top of page

CATIO MAGAZÍN

8 potravin, které by vaše kočka neměla nikdy ochutnat

Aktualizováno: 12. 12. 2020Zvídavá kočičí povaha je jedním z důvodů, proč tyto chlupáče tolik milujeme. Jejich všetečnost může ale vést k řadě problémů, mezi které patří i otrava jídlem. Proto bychom si měli dávat pozor na věci, které by mohly našeho kočičího kamaráda ohrozit na zdraví, v horším případě i životě.

Každý páníček ví, že kočky jsou mlsná a vybíravá stvoření. Když jim jeden den chutná kapsička, tak to rozhodně neznamená, že po ní budou toužit i jindy. Kočičí vybíravost však nevzniká z rozmaru, můžou za ní chuťové receptory a trávení. Je důležité nezapomenout na to, že podáním potravy, která není pro kočku speciálně určená, ji můžeme ohrozit na životě. Jaké pochutiny tedy rozhodně vynechat?

1. Čokoláda

Čokoláda je vysoce toxická pro psy i kočky. Nebezpečná je hned ze dva důvodů – za prvé obsahuje opravdu vysoké množství tuků, které vedou k obezitě, a za druhé jsou v ní obsažené organické sloučeniny, které jsou jednoduše jedovaté. Otrava čokoládou se projevuje nejprve třesem, neklidem a zvýšením aktivity. Později může dojít ke zvracení, častému močení, zrychlenému dýchání, křečím nebo poruchám srdečního rytmu.

2) Česnek, cibule a pažitka

Česnek a cibule jsou bohaté na látky, které mohou poškodit červené krvinky a následně zapříčinit anémii. Stejně tak i pažitka, ve které je však obsah těchto látek daleko menší. To však neznamená, že není nebezpečná. Pokud vaše kočička touží po okusování zeleně, pořiďte si kočičí trávu nebo šáchor.

3) Sůl

Asi každý z nás dá svému miláčkovi jednou za čas nějakou tu dobrotu z kuchyně. Mějte se však na pozoru, aby v ní nebyla obsažená sůl. Pravdou je, že sůl obsahuje sodík, který je pro kočičky důležitý. Jeho přílišné množství ale může mít negativně ovlivnit funkčnost ledvin, střev a žaludku a být ve finále skutečně fatální.

4) Mléčné výrobky

Mnoho chovatelů si myslí, že když kočkám nabídnou misku mléka, potěší je. To je v podstatě i pravda, nutno však podotknout, že mléčné výrobky obsahují laktózu, kterou kočka neumí zpracovat. Její konzumace může způsobit kočičce nepříjemné střevní potíže. Pokud ji o mlíčko nechcete ochudit, volte přímo kočičí variantu nebo mléka, která laktózu neobsahují.

5) Potraviny obsahující sladila

I cukr, zejména pak Xylitol, je pro kočku nebezpečný. Najít ho můžete například ve žvýkačkách, bonbonech i nápojích. Pozření tohoto sladidla zvýší hladinu insulinu v těle. To pak vede k rychlému snížení hladiny glukózy. Důsledkem může být hypoglykemický šok a následné poškození jater.

6) Hrozny a rozinky

I rozinky a hroznové víno působí na kočičí tělo toxicky. Stačí pozřít opravdu malé množství a váš mazlíček může začít zvracet a/nebo mít průjem. To může mít za následek selhání ledvin. Proto kočce zkrátka zamezte přístup ke hroznům a rozinkám. To samé platí i pro psy.

7) Jedovaté rostliny

Jak už bylo řečeno výše, kočky jsou rády přežvykují vše zelené, co jim přijde pod packy. Pokud se rádi obklopujete květinami, dejte pozor na to, aby k nim neměla vaše číča přístup. Mnoho z nich je totiž jedovatých. Za zmínku určitě stojí oblíbené vánoční jmelí a vánoční hvězda, cesmína, lilie, rodudendron, kovalinky, cibulky narcisů, fíkus, monstera, oleandr nebo hyacint. Naopak mezi vhodné rostliny patří třeba begonie, ibišek, bambus, kaktus, sukulenty nebo zelenec.

8) Léky

Asi nikoho nepřekvapí, že jsou i léky pro kočičku nebezpečné. Kočka by rozhodně neměla mít přístup ani k tomu, co je v lékárně volně prodejné. Léky na bolest, nachlazení, vitamíny a různé prášky na hubnutí jsou pro kočku vysoce rizikové i ve velmi malém množství.

Pokud máte i to nejmenší podezření, že vaše kočka pozřela některou z výše uvedených věcí, na nic nečekejte a utíkejte na veterinu. Jen odborník může v těchto případech kočičce pomoci a eliminovat případné následky.

Comentarios


Sledujte náš příběh

facebook@3x.png
instagram-sketched@3x.png
youtube-2@3x.png
twitter@3x.png

O SLUŽBĚ

O LAZYFRIDAY CATIO

POTŘEBUJETE PORADIT?

Zavolejte nám na:

+420 775 898 888

Jsme tu pro vás každý den:

PO-PÁ: 09:00 - 18:00
SO-NE: 10:00 - 14:00

MAGAZÍN LAZYFRIDAY CATIO

Kočičí poradna

Vše o plemeni

Tipy od catio

Kočka a já

Zdraví

bottom of page