíše až za vámi sama přijde. Kočky nerady ukazují bolest, ve zvířecí říši znamená slabost ohrožení…

Stupnice bolesti u koček dle MVDr. Načeradské zde.

Foto: Matthew Larkin – Unsplash

#kočka #vzteklinaukoček #očkováníkoček #herpesviróza #očkování #dlouhověkost #panleukopenie #dlouhověkostukoček #prevencezdravotníchproblémůukočky #reakcenaočkování #zdravákočka #kaliciviróza

Sledujte náš příběh

facebook@3x.png
instagram-sketched@3x.png
youtube-2@3x.png
twitter@3x.png

O SLUŽBĚ

O LAZYFRIDAY CATIO

POTŘEBUJETE PORADIT?

Zavolejte nám na:

+420 775 898 888

Jsme tu pro vás každý den:

PO-PÁ: 09:00 - 18:00
SO-NE: 10:00 - 14:00

MAGAZÍN LAZYFRIDAY CATIO

Kočičí poradna

Vše o plemeni

Tipy od catio

Kočka a já

Zdraví