CATIO MAGAZÍN

Úrazy koček po pádu aneb Dopadne kočka vždy na všechny čtyři?

Aktualizováno: 12. 12. 2020


Člověče, prevence je půl zdraví!

Už malým dětem se říká, že kočky a obecně kočkovité šelmy vždy dopadají na všechny čtyři končetiny. Je to ale opravdu tak? Co se stane, když se toto pravidlo nepotvrdí?

Kočičí pružnost

Nejprve se tedy podíváme na anatomii koček. Pružnost její páteře je ohromná, stejně jako schopnost ocasu kormidlovat kočku při skoku. Při volném pádu se jí tyto schopnosti hodí. Lví podíl má ale tzv. vestibulární orgán. Toto rovnovážné ústrojí se nachází ve vnitřním uchu a zástupci kočkovitých šelem jej mají výborně vyvinuté. Při volném pádu způsobí prudká změna polohy hlavy a těla bleskový reflex, který pozici těla vyrovná. Její schopnost je dokonce tak propracovaná, že pokud má pánevní končetiny ve směru pádu jako první, při prudké otočce se vyrovnají a kočka dopadne rovnoměrně. Ačkoli jde o sekundy, kočka je schopná ve vzduchu otočit krk i s trupem, najít si místo dopadu a dopadnout na všechny čtyři. Při zpomaléném záběru vidíme při dopadu vyhrbený hřbet a jakoby přidřepnutí všemi končetinami, což má za následek utlumení nárazu. Kde je tedy ten háček?

Vyvracíme mýtus

Jak je to tedy s pravidlem, které jasně říká, že kočka na všechny čtyři dopadne VŽDY? Majitelé panelákových koček mohou napovědět. Samozřejmě, vše je závislé na výšce, ze které kočka padá. Častým úkazem je tzv. fenomén 3 (nebo 4) patra. Pro pád z této výšky (zpravidla) platí, že se kočka nachází moc nízko na to, aby se stihla svým efektivním způsobem otočit a zároveň je natolik vysoko, že ji dopad na zem může zabít. Co situaci komplikuje ještě více jsou šňůry na prádlo sousedů z nižších pater. Pokud se zamotá, případně otočí na šňůrách v nižším patře, je složité znovu nalézt balanc. O oběšení raději nemluvme.

Dalším, častějším úkazem je, že kočka sice dopadne na všechny čtyři nohy, ale způsobí si rozsáhlé zranění. Toto se stává v případě pádu z velké výšky, kdy se sice kočka stihne krásně otočit, ale díky gravitaci, zvyšující se rychlosti a krátkým kočičím nožkám dojde k nedostatečnému utlumení nárazu a kočka bouchne dolní čelistí o povrch. Toto bouchnutí může mít za následek fraktury jak dolní, tak i horní čelisti. Samozřejmě ani kosti končetin nemusí určitou výšku vydržet a mohou se zlomit.

Posledním faktorem, který může být pro kočku při volném pádu rozsudkem smrti, jsou nerovnosti dopadové plochy. Kočka se sice stihla otočit včas a i dopad by třeba zvládla utlumit, ale pokud je místo jejího dopadu obrubník, nemá šanci se ve zdraví oklepat. To už je o štěstí, šikovnosti a náhodě.

Prosíme majitele koček

Zbývá nám tedy už jen prosba. Zajistěte si své kočičí miláčky před pádem z okna/balkonu. Ač jsou úchvatně šikovné a obratné, nejsou nesmrtelné. Péče o kočku s úrazem v orofaciální oblasti není snadná, a určitě to nevypadá pěkně. Tyto úrazy bývají hodně krvavé, kolikrát majitele vyděsí plandající čelist nebo nepěkně vypadající zakrvácené oči. S rychlou pomocí veterináře se většinou dá kočičího pacienta zachránit. Prevence je ale alfou a omegou bezpečnosti vašeho mazlíčka. Investicí do sítí ochráníte nejen její život, ale i své pohodlí, peněženku a nervy.

#pádykoček #dopadnekočkavždynavšechnyčtyři #rizikakočičíhopádu #prevencepádukoček #kočkynaokně #kočkanaokně #prevencezraněníkočky #kočičípády #mýtyokočkách #pořekadlaokočkách #úrazykoček #kočkynabalkoně #kočičíanatomie

Sledujte náš příběh

facebook@3x.png
instagram-sketched@3x.png
youtube-2@3x.png
twitter@3x.png

O SLUŽBĚ

O LAZYFRIDAY CATIO

POTŘEBUJETE PORADIT?

Zavolejte nám na:

+420 775 898 888

Jsme tu pro vás každý den:

PO-PÁ: 09:00 - 18:00
SO-NE: 10:00 - 14:00

MAGAZÍN LAZYFRIDAY CATIO

Kočičí poradna

Vše o plemeni

Tipy od catio

Kočka a já

Zdraví